PARTNERZY PORTALU

Bez kompromisu możemy nie mieć TK przez dwa, trzy lata

- Nie wiem dlaczego PO nie godzi się na przyjecie naszych rozwiązań. Może obawia się, że w nowych wyborach sędziów, co raczej pewne, nie zostałby ponownie wybrany obecny przewodniczący TK sędzia Andrzej Rzepliński - mówi Wojciech Bakun z Kukiz '15 (fot.facebook.com)
 • Autor: Włodzimierz Kaleta
 • Dodano: 22-03-2016 06:02
 • Aktualizacja: 23-03-2016 07:58

- Wsłuchując się w dyskusje na temat Trybunału Konstytucyjnego można odnieść wrażenie, że mniej liczy się człowiek, a wyjątkowego znaczenia zaczynają nabierać instytucje. W Kukiz`15 mówimy, że zawsze będziemy walczyć o ludzi, a nie instytucje, bo człowiek jest największą wartością, największym dobrem. To on i jego dobro są najważniejsze, a nie bronienie jakiegoś status quo – mówi w wywiadzie dla Parlamentarny.pl Wojciech Bakun z ugrupowania Kukiz’15.

Prezydent Andrzej Duda i jego współpracownicy zapewniają, że podczas spotkania z amerykańskimi senatorami nie było mowy o kryzysie konstytucyjnym w Polsce i odmowie publikacji orzeczenia TK. Rozmawiano o bezpieczeństwie i lipcowym szczycie NATO w Warszawie. Opozycja jest jednak przekonana, że wizyta była wynikiem zaniepokojenia Stanów Zjednoczonych sytuacją w Polsce. Chcemy, czy nie, sprawa TK wraca do nas wciąż jak bumerang.

Wojciech Bakun: To prawda. Jednak walka o TK jest rozgrywką czysto polityczną. W tej chwili nie chcę rozsądzać, czy istnienie Trybunału jest zasadne, czy nie. Dyskutowaliśmy bowiem także o zlikwidowaniu TK i przekazaniu jego kompetencji do Sądu Najwyższego. Jeśli jest taka instytucja, która ma możliwość blokowania wszystkich projektów, to trzeba zrobić wszystko, by była ona maksymalnie obiektywna. A wiadomo, że niektóre z orzeczeń wydawanych przez TK były bardzo propartyjne.

Przykładem jest chociażby odebranie pieniędzy z OFE. Stosowanie prawa wstecz i przymus odbierania pieniędzy o tym świadczy. Dlaczego nie wprowadzono ustawy, na mocy której to ludzie decydowaliby, gdzie chcą przekazać swoje środki, a nie rządzący. Przecież to były nasze pieniądze. Jeśli więc TK decyduje, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem, to rodzi się pytanie: czego broni trybunał? Czy ludzi, którym odebrano pieniądze, czy interesu jednej partii, rządu?

Czytaj też: Premier podtrzymuje zdanie nie będzie publikacji orzeczenia TK

Wracając jednak do tematu. Pewne jest, że do rozwiązania obecnego sporu wokół TK niezbędny jest kompromis polityczny. Na razie jednak jakoś go nie widać.

Czy to znaczy, że pana zdaniem, nie ma już szansy na rozwiązania tego pata?

- Nie ustajemy w wysiłkach, aby spór wokół TK jakoś rozwiązać. Taka jest coraz pilniejsza potrzeba. Poddawaliśmy pod dyskusje przykłady różnych rozwiązań, które spotykają się z coraz większą akceptacja w wielu środowiskach. Proponowaliśmy: wyzerujmy trybunał i wybierajmy nowych sędziów TK większością 2/3 głosów. Wiele osób mówi o tym, że tylko Kukiz`15 wypracował skuteczne zasady rozwiązania obecnego konfliktu. Nawet wśród wybitnych prawników nasze pomysły zyskują uznanie. Niektórzy z nich mówią wprost, że w obecnej sytuacji nasze rozwiązania mogą być najskuteczniejsze.

Nie chcemy brać udziału w hucpie politycznej, którą spór o TK niewątpliwie jest. Zbija na tym kapitał polityczny przede wszystkim Nowoczesna, której wtóruje PO. Nie wiem dlaczego PO nie godzi się na przyjecie naszych rozwiązań. Może obawia się, że w nowych wyborach sędziów, co raczej pewne, nie zostałby ponownie wybrany obecny przewodniczący TK sędzia Andrzej Rzepliński. Trudno sobie wyobrazić, by PO udałoby się dogadać z PiS, żeby z powrotem wcisnąć tego sędziego w skład Trybunału.

×

POLECAMY

KOMENTARZE (4)

 • Stasiek 2016-03-22 17:15:28
  Zgadzam się w 100% z wypowiedzią że: Nie należy, nie wolno się układać z kimś co złamał prawo i nawołuje do kompromisu Najpierw naprawienie szkód Potem można prowadzić rozmowy o ewentualnych zmianach Rozmowy i zmiany nie mogą polegać na tym że większość po nocach ustanowi nowe prawo A mniejszość nie zostanie nawet o tym poinformowana Pani premier kpi w żywe oczy że opozycje nie chce rozmów - opozycji nie dopuszczają do rozmów lub w ogóle nie biorą pod uwagę opinii opozycji To że poprzednia ekipa narobiła smrodu - to fakt Obecnej ekipie nie daje to legitymacji aby narobić jeszcze większego smrodu Jako zwykły obywatel - boję się rozruchów na masową skalę Wszyscy co zostali przez obecną ekipę okłamani - kiedyś przewidzą na oczy Oby nie doszło do krwawej rewolty i odwetu
 • osservatore 2016-03-22 11:11:07
  Realizujcie swe zobowiązania. Nkłaniajcie ludzi di wstępowania w wasze "szeregi".
 • osservatore 2016-03-22 08:59:27
  Niech realizują podstawowe zadanie ; OBIECANE ! Zbierają większość w Narodzie do zmiany Konstytucji !!!
 • Luba 2016-03-22 06:25:01
  a więc likwidacja TK to się nazywa teraz kompromis?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [35.173.57.202]
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!