Wjazd do Rosji? "Zaproponowane przez Rosjan warunki były nie do przyjęcia"

Wjazd do Rosji? "Zaproponowane przez Rosjan warunki były nie do przyjęcia"
Strona rosyjska chciała stosować prawo Federacji, co jest sprzeczne z prawem międzynarodowym. (Fot.: Wikimedia, Omega933, CC3.0)

• Nie udało się osiągnąć porozumienia ws. zezwoleń transportowych na wjazd do Rosji.
• Zdaniem Jerzego Szmita, wiceministra infrastruktury i budownictwa warunki zaproponowane przez Rosjan były nie do przyjęcia.
• Na razie nie ma terminu kolejnego spotkania.

W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa od poniedziałku (1 lutego) toczyły się rozmowy na temat zasad wykonywania przewozów drogowych do Federacji Rosyjskiej oraz ustalenia liczby zezwoleń na 2016 r. W środę uczestniczyli w nich wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit oraz rosyjski wiceminister transportu Nikołaj Asauł.

- Próbowaliśmy uzgodnić warunki, na których dotkliwość nowych rosyjskich regulacji będzie mniejsza. Niestety to, co przedstawiła nam strona rosyjska dla naszych przewoźników okazało się nie do przyjęcia. Próbowaliśmy rozstrzygnąć to na gruncie umowy między Polską a Federacją Rosyjską dotyczącej transportu, jednak strona rosyjska chciała stosować prawo Federacji, co jest sprzeczne z prawem międzynarodowym - powiedział po spotkaniu dziennikarzom Szmit odpowiedzialny w resorcie za transport.

Jak podkreślił, przyjęcie zaproponowanych przez Rosjan warunków oznaczałoby, że 85 proc. polskich przewoźników zostanie wyeliminowanych z rynku rosyjskiego.

Jesteśmy blisko porozumienia

- Termin kolejnego spotkania nie został ustalony, ale odbędzie się ono na poziomie wiceministrów obu krajów. Jesteśmy już niedaleko zawarcia porozumienia - zapewnił Szmit.

Jak zaznaczył, w czasie negocjacji zostały zawarte pewne porozumienia, które - jego zdaniem - mogą przyczynić się do podpisania ostatecznego porozumienia.

- Przedstawiciele Federacji Rosyjskiej zgodzili się, że prawo, które tak nas dyskryminuje, zostanie zmienione. Zadeklarowali, że w ciągu dwóch miesięcy nastąpi korekta prawodawstwa w kierunku, który dzisiaj uzgodniliśmy. Ponadto przystąpimy do prac nad nową umową, która zapobiegnie tego typu sytuacjom - poinformował Szmit

Podkreślił, że nadal nie ma ustaleń, na jakich zasadach będą mogli wykonywać przewozy polscy przewoźnicy.

- To, na co nam zeszło prawie 90 proc. negocjacji to jest określenie zasad tych przejazdów. I tak naprawdę nie skończyliśmy rozmowy o zasadach, na jakich ma się ten transport odbywać, ale myślę, że jesteśmy bardzo blisko - ocenił wiceminister.

Ruch nie zamrze

Kierowcy rosyjscy i polscy mają czas na powrót do swoich krajów do 15 lutego.

- Jesteśmy w sytuacji, w której dzisiaj zezwolenia z 2015 r. są nieważne, a do 15 lutego br. jest termin powrotu, zarówno dla kierowców rosyjskich jak i polskich. Nie wiem, czy uda nam się do tego czasu zawrzeć porozumienie. Jesteśmy do tego przygotowani. Przedstawimy stronie rosyjskiej ponownie nasze propozycje tak, aby możliwie szybko zasiąść do rozmów i zakończyć je zawarciem trwałego, jednoznacznego porozumienia - powiedział Szmit.

Dodał, że po 15 lutego ruch na wschodniej granicy nie zamrze.

- Po pierwsze dlatego, że obowiązują tzw. wielokrotne zezwolenia, których nie jest wiele, ale pozwalają na prowadzenie handlu między Polską a Rosją. Po drugie wydaliśmy 18 tys. zezwoleń na transport Białorusi, więc nie ma całkowitego zatrzymania handlu między Polską a Federacją Rosyjską. Polacy mogą jeździć na Białoruś i odwrotnie na podstawie ważnych zezwoleń - zaznaczył wiceszef MIB.

Lepiej przeczekać

Szef Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce Jan Buczek powiedział, że przewoźnicy już nie wykonują przewozów tylko wycofują się do swoich krajów.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wjazd do Rosji? "Zaproponowane przez Rosjan warunki były nie do przyjęcia"

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.214.216.26
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!