Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Ministerstwo rozwoju prognozuje wzrost PKB w 2017 roku

Ministerstwo rozwoju prognozuje wzrost PKB w 2017 roku
Kwieciński: Chcielibyśmy, aby w 2018 roku tempo wzrostu gospodarczego przekroczyło 5 proc. (fot.:pixabay.com)

Jeżeli przyspieszymy wydawanie pieniędzy UE, to wzrost PKB w 2017 r. może przekroczyć 4 proc., a rok później 5 proc. - mówił we wtorek (15 marca) wiceszef MR Jerzy Kwieciński. Ocenił, że średniorocznie wpływ funduszy UE na tempo wzrostu gospodarczego wynosi ok. 1 pkt proc.

Wiceminister rozwoju powiedział dziennikarzom, że wydawanie pieniędzy unijnych z nowej perspektywy finansowej jest opóźnione - w zależności od programu - od sześciu do 12 miesięcy. "To oznacza, że powinniśmy już wydać około 50 mld zł, by ze spokojem realizować obecną perspektywę unijną. A wydaliśmy niestety dopiero 3 mld zł" - zaznaczył.

"Dlatego rząd przygotował plan zwiększenia efektywności i przyspieszenia wydawania środków unijnych w ramach Umowy Partnerstwa 2014-2020. Zakładamy, że silne przyspieszenie w wydawaniu tych funduszy - poprzez zmiany, które w tej chwili wprowadzamy - i mocniejszy efekt dla polskiej gospodarki będzie widoczny na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku" - podkreślił.

Przeczytaj: Wzrosną możliwości kontrolne resortu rozwoju

Kwieciński szacuje, że średnioroczny wpływ funduszy unijnych na tempo wzrostu gospodarczego wynosi około 1 pkt proc. "W poprzednich latach wahał się on od 0,5 pkt proc. do 1,5 pkt proc. W tym roku ten wpływ będzie raczej niewielki - na poziomie ok. 0,3 pkt proc. Ale w przyszłym roku - jeżeli uda nam się te pieniądze dosyć mocno uruchomić - powinien zbliżyć się do poziomu 1 pkt proc. i jeszcze większego w kolejnych latach. Co powinno nam pozwolić na zwiększenie tempa wzrostu gospodarczego powyżej 4 proc. w przyszłym roku" - ocenił.

"Chcielibyśmy, aby w 2018 roku tempo wzrostu gospodarczego przekroczyło 5 proc." - dodał. Zastrzegł jednak, że będzie to w dużym stopniu zależało od sytuacji międzynarodowej. "Te szacunki opieramy na założeniu, że nie będzie nic groźnego się działo w otoczeniu międzynarodowym" - zaznaczył.

Wiceminister rozwoju zwrócił uwagę na "biurokratyczne wyzwania", z którymi trzeba się uporać na początku każdej perspektywy finansowej. "Musimy mieć przygotowane i zatwierdzone przez Komisję Europejską instytucje. To jest tzw. proces desygnacji. Już większość naszych instytucji na poziomie krajowym taką desygnację otrzymało" - mówił.

Przeczytaj: Dlaczego w Polsce tej zimy zamarzło 95 osób i co rząd mógł w tej sprawie zrobić?

Jednym z najpilniejszych działań - jak dodał - jest konieczność wypełnienia przez Polskę kilku wymogów m.in. o charakterze legislacyjnym. Są to niezbędne warunki dla przygotowania odpowiedniego "gruntu" pod unijne inwestycje. "Najtrudniejsze z nich to jest na pewno Prawo wodne i Prawo zamówień publicznych" - podkreślił Kwieciński.

"Kolejną sprawą jest zatwierdzenie wszystkich dokumentów, które są potrzebne do realizacji tej perspektywy. Chodzi m.in. o zatwierdzenie wszystkich kryteriów dotyczących konkursów w krajowych i regionalnych programach" - wyjaśnił.

Poinformował, że do końca tego roku resort chce uruchomić w sumie 1000 konkursów na kwotę 57 mld zł. "To spowoduje, że pieniądze unijne zaczną pracować dla gospodarki" - zapewnił.

"Będziemy bardziej patrzyli na prorozwojowy charakter projektów, które są współfinansowane czy w pełni finansowane ze środków publicznych. Chcemy więcej wprowadzić instrumentów rynkowych, szczególnie finansowych instrumentów zwrotnych. Jest ich wprawdzie więcej niż w poprzedniej perspektywie finansowej, ale uważamy, że szereg działań - zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym - można byłoby realizować w systemie zwrotnym, czyli za pomocą kredytów, pożyczek, gwarancji" - podkreślił.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ministerstwo rozwoju prognozuje wzrost PKB w 2017 roku

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.46.172
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!