PARTNERZY PORTALU

CIR: istotna jest nie liczba lotów samolotem polityka, lecz jaki jest ich cel

Premier Morawiecki w ciągu 20 miesięcy 200 razy korzystał z samolotu. Fot. Gulfstream Aerospace

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie 20 miesięcy swojego urzędowania odbył ponad 200 lotów, uczestnicząc w ponad 330 spotkaniach oficjalnych, wizytach i spotkaniach z mieszkańcami - poinformowało w niedzielę Centrum Informacyjne Rządu.

Odniosło się ono do sprawy korzystania przez polityków z transportu lotniczego. „Najważniejsze dla dobra państwa nie jest to, ile lotów dany polityk odbywa, ale jaki jest ich cel i z czego wynika intensywność odwiedzania kolejnych miejsc w Polsce” - podkreśliło CIR.

Według niego, prawie co szóste wydarzenie z udziałem premiera odbyło się poza granicami kraju - zarówno na forum europejskim, jak i w formacie multilateralnych i bilateralnych spotkań międzynarodowych.

„Głównym zarzutem, który opozycja kierowała do marszałka Sejmu, a Prawo i Sprawiedliwość kieruje wobec byłego premiera Donalda Tuska, był dominujący kierunek przelotów - w pierwszym przypadku do Rzeszowa, a w drugim przypadku do Gdańska” - podkreśla CIR. W przypadku premiera Morawieckiego „trudno doszukać się takiej powtarzalności, ponieważ loty Mateusza Morawieckiego obejmują praktycznie całą Polskę, a spotkać premiera w ciągu ostatnich 20-tu miesięcy można było w każdym województwie”.

CIR informuje też, że „W mediach przetoczyła się także dyskusja na temat częstej obecności premiera w Krakowie - każdego 18-tego dnia miesiąca, upamiętniające śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Premier Morawiecki reprezentuje podczas uroczystości na Wawelu Radę Ministrów”.

Oprócz wizyt na Wawelu, premier przy okazji większości takich wizyt w Małopolsce, odbył serię spotkań oficjalnych, m.in. odwiedził Krakowski Park Technologiczny, spotkał się z żołnierzami na lotnisku Kraków-Balice czy uczestniczył w wigilii dla seniorów Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Myślenicach, wyjaśnia CIR.

Szef KPRM Michał Dworczyk przedstawił w piątek projekt ustawy ws. lotów najważniejszych osób w państwie; przewiduje on m.in. zakaz lotów przedstawicieli rodzin, wprowadzenie centralnego rejestru lotów, zlikwidowanie praktyki organizacji lotów do domów jako "misji oficjalnych" oraz brak publikacji niektórych danych o lotach ze względów bezpieczeństwa.

Patrz też: Loty samolotami polskich polityków - oto założenia ustawy

Dworczyk podkreślił, że projekt ustawy o lotach najważniejszych osób w państwie opiera się o trzy filary: jawność, jasne reguły i odpowiedzialność.

W ostatnim czasie na stronach KPRM pojawiły się wykazy lotów byłych premierów: Donalda Tuska, Ewy Kopacz, Beaty Szydło oraz obecnego szefa rządu Mateusza Morawieckiego.

Patrz też: Marek Kuchciński: pragnę wszystkich, którzy poczuli się urażeni, przeprosić

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • artek 2019-08-18 17:59:39
    Nie przyjmuję takiego tłumaczenia. Nie ma znaczenia czy był to rejs do domu czy na wiec partyjny. W obu przypadkach, to nadużycie. Należy pokazać całe koszty obsługi najważniejszych osób w kraju, najlepiej - jak już pisałem - uwzględniając pełne kadencje parlamentarne.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [35.171.146.16]
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!