Była zastępczyni RPO jedynką na listach WiosnyPAP/JS - 25 marca 2019 17:57


Była zastępczyni RPO Sylwia Spurek otwiera listę Wiosny do Parlamentu Europejskiego w Wielkopolsce. Liderkę oraz innych kandydatów zaprezentował w Poznaniu szef ugrupowania Robert Biedroń.

"To drużyna liderska, najlepsi z najlepszych, których chcemy wysłać do Brukseli dlatego, że wierzymy, że inna polityka jest możliwa: polityka oparta na wartościach, oparta na nowoczesności, europejskości, na wrażliwości społecznej, na świeckim państwie, na wyrównywaniu szans" - mówił w Poznaniu Biedroń.

Jak podkreślił, Wiosna "idzie do Brukseli także po to, żeby walczyć o równouprawnienie kobiet i mężczyzn".

"Jako Wiosna proponujemy europejską kartę praw kobiet. Będzie ona dotyczyła tych wszystkich rzeczy, które w wielu krajach Europy już są rozwiązane, a w innych niestety nie. Będzie wyrównywała szanse, będzie wyrównała prawa kobiet, które na przykład w przypadku Polski nie są nadal respektowane" - powiedział.

Biedroń mówił, że Polki "nadal zarabiają mniej od facetów, nadal nie mają dostępu do nowoczesnej antykoncepcji, nie mogą decydować o swoim ciele i swoim zdrowiu".

"Właśnie dlatego ta karta - żeby Polki miały równe prawa z Niemkami, Hiszpankami czy Włoszkami. Żeby w końcu to prawo w całej Europie, jeśli chodzi o prawa kobiet, było równe" - dodał.

Sylwia Spurek jest prawniczką. Zajmuje się prawem karnym, administracyjnym, antydyskryminacyjnym, międzynarodowym i konstytucyjnym. Od 20 lat angażuje się w działania na rzecz praw człowieka. W latach 2015-2019 była zastępczynią RPO, wcześniej była też wiceszefową biura pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania.

"Kiedy rezygnowałam z funkcji zastępczyni RPO, wszyscy pytali mnie: dlaczego?. Odpowiadałam: bo to jest ten czas, kiedy wszystkie ręce na pokład, kiedy możemy odsunąć PiS od władzy i zacząć zmieniać rzeczywistość" - powiedziała.

"Chodzi o to, żeby rządzący przestali przymykać oko na to, że prawa osób starszych są w Polsce łamane, że osobom starszym żyje się w Polsce najgorzej ze wszystkich krajów UE, że osoby z niepełnosprawnościami nie mają prawa do niezależnego życia, że prawa kobiet są ignorowane, że osoby LGBT nie mają równych praw i nie czują się w Polsce jak u siebie - tymi sprawami chcę się zajmować też w PE - o ile państwo mi zaufają" - dodała Spurek

Na liście Wiosny w regionie są też m.in. ekonomista i prawnik, dyrektor programowy Wiosny Dariusz Standerski, współorganizatorka czarnych protestów, Manify Poznań oraz marszy równości Katarzyna Ueberhan oraz działaczka opozycyjna, wieloletnia dyrektorka, aktorka Teatru Ósmego Dnia Ewa Wójcia