REKLAMA

Będzie postępowanie dyscyplinarne wobec Jerzego Stępnia

 • Autor: Włodzimierz Kaleta
 • 28 sierpnia 2017 08:32
Będzie postępowanie dyscyplinarne wobec Jerzego Stępnia Jerzy Stępień ma problemy, ponieważ wziął udział w antyrządowym Marszu Wolności organizowanym przez PO 6 maja.

Jak dowiedział się Parlamentarny.pl z Biura Trybunału Konstytucyjnego, zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Jerzego Stępnia.

• Wyznaczono rzecznika dyscyplinarnego oraz wylosowano skład sądu dyscyplinarnego I instancji.

• Rzecznik dyscyplinarny podejmuje czynności zmierzające do wstępnego wyjaśnienia okoliczności niezbędnych do ustalenia przewinienia.

• Według sędziego Stępnia przewinienie to najprawdopodobniej jego udział w Marszu Wolności organizowanym przez PO 6 maja.

Wyznaczono już rzecznika dyscyplinarnego. Jest nim sędzia TK Stanisław Rymar, wylosowany do prowadzenia tej sprawy, zgodnie z tak jak to nakazuje art. 27 ustawy z 30 listopada 2016 r. o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 2073).

Ponadto na podstawie art. 25, zgodnie z którym w postępowaniu dyscyplinarnym orzeka Trybunał jako sąd dyscyplinarny, wylosowany również został skład sądu dyscyplinarnego I instancji, w którego składzie znaleźli się następujący sędziowie TK: Grzegorz Jędrejek, Zbigniew Jędrzejewski oraz Sławomira Wronkowska- Jaśkiewicz.

Zgodnie z przepisami rzecznik dyscyplinarny podejmuje czynności zmierzające do wstępnego wyjaśnienia okoliczności niezbędnych do ustalenia znamion przewinienia, a także wysłuchuje sędziego, którego dotyczy zawiadomienie. Jeżeli zachodzą podstawy do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, rzecznik wszczyna je i przedstawia sędziemu Trybunału zarzuty na piśmie. Obwiniony może się od nich odwołać w terminie czternastu dni, może też złożyć wyjaśnienia oraz zgłosić wnioski o przeprowadzenie dowodów.

Spotkanie z rzecznikiem dyscyplinarnym TK

Jak dotąd sędziemu nie przedstawiono zarzutów na piśmie. - Mam wyznaczone spotkanie z panem sędzią TK Rymarem 5 września. Przed sformułowaniem zarzutów pan sędzia chce jeszcze wysłuchać moich wyjaśnień – powiedział w rozmowie z parlamentrany.pl Jerzy Stępień, sędzia TK w stanie spoczynku, były prezes TK.

Pierwsze informacje o tym, że prawdopodobnie będzie prowadzone postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego TK w stanie spoczynku, który „ angażuje się w wiece polityczne" pojawiły się jeszcze w czerwcu. Zapowiedziała je w TVP Julia Przyłębska, prezes TK. Nie powiedziała jednak wobec kogo będzie prowadzone postępowanie. Nie było też wiadomo, czy takie postepowanie rzeczywiście dojdzie do skutku.

Informacje o możliwości ustanowienia rzecznika dyscyplinarnego potwierdził sędzia Jerzy Stępień, przyznając, że otrzymał w tej sprawie list od prezes TK. Choć powodu nie podano, według sędziego Stępnia chodziło najprawdopodobniej o jego udział w Marszu Wolności organizowanym przez PO 6 maja.

Kodeks Etyki Sędziego TK

Podstawą prawną do takiej decyzji była przyjęta przez parlament ustawa o statusie sędziów TK z listopada 2016 r., w której zapisano m.in.  że „Sędzia Trybunału odpowiada dyscyplinarnie przed Trybunałem za naruszenie przepisów prawa, uchybienie godności urzędu sędziego Trybunału, naruszenie Kodeksu Etycznego Sędziego Trybunału Konstytucyjnego lub inne nieetyczne zachowanie mogące podważać zaufanie do jego bezstronności lub niezawisłości” dlatego ustanowiono w jego sprawie rzecznika dyscyplinarnego.

Sędzia Stępień nie czuje się winny

Jerzy Stępień nie czuje się winny. Twierdzi, że w zgromadzeniach tych uczestniczył, jako obywatel. Innego zdania jest prof. Kamil Zaradkiewicz, były dyrektor zespołu orzecznictwa i studiów TK. - Nikt sędziemu nie odmawia udziału w debacie publicznej, ale na pewno nie w debacie politycznej na tematy polityczne, bo to stoi w sprzeczności z jego konstytucyjnym obowiązkiem zachowania bezstronności czy apolityczności - twierdzi.

Pośród kar, jakie grożą sędziemu, te najbardziej surowe, to obniżenie emerytury od 10% do 20% na okres do 2 lat, a w przypadku pozbawienia z urzędu sędziego TK w stanie spoczynku, nawet jej odebranie.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (16 komentarzy)

 • tutli putli 2017-08-28 18:39:04
  Tofaszysz magister Stępień, nader warcholicznie nawoływał do rozruchów i zamieszek w przestrzeni publicznej.A gdyby tak ktoś trzasnął jego w dostojną trąbę deską ?
 • Rozumiej czytając 2017-08-28 15:50:15
  Oczywiście że Przyłębska i Muszyński nie mają postępowanie dyscyplinarnego. Należą do PIS i mogą sobie łamać prawo ile tylko zechcą. Fundację znalazłem - opinie z Facebooka 4,8/5. Każda partia polityczna mogła by tylko pomarzyć o takim wyniku. Dużo informacji o dobrych działaniach tej fundacji, nic o przekrętach. PISowi oczywiście się nie podoba, jak wszystko czego nie zdołali opanować i zdominować. Chcieliby aby cała kasa przechodziła przez nich i nikt się nie wtrącał w ich przekręty. Niedoczekanie!!!
 • NiemieckieKapusie 2017-08-28 15:30:13
  Do Rozumiej czytając: Przyłębska i Muszyński nie maja postępowania dyscyplinarnego. wpisz w wyszukiwarce fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej a nie fundacja obywatelska
 • Rozumiej czytając 2017-08-28 15:01:07
  Do NiemieckieKapusie: Chcesz powiedzieć że zarobił w fundacji 19 baniek w ciągu roku :-). Coś ci się PISowskie kłamstwo nie złożyło. W internecie jakoś nie można tego znaleźć. Pewnie sam wymyśliłeś. Co powiesz na wizyty Przyłębskiej i Muszyńskiego u Kaczyńskiego? Czy tak jest realizowana bezstronność i apolityczność w wykonaniu PIS? A może pojechali po wskazówki do I Sekretarza?
 • NiemieckieKapusie 2017-08-28 14:48:47
  Do Rozumiej czytając: 'Fundacja obywatelska' . A to dobre . tak samo jak platforma obywatelska. Kasa peowski trolu jest na pewno obywatelska ale portfele napełnia już wyłącznie 17 słupom z fundacji którego twarzą jest apolityczny Pan Stępień. sprawozdanie za rok 2012. str. 21, wynagrodzenia: 19 837 229,80
 • Rozumiej czytając 2017-08-28 13:54:58
  Do NiemieckieKapusie: A jaka jest rola Ojca Rydzyka, którego biznesy są finansowane przez rząd PIS? A jak zachowuje się pani Przyłębska? Czy wobec niej i Muszyńskiego także zostanie wszczęte postępowanie za wizyty w siedzibie PIS?Jest przecież aktywnym sędzią. Takich rzeczy Stępień nie robi. Jeżeli pracuje w jakiejś fundacji obywatelskiej, podejrzewam że robi to za darmo i chwała mu za to. PISowcy takich rzeczy rzeczywiście nie robią. Jeszcze raz - dopóki domaga się od obecnego rządu przestrzegania prawa i zasad demokratycznego państwa, ma prawo to robić jak każdy obywatel tego kraju a może i bardziej bo ma odpowiednie wykształcenie. Kiedy opowie się za którąś z partii politycznych lub do nich przystąpi będzie można mówić o odstąpieniu od wymagań względem sędziego w stanie spoczynku. Co do komuny, miłościwie rządzący mają wiele wspólnego -szukanie wrogów aby potem chronić przed nimi naród, pierwszy sekretarz u władzy a rząd nie ma nic do gadania, propaganda sukcesu, przejmowanie wszystkiego co się da i wsadzania Misiewiczów bez kwalifikacji ale za to wiernych na stanowiska za gruba państwową kasę, próby ograniczania wolności słowa. Jeszcze ludzi nie pałują ale już się odgradzają od narodu a komunistów i złodziei po drugiej barierki niż ta gdzie są Pany. Pozdrowienia dla Piotrowicza, prawdziwej twarzy PISu.
 • NiemieckieKapusie 2017-08-28 13:30:42
  Do Rozumiej czytając: 'Nie może brać stron żadnej z partii politycznych i tego nie robi'. To jak była jego rola w fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej finansowanej mi.n przez kancelarię Tuska. fundację Adenauera czy Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej ? Bronić prawa to jedno a manifestować w towarzystwie ubeków przeciwko reformie rządu to może sobie Stępien oczywiście do woli ale jako wolny emeryt a nie jako sędzia w stanie spoczynku bo właśnie to jest warunkiem dodatkowych apanaży i tytułu sws. A na kim to mścił się pzpr w państwie totalitarnym? Komuniści wysyłali tak jak po za czasów swojej świetności zomowców i milocję i pałami kończyli jakąkolwiek dyskusję. A dla twojej i innych oszołomów i kodziarzy informacji Kiszczak i wasz uhonorowany gen. JAruzelski już dawno umarli
 • Rozumiej czytając 2017-08-28 13:06:58
  Do NiemieckieKapusie: Ma prawo i obowiązek reagować na działania rządu które są bezprawne i łamiące zasady trójpodziału władzy. Nie może brać stron żadnej z partii politycznych i tego nie robi. PIS się mści jak PZPR dawniej. Taka jest prawda i demagogia tego nie zmieni. Kto ma bronic prawa jeżeli nie prawnik? Kosmonauta?
 • NiemieckieKapusie 2017-08-28 12:43:15
  Do Rozumiej czytając: Boże święty czy to jest tak trudne do zrozumienia? Sędzia NIE MA PRAWA krytykować będąc czynnym prawnikiem. Musi być sędzią niezawisłym nie stając tak jak to czynił Stępień ostentacyjnie po jednej stronie politycznej. Jeżeli to robi to po prostu łamie prawo na którego straży stał a teraz musi za to łamanie prawa zwyczajnie odpowiedzieć. Jeżeli nie działał na rzecz żadnej parti to kto chce się na nim zemścić. Kiszczak?
 • Rozumiej czytając 2017-08-28 12:27:57
  Do czytajzezrozumieniem: Stępień krytykował bezprawne posunięcia obecnych władz do czego miał pełne prawo. Nie działał na rzecz żadnej z partii politycznych. To postępowanie to czysta zemsta w PZPRowskim stylu.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.