PARTNERZY PORTALU

GMO w paszach dopuszczalne. Prezydent podpisał nowelę ustawy

GMO w paszach dopuszczalne. Prezydent podpisał nowelę ustawy
Projekt ustawy był krytykowany przez organizacje pozarządowe sprzeciwiające się stosowaniu GMO (fot.pixabay)

Do 1 stycznia 2019 r. będzie można karmić zwierzęta paszami zawierającymi genetycznie zmodyfikowane organizmy - zakłada nowelizacja ustawy o paszach, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Sejm przyjął nowelę ustawy 4 listopada.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, celem ustawy jest przesunięcie terminu wejścia w życie zakazu wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego zawartego w przepisach ustawy z lipca 2006 r.

"W obecnym stanie prawnym przepis końcowy ustawy o paszach, tj. przepis art. 65 ustawy stanowi, że wyżej wymienione przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. Ustawa przesuwa na dzień 1 stycznia 2019 r. określony w art. 65 ustawy o paszach termin wejścia w życie przepisu materialnego ustanawiającego zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego oraz przepisu karnego" - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP.

Jeszcze w trakcie prac nad ustawą w Sejmie wiceminister rolnictwa Ewa Lech przyznała, że projekt budzi kontrowersje, ale jest on konieczny z powodu braku na polskim rynku odpowiednich zamienników dla pasz zawierających GMO.

Przekonywała, że przesunięcie zakazu stosowania GMO w paszach pozwoli utrzymać konkurencyjność polskiego sektora w stosunku do podmiotów zagranicznych, ponieważ cena pasz nie wzrośnie.

Polska importuje ok. 2 mln ton śruty sojowej rocznie, cała UE - ok. 35 mln ton. Największymi producentami soi na świecie są USA, Brazylia i Argentyna.

Resort rolnictwa chce spopularyzować korzystanie ze śruty rzepakowej czy zwiększenie upraw roślin strączkowych.

Propozycję ministerstwa popierała branża drobiarska i producenci pasz. Zdaniem Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz wprowadzenie szybkiego zakazu stosowania pasz z GMO mogłoby spowodować zamknięcie nawet połowy zakładów produkcyjnych w Polsce. Ich zdaniem nie uniknie się wzrostu cen na rynku krajowym, według organizacji, nawet o 30-40 proc.

Projekt ustawy był krytykowany przez organizacje pozarządowe sprzeciwiające się stosowaniu GMO. 

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: GMO w paszach dopuszczalne. Prezydent podpisał nowelę ustawy

 • Barbara 2017-11-28 17:04:06
  Do Do nieuka co dziury szuka: Nie wiesz co to jest GMO a zabierasz głos. Poczytaj trochę a potem zabieraj głos. Naturalne mieszanie się roślin to nie GMO. Mieszanie organizmów zwierzęcych z roślinnymi oraz roślin z bakteriami to jest GMO. W naturze takie coś nie występuje. Rośliny skrzyżowane z pestycydami, które sa na nie odporne a ludzie? U ludzi zmienia się pod wpływem takich roślin skład białka i innych komórek, potem chorujemy na cukrzyce , egzemy a po latach na raka.
 • Do nieuka co dziury szuka 2017-11-28 11:34:17
  Do hipo-krates: A skąd ty masz takie wiadomości? Praktycznie kazdażywność jaką spożywamy jest GMO czyli modyfikowana genetycznie. 1000 lat temu nie było większości upraw w postaci w jakiej występują w dniu dzisiejszym. Od tego że ktoś poprzestawia coś w łańcuchu DNA nikomu nic się nie stanie a na pewno już nie dostanie raka. Prawdziwa trucizna to większość środków chemicznych dodawanych do żywności jak konserwanty, poprawiacze smaku, stabilizatory, spulchniacze, barwniki. To przez nie znakomicie wzrasta cześć populacji która zapada na choroby nowotworowe. Ciekawe dlaczego nikt nie protestuje w tym przypadku?
 • hipo-krates 2017-11-28 11:07:35
  Lepiej być zdrowym i mniej zamożnym niż chorym i bogatym. Zdrowie albo kasa. Jaki jest rozsądny wybór? GMO jest powolnym zabójcą i sprzymierzeńcem powstawania i mutowania komórek w rakowe. Warto?
 • Rafał 2017-11-27 09:03:55
  Jeżeli PiS chce robić na złość Unii, to mógłby całkiem znieść ten udawany zakaz, jak też zakaz uprawy GMO. Ale pewnie jeszcze bardziej na złość chce zrobić środowisku, rolnikom i konsumentom.
 • eradycator 2017-11-27 07:36:27
  Do #####: a co sie miało stać ? jako goje mamy wyzdychać , żeby zrobić miejsce obrzezanym kainitom. ci co głosowali na PiS sami sa sobie winni. Co mają powiedzieć Ci którzy na PIS ani na PO nie głosowali ?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.168.110.128
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!