Jarosław Sellin: Polska powinna starać się o reparacje wojenne

Jarosław Sellin: Polska powinna starać się o reparacje wojenne
Polska poniosła największe straty w II Wojnie Światowej - przypomniał wiceminister (Jarosław Sellin, fot. facebook/Jarosław Sellin)

Byliśmy największą ofiarą II Wojny Światowej, wszczętej przez Niemcy i Związek Sowiecki. Polska powinna to wnosić na agendę polityczną i przypominać światu - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Sellin przypomniał, że "Polska poniosła największe straty w II Wojnie Światowej, jeżeli chodzi o liczbę ofiar".

"Wliczam w to również 3 mln polskich Żydów, ponieważ to byli polscy obywatele, a także niewyobrażalne straty materialne, bo ta okupacja trwała 6 lat. Przetoczyły się dwie wojny - najpierw ta z września 1939 roku, a potem ta, która przyszła z frontem ze Wschodu" - dodał.

Wiceminister kultury odniósł się także do dyskutowanej obecnie w Polsce kwestii ewentualnego wnioskowania o reparacje od Niemiec za poniesione w czasie II wojny światowej straty. "Warto mieć wiedzę dla samych siebie, dla świata i dla Niemców, jak duże te straty były - przedstawiać je i starać się o te odszkodowania, a przynajmniej położyć to na agendzie. Uważam, że zaniechać tego nie można" - podkreślił Sellin.

Czytaj też: Szydło: Na razie nie ma decyzji rządu ws. reparacji

Jego zdaniem "Polska powinna to wnosić na agendę polityczną i przypominać światu, że byliśmy największą ofiarą, w sensie państwowym, II wojny światowej, wszczętej przez Niemcy i Związek Sowiecki. Polska powinna starać się o reparacje wojenne od Niemiec"

W przyjętej w 1953 roku uchwale Rada Ministrów PRL uznała, że Niemcy wypełniły zobowiązania w tej sprawie wobec Polski i podjęła decyzję o zrzeczeniu się spłaty odszkodowań na rzecz kraju. We wrześniu 2004 r. rząd Marka Belki przyjął uchwałę w tej sprawie. Sprawa reparacji ponownie pojawiła się w dyskusji publicznej w sierpniu br., kiedy to poseł PiS Arkadiusz Mularczyk zwrócił się do Biura Analiz Sejmowych z pytaniem, czy Polska może ponownie starać się o odszkodowania. BAS przygotowanie opinii w tej sprawie zlecił ekspertom zewnętrznym; analiza miała być gotowa do 11 sierpnia.

 

×

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Jarosław Sellin: Polska powinna starać się o reparacje wojenne

 • Państwo bezprawia! 2017-08-31 12:02:16
  Wciąż Mamy fanty zamrożone, lecz jeszcze nie dojrzał karaj wariatów do funkcjonowania w realnej praworządnej rzeczywistości czym się powinien charakteryzować kraj w ustroju demokratycznym , największa afera gospodarcza w świecie, masowych zmian gruntów rolnych wszystkich klas na cele nierolnicze, w związku z modernizacjami gruntów przez Starostwa Powiatowe właściciele gruntów nawet nie otrzymali stosunku prawnego wobec ewidencji gruntów. przy obecnym stanie prawnym Afera Rządowa .
 • mzakrzewski 2017-08-31 10:17:13
  Ciekawe, co by było, gdyby Niemcy zażądali zwrotu ziem będących w granicach Najjaśniejszej a przez ostatnie kilkaset lat były niemieckie, pruskie, itd. Np. Dolny Śląsk, Pomorze /z niewielkimi wyjątkami, kawał Wielkopolski, Warmińsko- Mazurskie. Są to polskie łupy po II wojnie światowej, Co do reparacji: koniecznie do zwrotu, dobra zagrabione przez Szwedów w czasie Potopu. Rachunek dla Brytyjczyków za zaangażowanie polskich wojsk w obronie Wysp. I, Francuzów, za grabieże armii Napoleona. Austrię koniecznie za zabory.
 • Taka Prawda 2017-08-31 10:07:50
  G...o nam zapłacili. to tylko przekaz pełowskich folksdojczy
 • Do trolla z PIS 2017-08-31 09:42:05
  Do NaPochybelPo: Niemcy już zapłacili reparacje wojenne a nikt nie płaci dwa razy za to samo. To tylko PISowska hucpa aby podniecic żądnych łatwej kasy naiwniaków. PIS dobrze wie że nie ma żadnych szans ani prawa i tylko zbija kapitał polityczny jak na Smoleńsku.
 • NaPochybelPo 2017-08-31 08:54:27
  Polska MUSI starać się o reparacje wojenne. I to Niemcom powinno zależeć na zadośćuczynieniu tym ogromnym krzywdom jeżeli chcą nadal utrzymać dobre relacje z Polską.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.99.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!