W 2016 r. Polska nadal będzie beneficjentem netto z budżetu UE. Dostaniemy więcej, niż dajemy

W 2016 r. Polska nadal będzie beneficjentem netto z budżetu UE. Dostaniemy więcej, niż dajemy
Ponad 3,9 mld zł rząd przeznaczy na współfinansowanie projektów realizowanych wspólnie z UE/fot.Pixabay/
  • Autor: WK
  • Dodano: 07-01-2016 08:23

- Polska składka do wspólnego budżetu Unii Europejskiej w 2016 r. wyniesie 19,2 mld zł - poinformowała posłanka Monika Wielichowska z PO podczas posiedzenia budżetowej komisji ds. UE.

Składka w 2016 r. wprawdzie wzrośnie (z 18 mld 164 mln zł do 19 mln 243 mln zł), ale wciąż stanowić będzie 1 proc. PKB czyli tyle samo co w latach ubiegłych. Wzrost ten wynika ze wzrostu gospodarczego kraju oraz zwiększenia budżetu UE o 6 mld euro.

- Od czasów wejścia Polski do UE nasza składka systematycznie wzrasta. Od 5,8 mld euro, do 19,2 mld zł w 2016 mld zł. W tym roku UE przekaże Polsce 62 mld zł, nadal więc będziemy beneficjentem netto na kwotę ponad 43 mld – mówiła Monika Wielichowska.

Na obsługę unijnych zobowiązań przewidziano środki, które zostały utworzone na wpłatę składki członkowskiej do budżetu UE. Wpłata składki jest pochodną ustaleń traktatowych. Wysokość środków rezerwowanych na ten cel ma charakter prognoz, opartych na budżecie UE.

Ostateczna wielkość spłat znana jest po uchwaleniu budżetu. Przy czym poziom wydatków UE może być zmieniony w trakcie danego roku.

Katarzyna Kasperczyk, podsekretarz stanu w MF przypomniała, że projekt budżetu w części dotyczącej naszego członkostwa obejmuje wydatki na obsługę Komitetu ds. Europejskich, podróże zagraniczne związane z kształtowaniem i koordynacją współpracy międzynarodowej oraz obsługę prawną.

Leszek Skiba, podsekretarza stanu w MF przedstawił programy rezerw celowych, z których największy na kwotę ponad 3,9 mld zł przeznaczony jest na współfinansowanie projektów realizowanych wspólnie z UE oraz refundowanie wydatków m.in. związanych z polityką rolną.

Przewidziano też rezerwę płacową: 28 mln zł na wynagrodzenia dla osób zajmujących się programami finansowanymi z budżetu UE.

 

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W 2016 r. Polska nadal będzie beneficjentem netto z budżetu UE. Dostaniemy więcej, niż dajemy

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.229.131.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!