Znamy plan budżetu na 2016 rok. Gomułka zabrał głos. PO też

Znamy plan budżetu na 2016 rok. Gomułka zabrał głos. PO też
- Budżet da nadzieję milionom polskich rodzin - uważa minister finansów. (fot. mf.gov.pl)

Dochody na poziomie 313 mld 788 mln zł, wydatki – 368 mld 528 mln zł i deficyt w wysokości 54,7 mld zł – to podstawowe dane projektu budżetu państwa na rok 2016. Ministerstwo Finansów skierowało projekt do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jeszcze 15 grudnia zostanie rozpatrzony. Zebraliśmy dla was pierwsze oceny dokumentu.

Minister finansów Paweł Szałamacha ogłosił projekt budżetu na 2016 rok. Jak podkreślił, realizuje on priorytetowy program rządu wspierania rodzin „500 plus". „Budżet da nadzieję milionom polskich rodzin. Został przygotowany w oparciu o przekonanie, że dzieci to inwestycja, nie koszt, to inwestycja w przyszłość kraju. Osiągamy ten cel, a jednocześnie konsekwentnie utrzymujemy  deficyt na bezpiecznym poziomie"– powiedział minister finansów Paweł Szałamacha.

Ministrowie zajmą się projektem

Projekt trafił do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i zostanie rozpatrzony na wtorkowym posiedzeniu członków rządu. Przedstawiony przez ministra finansów projekt zakłada dochody budżetu państwa w wysokości 313 mld 788 mln zł, wydatki budżetu państwa w wysokości 368 mld 528 mln zł  i deficyt, sięgający 54,7 mld zł. Dochody podatkowe państwa zawierają m.in. wpływy z podatku bankowego w wysokości 5,5 mld zł i od sprzedaży detalicznej (tzw. od supermarketów) 2 mld zł. Zakłada się, że podatki te wejdą w życie w trakcie 2016 roku.

 „Zgodnie z założeniami produkt krajowy brutto wzrośnie w przyszłym roku o 3,8 proc. Niewykluczone, że silny bodziec popytowy, jakim jest program prorodzinny i związany z nim optymizm obywateli, może spowodować lekki wzrost dynamiki PKB. Planowany deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 2,8 proc. PKB, a inflacja 1,7 proc.” – informuje Ministerstwo Finansów.

Bez niespodzianek

Przedstawionym przez ministra finansów projektem nie jest zaskoczony prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC, minister finansów Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC, członek Narodowej Rady Rozwoju. – Korekta projektu budżetu opiera się na niezmienionych założeniach makroekonomicznych dotyczących wzrostu PKB, inflacji, kursów złotego, stopy procentowej oraz deficytu budżetowego. Zmiany wynikają  głównie z realizacji zapowiedzi przedwyborczych po stronie wydatków: dodatek 500 zł na dziecko miesięcznie od 1 kwietnia 2016 roku, przypomnijmy, że dotyczy około 3,7 mln dzieci, oraz dwóch tzw. sektorowych podatków. Nie ma niespodzianek – komentuje Gomułka dla Parlamentarny.pl

Papier wszystko przyjmie

Zastrzeżenia do projektu ma posłanka PO Krystyna Skowrońska, zastępczyni przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych. – Nowelizacja budżetu zwiększy deficyt o 4 mld zł. Zatem idziemy w kierunku zadłużenia, to nie jest ostrożny budżet. Wskaźnik wzrostu PKB na poziomie 3,8 proc., moim zdaniem, jest lekko przeszacowany – komentuje dla Parlamentarny.pl. I dodaje. – Dzisiaj rząd przyjmuje ten projekt. Ale to są tylko założenia i tak naprawdę wiemy tylko o dwóch parametrach. Wzroście PKB, co wydaje mi się dość odważnym szacunkiem i zwiększeniu deficytu o 4 mld zł. Tyle faktów. Nie wiemy, kiedy zacznie obowiązywać program 500 zł na dziecko, nie wiemy tak naprawdę, od którego okresu obowiązywała będzie kwota wolna od podatku, a zatem, czy samorządy będą miały środki na rozwój w regionie, a to również inwestycje napędzają nam konsumpcję – mówi posłanka.

Krystyna Skowrońska zwraca też uwagę na problem VAT. – Nie ma deklaracji obniżki VAT. Utrzymana jest wysokość obowiązującej stawki i nie ma deklaracji, które składano. Jestem mocno rozczarowana zwiększeniem deficytu i brakiem realizacji obietnic. Papier wszystko przyjmie – podsumowuje.

 

 

×

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Znamy plan budżetu na 2016 rok. Gomułka zabrał głos. PO też

 • glewes 2015-12-16 10:23:01
  Teraz się martwicie Platfusy, a gdzie byliście jak kasa wyciekała z budżetu na synekury, nagrody, premie, odprawy. Pensja i oprawa Prezesa Polskich Inwestycji Rozwojowych to ponad 2 mln zł? Szastaliście nie swoimi pieniędzmi, a teraz macie czelność krytykować i siać dywersję! Wyjątkowe chamstwo i buta!
 • Pesymista 2015-12-15 23:01:45
  Do Podatnik: Panie i Panowie - mamy prawdziwego geniusza ekonomicznego. p. Morawiecki zasługuje na podwójnego Nobla.
 • Podatnik 2015-12-15 22:47:30
  Do prawda jest okrutna!: Prawda jest okrutna - WIG20 spadł z poziomu 2500pkt w sierpniu (przed inauguracją o. Dudy) do poziomu 1790pkt dzisiaj. Ci co znają się na kasie zrecenzowali p.Szałamachę. Prawdziwy patriota zawsze może powiedzieć że to krwiopijcy i wyzyskiwacze, ale kasy z tego nie przybędzie. Sprawa druga - p. Morawiecki chciał reinwestować 250 mld. które są na kontach polskich firm, dobrze że tego nie zrobił - ten genialny pomysł kosztowałby te firmy około 50mld. Czyli utratę płynności finansowej i padówę. W ten sposób zafundowałby wielu z nas bardzo dłuuuuugie ferie świąteczne i co gorsza noworoczne.
 • prawda jest okrutna! 2015-12-15 18:48:28
  Z całym szacunkiem Panie ministrze, deficyt na 2016rok "0; (zerowy)"mając instrumenty prawne należy, w pierwszej kolejności wszcząć postępowania karno skarbowe od obrotu gruntami, z czym się wiąże niezapłacony należny VAT. Kolejny krok,Uchwały przywracające szczegółowe kontrole na granicy Schengen(wschodniej),uciekają dziesiątki miliardów zł itd.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.211.239.1
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!