PARTNERZY PORTALU

Bałtyk to tykająca bomba zegarowa. Zatopione beczki z bronią chemiczną mogą się rozszczelnić w każdej chwili

Bałtyk to tykająca bomba zegarowa. Zatopione beczki z bronią chemiczną mogą się rozszczelnić w każdej chwili
Bałtyk może stać się morzem martwym, jeśli zatopione ponad 70 lat temu na jego dnie beczki z bronią chemiczną się rozszczelnią. (Fot.arch.GC)

- W czasie II wojny światowej w Bałtyku znalazło się ok. 50 tys. ton broni chemicznej z czego 15 tys. ton stanowią chemiczne środki bojowe. Rosjanie, Niemcy, ale także Amerykanie czyszczący faszystowskie magazyny broni chemicznej, zatopili tę broń w morzu, bo było to łatwiejsze i mniej kosztowne od wywożenia i utylizacji. Po ponad 70 latach część z beczek zawierających te substancje zaczyna się rozszczelniać. Jeżeli dojdzie do tego na masową skalę, a jest to możliwe w każdej chwili, Bałtyk może stać się morzem martwym – mówi portalowi Parlamentarny.pl Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Compact w Polsce, omawiając raport Rady Państw Morza Bałtyckiego.

Kiedyś marynarz powiedział mi w sekrecie, że od czasu do czasu ćwiczą na bojowo trałując prawdziwe miny w Bałtyku. Nie wierzyłem.

Kamil Wyszkowski: - Na naszych wodach terytorialnych, w większości w Głębi Gdańskiej, znajduje się kilkadziesiąt ton broni chemicznej. Na głębokościach od 100 do czasami nawet 10 metrów leżą beczki z gazem duszącym - z cyklonem B, iperytem czyli gazem musztardowym, sarinem (znanym z ataków w Tokijskim metrze), luizytem, adamsytem czy substancjami duszącymi, paraliżującymi albo parzącymi.

Po ponad 70 latach część z beczek zawierających te substancje zaczyna się rozszczelniać. Jeżeli dojdzie do tego na masową skalę, a jest to możliwe w każdej chwili, Bałtyk może stać się morzem martwym.

Kiedy usłyszałem Pana wnioski wynikające z raportu Rady Państw Morza Bałtyckiego, skóra mi ścierpła, a do strachliwych nie należę.

- Jednym z przykładów wskazujących na to, że to nie żarty jest budowa Gazoportu w Świnoujściu, którą prowadziło polskie LNG. Podczas tej budowy, przy samym wejściu do portu, wydobyto z dna morza 1810 pocisków, bomb głębinowych, torped i innej tego rodzaju broni, w tym chemiczną.

Trudno pogodzić się z możliwością, że tegoroczny sezon letni nad naszym Bałtykiem może być ostatni.

- Z naszego punktu widzenia to poważny problem. Bałtyk to wielkie słone jezioro, praktycznie morze zamknięte. Wymiana wód przez Cieśniny Duńskie jest bardzo słaba, wynosi zaledwie 3 proc. Dodatkowo to akwen stosunkowo płytki. Nie możemy zatem liczyć na pomoc natury w sytuacji, gdy beczki się rozszczelnią.

To pewne? Przez tyle lat nic się nie działo.

- Szacujemy, że w ramach ok. 50 tys. ton broni chemicznej zatopionej w Bałtyku, 15 tys. to bojowe środki trujące, czyli najniebezpieczniejsze substancje, zwłaszcza gaz musztardowy. Na szczęście Bałtyk jest morzem nisko zasolonym i chłodnym, dlatego proces korozji stali postępuje tu wolniej.

Czytaj też: Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł jest już oficjalnie członkiem PiS

Nie jest też tak, że nic na rozszczelnianie beczek nie wskazuje. Coraz częściej notowane są poważne przypadki poparzeń rybaków, którzy w sieciach wraz z rybami wydobywają pozostałości broni chemicznej, która już się wydostała z beczek. W ciągu ostatnich 20 lat odnotowano 115 incydentów z udziałem broni chemicznej pozostawionej na dnie Bałtyku, większość z nich dotyczyła właśnie rybaków narażonych na działanie gazu musztardowego, który dostał się do ich sieci.

Niebezpieczne pamiątki z wakacji.

- Wiele osób, nie tylko rybaków, nie ma pojęcia, że nie wolno dotykać fosforu czy iperytu, wydobytego w sieciach czy leżących na plaży. To taka ładna, kolorowa, skrystalizowana substancja i ludziom się wydaje, że może być to pamiątka, którą warto zabrać do domu. Nie wiedzą, że to śmiertelnie niebezpieczna trucizna.

Poparzeniom często ulegają również plażowicze. Małe dziecko, które znajdzie na plaży ładny zielony kamyczek i włoży go sobie do ust, po prostu umrze. To bardzo poważne zagrożenie dla życia i zdrowia, które będzie narastało.

 

×

KOMENTARZE (23)

Do artykułu: Bałtyk to tykająca bomba zegarowa. Zatopione beczki z bronią chemiczną mogą się rozszczelnić w każdej chwili

 • BadaczNetu 2021-03-03 09:32:28
  Większość typów BŚT które były używane w czasie WW2 miała niską trwałość i do tej pory uległa rozkładowi. W zasadzie jedynym który jest jeszcze niebezpieczny jest iperyt. Jest on jednak cięższy od wody więc nie wypłynie, a po rozszczelnieniu zbiorników dość szybko ulega hydrolizie. Jedynym realnym zagrożeniem jest wyłowienie czegoś przez rybaków. W znanych miejscach zatopienia BŚT jest zakaz połowów, natomiast miejsca nieznane i tak nie zostaną sprzątnięte, bo nikt ich nie znajdzie.
 • gagsd 2018-07-27 08:49:06
  Niech płacą ci co ją zatopili
 • henio 2018-03-14 04:52:32
  Iperyt: "Związek rozpuszczony w wodzie ulega hydrolizie, tworząc nietoksyczne produkty w ciągu kilku godzi"
 • :-) 2018-03-11 20:47:55
  Do E-wunio: Rosjanie zatopili więcej świństwa od Niemców i to oni wzięli już nasze reparacje. Proponuję żebyś jeszcze dzisiaj napisał/a do Putina pismo z żądaniem zapłaty.
 • E-wunio 2018-03-11 17:21:15
  TO NIEMCY PRZY BORHOLMIE POWYRZUCALI DO BALTYKU BECZKI Z BRONIA CHEMICZNĄ . PO PROSTU COFAJĄC SIE , POZOSTAWILI PO SOBIE JESZCZE OGROMNE GÓWNO --JAK TO NIEMCY , ---BYLE NIE SOBIE ! PO 60 LATACH , TE BECZKI POWOLI SIE ROASZCZELNIAJA , UWALNIAJA DO WÓD BAŁTYKU TAK NIEBEZPIECZNĄ CHEMIĘ JAK IPERYT , SALIN , CYKLON I INNE . SKAZONE SA WSZYSTKIE RYBY I WODA . LATEM --LUDZIE O TYM NIE WIEDZĄ , ZDAŻAJA SIĘ POPAŻENIA . UWAGA NA KĄPIELE W BAŁTYKU , ZWŁASZCZA DZIECI ----JEST CORAZ GORZEJ ! CZY NIEMCY UPARCIE BĘDA TWIEDZIC , ŻE ŻADNE REPERACJE DLA POLAKÓW SA NIENALEŻNE ? ZA TAKIE ZNIESZCZENIA ? I JESZCZE NADAL CHCĄ BYĆ WAZNI W EUROPIE ---TYLE POKRADLI WSZYSTKIEGO Z POLSKI , DO OSTATNIEJ SREBRNEJ ŁYŻECZKI --A DZIŚ UDAJĄ ( ZA CUDZE ) BOGATY KRAJ I DZIELA W UNII . ONI DZIELA ---NASZE --SKRADZIONE --

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.168.110.128
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!