Morawiecki: Państwo ma do odegrania bardzo poważną rolę we wspieraniu innowacyjności

Morawiecki: Państwo ma do odegrania bardzo poważną rolę we wspieraniu innowacyjności
- Prawdziwie innowacyjne gospodarki to gospodarki, gdzie jest znakomita współpraca pomiędzy nauką, biznesem i państwem - powiedział Morawiecki (Mateusz Morawiecki, fot.mr.gov.pl)

- Państwo będzie inwestować w innowacyjność polskiej gospodarki - zapowiedział wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Do 2020 roku na programy innowacyjne ma trafić ponad 16 mld euro, a koordynować to ma Rada ds. Innowacyjności.

Morawiecki stanął na czele Rady ds. Innowacyjności, której powołanie ogłoszono w poniedziałek na konferencji prasowej w Centrum Nauki Kopernik. W konferencji wzięli też udział inni ministrowie - członkowie Rady: wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, minister cyfryzacji Anna Streżyńska oraz minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz.

Morawiecki podkreślił, że państwo ma do odegrania bardzo poważną rolę we wspieraniu innowacyjności.

"Prawdziwie innowacyjne gospodarki to gospodarki, gdzie jest znakomita współpraca pomiędzy nauką, biznesem i państwem. Wierzymy w to, że również państwo ma do odegrania bardzo poważną rolę w tym zakresie i chcemy tę rolę odegrać. Chcemy tego wsparcia różnym firmom innowacyjnym udzielać i zobowiązujemy się do tego, że tak będzie wyglądała nasza współpraca z nimi w tym zakresie" - mówił Morawiecki.

"Mówimy też często, żeby pieniądze, które pozyskujemy z budżetów centralnych, z budżetów unijnych czy samorządowych, żeby ich nie wydawać, tylko je inwestować. To jest bardzo ważna semantyczna różnica, że chcemy być raczej inwestorem, niż tylko wydawać te pieniądze, chcemy być akuszerem projektów innowacyjnych raczej niż tylko księgowym" - zaznaczył wicepremier.

"Chcemy naprawdę rozpocząć nowe podejście do tego, jakże ważnego tematu, który będzie determinował nasz sukces gospodarczy, sukces tego, czy uda nam się wyrwać z pułapki średniego rozwoju czy nie" - dodał.

Morawiecki strawestował słowa Józefa Piłsudskiego, że albo Polska będzie wielka, albo w ogóle jej nie będzie, zaznaczając, że "albo będziemy mieli gospodarkę innowacyjną, albo byle jaką, na której daleko nie zajedziemy".

Jak poinformowała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, do 2020 roku na programy innowacyjne, które ma koordynować Rada ds. Innowacyjności, ma trafić ponad 16 mld euro.

Jarosław Gowin podkreślił z kolei, że polska gospodarka musi się przestawić z rynku lokalnego na globalny. "Żeby to zrobić, musimy zdecydowanie zwiększyć potencjał innowacyjny, zarówno polskiej gospodarki, jak i polskiej nauki" - powiedział. "Rozwój polskiej gospodarki będzie wtedy trwały, gdy będzie w możliwie największym stopniu czerpał z osiągnięć polskiego świata naukowego" - dodał.

Minister nauki podkreślił też, że powinniśmy eksportować nie towary, a nowe technologie. Zapowiedział, że w najbliższym czasie - najprawdopodobniej na sto dni rządu Beaty Szydło - zostanie przedstawiony projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu innowacyjności.

Uwzględniony zostanie w nim m.in. system zachęt podatkowych ułatwiających przedsiębiorcom inwestowanie w innowacje, a do oceny skutków regulacji (tzw. OSR-ów) zostanie dodany punkt dotyczący wpływu regulacji na poziom innowacyjności gospodarki - poinformował Gowin.

Wicepremier zapowiedział, że tylko w 2016 roku na rozwój nowych technologii zostanie wydanych 8 mld zł. "To największa na świecie bezzwrotna pomoc" - podkreślił.

Dodał, że powstanie "biała księga barier", która będzie podstawą do przygotowania całkiem nowej ustawy o innowacyjności. Jej założenia też mają być gotowe na sto dni rządu. "Przezwyciężamy silosowość i resortowość rządzenia Polską" - zadeklarował Gowin.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Morawiecki: Państwo ma do odegrania bardzo poważną rolę we wspieraniu innowacyjności

  • Pesymista 2016-01-14 21:03:58
    Takie systemy ma praktycznie każdy większy kraj europejski. I one działają (Instytuty Fraunhofera i Carnota, VTT, Tecnal, Catapult). Tylko że tam decyzje podejmują inżynierowie a nie filozofowie, socjologowie, historycy, poeci, politolodzy, dla których najlepszym wyjściem jest powołanie następnej rady, bo oni potrafia tylko mówić na posiedzeniach takich rad. Polska to w tej chwili Kraj Rad.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.211.239.1
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!