REKLAMA

Barbara Nowacka odeszła z Twojego Ruchu. Ale plany ma ambitne

 • Autor: Włodzimierz Kaleta
 • 19 czerwca 2017 12:21
Barbara Nowacka odeszła z Twojego Ruchu. Ale plany ma ambitne Widzę bardzo dużo nadziei w ludziach, którym wiele rzeczy zachciało się robić spontanicznie, bezinteresownie - mówi Barbara Nowacka/Fot.Stef Brajter twitter.com/

Była wiceprzewodnicząca Twojego Ruchu czarno widzi najbliższe lata. Partie zajęte są wytykaniem sobie błędów, rządzący PiS niszczy demokrację. Zrzekła się członkostwa w TR bo chce działać aktywnie i nie czuje się na siłach by współprzewodniczyć organizacji. - Wkrótce „zaszczucie” ludzi o innych poglądach stanie się naszą rzeczywistością – nie kryje obaw Barbara Nowacka, liderka stowarzyszenia Inicjatywa Polska w rozmowie z Parlamentarny.pl.

• W przyszłym parlamencie znajdą się formacje szanujące prawa człowieka, mające realne założenia zrównoważonego rozwoju, postępu w gospodarce czy nowoczesnej edukacji - uważa Nowacka.

• Części społeczeństwa obecne rządy się podobają. Jest w nich zawarty rewanżyzm i walka z elitami.

• Dzisiaj realnym sposobem na wygranie z PiS jest skonstruowanie bloku konserwatywnego zwróconego do wyborców, głównie PO i bloku liberalnolewicowego.

****

Partia Twój Ruch, to już przeszłość? Dlaczego zrezygnowała pani z członkostwa w TR?

Barbara Nowacka: - Nie chcę działać w formacji, która biernie chce czekać do kolejnych wyborów. Sama jestem hiperaktywna. Nie opuszczam polityki. Lubię wyzwania, czasami jednak pewne rzeczy trzeba uporządkować i zamknąć.

Nie wierzy pani, że Twój Ruch może wejść do sejmu?

Partie o takim programie jak Twój Ruch czy inne formacje mówiące o prawach człowieka, o zrównoważonym rozwoju, postępie w gospodarce, o motorze napędzania działań nowoczesnej edukacji, znajdą się w przyszłym parlamencie. Nie dla tego nas tam nie ma, że mieliśmy zły program, tylko dlatego, że nie umieliśmy przekonać ugrupowań o zbliżonych do nas programach do koalicji.

Obecna opozycja parlamentarna w Sejmie również mówi, że aby odnieść sukces w wyborach musi się zjednoczyć. Wszyscy wiedzą, że idea ta ma przyszłość, ale w praktyce się nie sprawdza.

Na razie nie ma takiej szansy niestety. Po pierwsze partie zajęły się przede wszystkim wzajemnym wytykaniem sobie błędów, co wyraźnie widać w kłótniach frakcji parlamentarnych. Po drugie dla części społeczeństwa wybór kandydatów z jednolitej listy wcale nie jest oczywisty. Są też partie, które już od dawna deklarują, że na jednolitą listę się nie wpiszą.

Dzisiaj jednak jedynym realnym sposobem na wygranie z PiS jest skonstruowanie dwóch bloków, jednego, który zwraca się do wyborców PO i bloku liberalnolewicowego. Musimy mieć wspólny cel odsunięcia PiS od władzy, szanując i rozumiejąc różnice, które są między nami.

Doświadczenie uczy, że to raczej trudne.

Zrobimy wszystko, żeby to osiągnąć. W polityce nie ma się co poddawać. Raz się nie udało, ale doskonale pamiętamy, że ponad milion osób zagłosowało na zjednoczoną lewicę. Moim osobistym zobowiązaniem jest 75 tys. głosów, które na mnie oddano. Jeżeli wtedy 75 tys. osób było w stanie mi zawierzyć, to teraz zrobię wszystko, by kiedy zdobędę jeszcze większe zaufanie i będę w Sejmie, realizować program dla którego jestem w polityce.

Co konkretnie oznacza to „zrobimy wszystko”?

Robię dużo różnych rzeczy. Jedne to są działania na rzecz partii, czysto polityczne, inne wynikają z mojego zaangażowania w sprawy społeczne. To, co robię, wynika z wielu różnych obszarów moich zainteresowań.

Działamy i nadal będziemy starali się robić wszystko, żeby PiS nie niszczył demokracji. Pracujemy, aby pokazać, dlaczego ważne jest, żeby Polska była postępowa, a nie konserwatywna. Gospodarczo jesteśmy socjaldemokratami. Jeśli chodzi o prawa i wolności obywatelskie, jesteśmy zwolennikami postępowej liberalnej demokracji.

Czytaj też: Halina Szymańska nową szefową Kancelarii Prezydenta

Nie chcemy przy tym powrotu do tego co było. Nie chcemy rządów konserwatystów, ludzi, którzy obiecują jedno, a robią drugie. Chcemy państwa, które ma siłę, aby dbać o nas wszystkich, bez względu na wiarę, w którym prawo obowiązuje wszystkich, a nie wobec dyktatu jednej grupy polityków czy jednej religii, narzucającej prawdy objawione poprzez kodeks postępowania cywilnego oraz inne przepisy prawa. Będziemy pokazywać, że można lepiej. W ostatnich wyborach zabrakło nam niewiele. Będziemy walczyć, by w tych, głosów nam nie zabrakło. 

Mówiła pani, że ma dość PiS i PO. Pani też uważa, że partie to kliki?

Nigdy nie powiedziałam, że partie to kliki, choć rzeczywiście część z nas jest krytycznie ustosunkowana zarówno do niszczących demokrację  rządów PiS, ale również rządów PO. Mam dość sposobu zarządzania oraz działania jednej i drugiej partii. Mówiąc, że mamy dość PiS i PO, to wskazujemy że, z historycznego punktu widzenia, partie te wywodzą się z tego samego trzonu, czyli z AWS i dlatego często mają zbliżone poglądy.

Kiedy prześledzimy jak głosują w sejmie politycy Platformy oraz PiS, to w tych najważniejszych głosowaniach dotyczących Trybunału Konstytucyjnego czy ustroju państwa różnice są oczywiście widoczne, ale w innych sprawach często część posłów Platformy głosuje podobnie jak PiS, w szczególności w sprawach dotyczących gospodarki czy aborcji.

Czy mówiąc o niszczących demokrację rządach ma pani na myśli również to co dotyczy podejmowanych przez PiS zmian w sądownictwie?

Tak, to się dzieje na naszych oczach.

Jednak sejmowa większość, mimo sprzeciwów opozycji, pozytywnie odniosła się do zmian w ustawie o KRS.

PiS lekceważy argumenty opozycji, w niczym mu one nie mogą przeszkodzić. Niestety, robią wszystko co chcą, co im przychodzi do głowy i jestem przekonana, że również zniszczą sądownictwo i niezależność sędziów. Próbowali już to robić nawet przy okazji przedziwnego ułaskawiania Mariusza Kamińskiego przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W Polsce nie ma „sędziokracji”, jest tylko jawna i wyraźnie widoczna żądza władzy jednej partii. PiS zupełnie nie rozumie czym jest trójpodział władzy, na czym polega rozdział władzy sądowniczej, ustawodawczej i parlamentarnej. Chce wszystkim rządzić. Na celowniku Prawa i Sprawiedliwości jest tworzenie chaosu zarówno w postrzeganiu świata, jak i niezawisłość oraz niezależność sądów.

Sondaże wskazują jednak wciąż duże poparcie dla PiS. Dlaczego, skoro jest tak źle? Zauroczyło ludzi 500 plus?

Ludzi są podzieleni wzdłuż osi PiS-antypis. Części z nich te rządy istotnie się podobają. Jest w nich zawarty rewanżyzm i walka z elitami. Swoją drogą to dosyć zabawne, że z elitami walczy Jarosław Kaczyński, który jest emanacją tych elit, człowiekiem wywodzącym się z inteligenckiej rodziny z Żoliborza. Były premier, były członek rządu. Trudno, by ktoś był bardziej elitarny, niż sam Jarosław Kaczyński.

Program 500 plus też nie jest bez znaczenia, ale i kilka innych działań podjętych przez PiS, niekoniecznie dobrych i zawsze zgodnych z prawem, ale nośnych propagandowo i skutecznie przekonujących niektórych, że to co robi PiS jest wielkim przełomem robionym za zgodą i dla dobra suwerena. Ciągłe wmawianie, że jest lepiej, niż było, a będzie jeszcze lepiej, gdy skończymy swoje dzieło, niektórych wciąż przekonuje.

Co ciekawe, ludziom, jeśli chodzi o wymiar finansowy nie dzieje się gorzej, niż za poprzednich rządów. Polska ma nadal duże pieniądze z Unii Europejskiej, dzięki czemu inwestycje zaczęte przed wieloma laty nadal się rozwijają. Dlatego część ludzi nie widzi i nie dostrzega zamachu na praworządność, albo uważają, że ich to nie dotyczy. Jest to dla nich bez znaczenia. Wkrótce może się jednak okazać, że to oni poniosą największe konsekwencje zawłaszczenia sądów.

To znaczy, że dostrzegą w końcu, że partie składają im puste deklaracje?

Myślę, że społeczeństwo oczekuje na ugrupowanie, które wykaże się dużo większą uczciwością, niż to, które widzą. To, co kiedyś mówiło PiS, że będą lepsi od Platformy, że nie będą zawłaszczać spółek skarbu państwa, nie będą obsadzać urzędów i instytucji swoimi kolesiami, stało się wydmuszką. Platforma też przegrała m.in. przez to, że uważała Polskę za swój folwark.

PiS pokazuje dziś, że nie dość, iż uważa Polskę za folwark, to jeszcze za folwark, w którym każdy sprzeciw, protest i bunt należy stłumić w zarodku i wprowadzić nieludzkie zasady bezprawia.

Większość ludzi, tak naprawdę, chce normalnie funkcjonować. Nie bać się o zawodową przyszłość, korzystać ze sprawnej służby zdrowia, żyć w uczciwym, transparentnym państwie bez dyskryminacji, pogardy i wykluczeni. Tymczasem karmieni są historycznymi sporami, katastrofą smoleńską i słownymi awanturami miedzy partiami.

Źle to nam wróży? Czy można dziś wydedukować, co się wydarzy w Polsce w najbliższych latach?

Nadal będzie trwał demontaż demokracji. PiS przewiduje atak na organizacje pozarządowe, ukrócenie społeczeństwa obywatelskiego, ograniczenie wolności obywatelskich, duży nadzór w sieci, takie „zaszczucie” ludzi o innych poglądach. To stanie się naszą rzeczywistością, a najgroźniejsze jest to, że dla własnych interesów politycznych rządzący podsycają niechęć między ludźmi.

Niemal każdy już ma w rodzinie czy wśród przyjaciół osoby, z którymi przez politykę przestał już rozmawiać. Są w konflikcie. Chociaż na dobrą sprawę te podziały nie są głębokie, są tylko sztucznie podsycane przez polityków. Boję się, że polskie społeczeństwo pęknie, podzieli się tak, że nie będzie umiało i chciało ze sobą rozmawiać.  

Za lat kilka będziemy jeszcze w Unii?

Myślę, że Unia będzie się zmieniała. Dzisiaj uważam, że nie ma zagrożenia w tym, że PiS wyprowadzi nas na zawsze z UE, tylko że sama Unia tak się zmieni, że przez działania polityków PiS nie będzie dla nas miejsca w tzw. unii pierwszej prędkości.

Czyli nadal teoretycznie w niej będziemy, ale tak troszeczkę w korytarzu, pod drzwiami tej prawdziwej Unii. Tam będzie rozwój, inwestycje, większe szanse na bezpieczeństwo. My przez politykę PiS będziemy państwem drugiej prędkości, de facto drugiej kategorii, mniej istotni, łamiący prawo, nieprzestrzegający zasad wspólnotowych. Oni nas nie będą wyrzucać. Po prostu przestaną z nami rozmawiać.

Może w końcu podzieli się pani jakaś refleksją optymistyczną?

Optymistyczne jest to, że Polki i Polacy aktywizują się, chcą działać społecznie. Widzę bardzo dużo nadziei w ludziach, którym wiele rzeczy zachciało się robić spontanicznie, bezinteresownie. I nie mówię tylko o uczestnictwie w demonstracjach.

Mówię o coraz większej aktywności społecznej, udziale w wydarzeniach, spotkaniach, dyskusjach o tym co dalej z Polską. I to nie tylko na poziomie partii, frakcji, stowarzyszeń czy ugrupowań, ale na zwyczajnie ludzkim poziomie zaangażowania, zwłaszcza lokalnego. Wiedzą, że możemy sobie zaufać, i gdy zaproponujemy działanie, które uznają za ważne, pomogą. To buduje optymizm.

<<< CO Z WYBORAMI SAMORZĄDOWYMI I DZIAŁALNOŚCIĄ INICJATYWY POLSKIEJ? DRUGĄ CZĘŚĆ ROZMOWY Z BARBARĄ NOWACKĄ PRZECZYTACIE TUTAJ. >>>

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (11 komentarzy)

 • Ewarao 2017-07-23 17:16:50
  Do Cyborg28: powtarzacie się /zwolennicy PiSu / z tymi ośmiorniczkami !!! kg ośmiorniczek to 18 zł - sama nazwa was fascynuje. Znacznie więcej kosztują dojazdy pani premier do domu co tydzień - zupełnie nieporównywalne kwoty !!! A ochrona miesięcznic - też za pieniądze podatników.
 • ZbyszekJ??? 2017-06-24 08:34:14
  Pani Barbaro - tylko Inicjatywa Polska ma szansę wygrać z PiS. To pod tym "sztandarem" można zawiązać koalicję z PO, Nowoczesną czy z SLD. Zorganizujcie się szybciej i do przodu...
 • Please! 2017-06-20 15:51:16
  Do Cyborg28: Widzę że masz receptę na dobrobyt Polaków. Koniecznie idź do polityki skoro tak świetnie wiesz kto się nadaje a kto nie i jaki powinien być polityk. Daj Ojczyźnie szansę aby mogła być naprawiona przez Twoja wspaniałą osobę.
 • Cyborg28 2017-06-20 15:29:58
  Jeśli ktoś zechce pojąć, jak można użyć wiele słów, aby nie zawrzeć w nich żadnej, twórczej treści, czy to dla siebie, czy to dla Polski to powinien koniecznie zapoznać się z wypowiedzią pani Barbary Nowackiej. Powiem tak: Kilkadziesiąt lat temu mój tata, jak mówiła mi o nim moja mama, przystojny kawaler pięknie tańczący i grający na akordeonie, zaczął myśleć o wyjeździe do USA, aby "zarobić", zwrócił się najpierw o poradę do swej znacznie starszej siostry. Brał bowiem pod uwagę fakt, iż już kawał czasu tam wyemigrowała i założyła rodzinę z mężem Anglikiem, więc powinna wiedzieć. Siostra mu odpisała. Zanim przyjedziesz, naucz się w Galicji zawodu budowlańca, bo tu trzeba ludzi z konkretnymi kwalifikacjami. Tata jej posłuchał i nie pożałował. A co pani Barbara N. ma pożytecznego do powiedzenia młodym Polakom? Co chętnym do założenia Firmy? Co uczonym? Co emerytom? "Zwróćcie nam możliwość chłeptania ośmiorniczek i picia szampana, a już was urządzimy!" Ot i wszystko!! Istna pustota myślowa!!!
 • Grzegorz. 2017-06-20 12:26:58
  Do martin: Mówisz o sekcie Pis rozumiem? tak oni się nie szczypią komuchów Piotrowiczów trzymają prawo mają za nic konstytucji nie szanują. PZPR owców Zybertowiczów mają z autorytet. Tak te rządy i ta Partia jest taką pacynką latającą po scenach ulicznych przesiąkniętych nienawiścią budowaną na grobach tragicznie zmarłych. Tak oni to lubią budować na ludzkim nieszczęściu swój kapitał polityczny jakto się mówi po trupach do celu.
 • Adas 2017-06-20 08:58:56
  W sumie to mowi prawde, PIS nas wykonczy!!!
 • Kurka domowa 2017-06-19 23:16:41
  Do martin: pacynka, to mało, ładna za wile. Paniusia, która musi jeszcze wiele doświadczyć. Ale my już nie mamy na "onych" czasu. A, fuj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11111
 • antoni antczak 2017-06-19 19:50:16
  Samo to że staje z antypolską chołotą deklasuje ją do zera.Nie pomogą jej nawet pieniądze z koncernów aborcyjnych.We francji jest dla niej miejsce.
 • sntypisfzior 2017-06-19 18:57:43
  Do hmm: durny kayopisoprawaku.. Ty tylko sobevką czytujesz wię won tak do tego potworka
 • hmm 2017-06-19 18:08:38
  przeczytałem ten lewacki bełkot i straciłem czas bo nic z niego nie zrozumiałem i nawet nie wiem kim ta pani jest może ona szuka jakiegoś księcia z Pakistanu ??REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.