Reforma wymiaru sprawiedliwości? "Potrzebny system, który poradzi sobie z mafią gospodarczą"PulsHR.pl - 29 maja 2017 14:35


Istnienie szarej i czarnej strefy znacząco ogranicza wpływy do budżetu państwa. Zdaniem ekspertów konieczne są reformy wymiaru sprawiedliwości, który poradzi sobie z mafią gospodarczą.

Na ten problem zwrócił uwagę podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Kamil Wyszkowski z Global Compact w Polsce.  Jego zdaniem, tak długo, jak nie stworzymy efektywnego wymiaru sprawiedliwości, który poradzi sobie z mafią gospodarczą, tak długo nie będzie można powiedzieć, że mamy stabilne państwo.

– Szara i czarna strefa, czyli mafia gospodarcza, w różnych miejscach świata mają bardzo ciekawe i innowacyjne pomysły na obchodzenie prawa podatkowego. Zazwyczaj jest to bardzo efektywne ekonomicznie, czyli zysk netto jest bardzo wysoki – mówi Wyszkowski.

Mafię paliwową Global Compact w Polsce szacuje na 7-10 mld zł rocznie, mafię hazardową na 3 mld zł, tytoniową i spirytusową – 17 mld zł.

– Wyliczyliśmy, że w sumie daje to 60 mld zł rocznie czarnej strefy w Polsce – wyjaśnia Kamil Wyszkowski.

W opinii Wyszkowskiego, w zwalczaniu negatywnych zjawisk pomoże większa transparentność podatkowa, ale też transakcyjna.

– Inwestorzy więcej inwestują w indeksy, w których jest większa transparentność raportowania finansowego i pozafinansowego, ale i niższe ryzyko inwestycyjne oraz niższe ryzyko wizerunkowe – zauważa ekspert.

Wyszkowski dodaje, że transparentność podatkowa jest dobrym kierunkiem, ale nie wolno tworzyć mechanizmów przeregulowanych, bo to zabija biznes.

– Trzeba też uświadomić sobie, że szara strefa w rozsądnej skali jest potrzebna. Osoby, które handlują, dorabiając sobie do emerytury, należałoby wspierać, a nie karać – uważa Wyszkowski.

W tym kontekście jego zdaniem ważny jest system przetargów i zamówień publicznych. – Namawiamy rząd polski do tego, by oprzeć system zamówień publicznych na takim modelu, który stosuje Bank Światowy, ONZ, Afrykański Bank Rozwoju i kilkanaście innych instytucji. Dopuszczają one do systemu zamówień publicznych tylko te podmioty, które prowadzą transparentną politykę podatkową i raportowania – wyjaśnia Kamil Wyszkowski. – Rok temu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zamówiło najtańsze paliwo od mafii paliwowej, co pokazuje, jak ważna jest transparentność podatkowa i transparentność raportowania – dodaje. 

Czytaj więcej tutaj.