Kukiz ’15 składa projekt ustawy ws.znakowania żywności wolnej od GMO

Kukiz ’15 składa projekt ustawy ws.znakowania żywności wolnej od GMO
Wprowadzenie oznakowania „wolne od GMO” pomoże w realizacji prawa każdego konsumenta do rzetelnej informacji o produktach które kupuje. (Fot. Shutterstock)

• Klub Kukiz’ 15 składa projekt ustawy o oznakowaniu produktów całkowicie wolnych od GMO.
• Każdy konsument ma prawo do uzyskania rzetelnej informacji na temat składu produktu, a także sposobu w jaki został on wyprodukowany – powiedział Jarosław Sachajko, poseł Kukiz ’15.

W Polsce na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 września 2003 r. dopuszczalne jest wprowadzenie do obrotu żywności genetycznie zmodyfikowanej, a więc żywności wyprodukowanej z GMO lub zawierającej GMO. Produkty genetycznie zmodyfikowane muszą być odpowiednio oznaczone. Nie dotyczy to jednak środków spożywczych zawierających, składających się lub wyprodukowanych z GMO w części nie większej niż 0.9 proc. składników żywności, jak również artykułów żywnościowych z surowca (produktu) pochodzących od zwierząt żywionych paszami z roślin genetycznie modyfikowanych.

Wprowadzenie oznakowania „wolne od GMO” pomoże w realizacji prawa każdego konsumenta do rzetelnej informacji o produktach które kupuje.

Obecnie Ministerstwo Środowiska przygotowało nowy projekt ustawy dotyczący GMO. - Prawo o organizmach GMO. Natomiast zarówno w przepisach powszechnie obowiązujących, jak również w ww. projekcie ustawy nie ma uregulowań dotyczących oznaczania produktów „wolnych od GMO”, „bez GMO” – powiedział Jarosław Sachajko, poseł Kukiz ’15.

Ustawa została złożona do laski marszałkowskiej.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kukiz ’15 składa projekt ustawy ws.znakowania żywności wolnej od GMO

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.94.72
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!