REKLAMA

Dominik Tarczyński ostro o PO i PSL: Z nimi taniej było umierać. Z nami taniej jest się rodzić. Nowoczesna? Chce rozwiązania Sejmu, bo walczy o kasę

 • Autor: Włodzimierz Kaleta
 • 13 stycznia 2017 20:30
Dominik Tarczyński ostro o PO i PSL: Z nimi taniej było umierać. Z nami taniej jest się rodzić. Nowoczesna? Chce rozwiązania Sejmu, bo walczy o kasę Poseł to taki sam obywatel, jaki każdy inny - mówi Dominik Tarczyński/Fot.arch.posła/

Prawu i Sprawiedliwości często zarzucano, że jesteśmy średniowieczem, ciemnogrodem. Ostatnie tygodnie pokazały, jak jest naprawdę. Za rządów PO i PSL taniej było umierać. Za naszych taniej jest się rodzić - twierdzi w rozmowie z serwisem Parlamentarny.pl Dominik Tarczyński (PiS).

Budżet został przyjęty, prezydent podpisał ustawę. Platforma zawiesiła protest i okupowanie Sali Plenarnej. Dobrze się stało?

Dominik Tarczyński: - Bardzo dobrze dla Polski, polskiego parlamentaryzmu, dla tych wszystkich, którzy opłacają pracę posłów. Wynagrodzenia poselskie pochodzą z podatków obywateli i nie może być tak, że przedstawiciele, którzy zostali przez Polaków wybrani do sprawowania mandatu posła, nie wykonują swojej pracy.

Cieszę się, że opozycja zdecydowała się wrócić do pracy w Sejmie, do czego przecież została wybrana, przestała destabilizować państwo. Destabilizacja nie wpływała tylko na pracę Sejmu, ale też na rząd. Wszystkie ustawy, o czym mówił marszałek Marek Kuchciński, są dosyć pilne, trzeba więc nadrobić zaległości. Są to ustawy, które muszą być uchwalone, gdyż inaczej opóźnienie mogłoby wpłynąć negatywnie na zawartość portfeli Polaków.

Czy przerwanie protestu oznacza koniec konfliktów na linii rząd – opozycja?

- Cieszę się, że wraz z tą decyzją do polskiego parlamentu wróciła powaga, jakość standardów życia politycznego. Prawu i Sprawiedliwości często zarzucano, że jesteśmy średniowieczem, ciemnogrodem, partią skupiającą niewykształcony, starszy elektorat, który jest mniej ważny, niż ten wielkomiejski. Przekonywano, że to my ośmieszamy Polskę. Ostatnie tygodnie pokazały, jak jest naprawdę. W zagranicznych magazynach, takich jak: Financial Times, Fox News, New York Times opisywano kompromitujące wyskoki przedstawicieli opozycji, Ryszarda Petru na Maderze z koleżanką, Grzegorza Schetyny na nartach, przekręty finansowe Mateusza Kijowskiego.

Czytaj też: Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2017 rok

To ośmieszało polski parlamentaryzm, nie tylko opozycję. Rzucało złe światło na Polskę. Budowało wizerunek kraju mało atrakcyjnego dla inwestorów. Dobrze, że to już koniec tego kryzysu, nadrobimy zaległości i z dobrym przekazem wyjdziemy do świata.

Opozycja uważa, że wasze zabiegi o porozumienie, to była gra pozorów, gra na czas. Chcieliście zmęczyć i podzielić opozycję i to się akurat udało. Prawie 60 proc. obywateli uważa, że spór ten wygrał prezes Kaczyński. Łatwiej wam zarządzać kryzysem, niż pracować w spokoju?

- Kapitulacja opozycji była jednoznaczna, ośmieszyli się, brali udział w cyrku i cieszę się, że ten występ się zakończył.

Polacy źle ocenili zachowanie opozycji, blokowanie mównicy sejmowej, fotela marszałka. Wszystkie te groteskowe wystąpienia i transmisje w internecie. Nikt nie wygrał w tym sporze, wygrała Polska. To nie był mecz. I nie chodziło o to, kto wygra albo przegra.

Za mało mówimy o tym, w jaki sposób ostatnia próba destabilizacji wpłynęła na Polskę, ile obywateli kosztowała. Jakie były koszty dodatkowych służb, ochrony, ile zapłacimy za opóźnienie w procedowaniu niektórych ustawach. To wszystko postaramy się obliczyć by pokazać społeczeństwu, jakie niepotrzebne koszty zostały poniesione z podatków Polaków.

Opozycja twierdzi, że swoim protestem broniła najważniejszej dla Polski ustawy budżetowej.

- Zawężanie tego co się wydarzyło w Sejmie jedynie do usprawiedliwiania anarchii, jaka nie miała miejsca od 27 lat, bo nawet Samoobrona nie pozwoliła sobie na takie działania, nie daje pełnego obrazu tego, co się stało, jeśli pomija się tak ważny element, jak bezpośredni wpływ tych nieprawnych działań na finanse państwa. Choć nie tylko. Na to, co się zdarzyło należy patrzeć jeszcze szerzej, także przez pryzmat dobrego imienia Polski, jej pozycji i sytuacji w Europie i na świecie.

Premier Beata Szydło sugerowała, że atak na budżet mógł wynikać z chęci odebrania ludziom przez opozycję zdobyczy socjalnych? Pan też dopuszcza taką ewentualność?

- Reformy, które zapowiadaliśmy w kampanii wyborczej: 500 plus, Mieszkanie plus, darmowe leki 75 plus, niższy wiek emerytalny, wyższa kwota wolna od podatku, to wszystko uchwaliliśmy w ciągu jednego roku.

Platforma nie mogła tego zrobić przez osiem lat. Mieli obniżyć podatki, obniżyć VAT i okazało się, że nie tylko nie obniżyli, ale nawet podwyższyli VAT do 23 proc. na ubranka dziecięce i wózki, za to obniżyli na trumny i prezerwatywy. Za ich rządów taniej było umierać, a za naszych taniej jest się rodzić. Reformy, które zyskały ogromną popularność wśród Polaków są solą w oku wśród opozycji. Nieuchwalenie budżetu, które skutkowałoby rozwiązaniem parlamentu, było dla PO i N. jedyną szansą na zmiany.

Nowoczesna, która uważa swoich posłów za wybitnych specjalistów od ekonomii, nie potrafiła przygotować poprawnego sprawozdania z rozliczenia budżetu, przez co straciła dotacje. Będzie dostawać kilka mln mniej przez 4 lata.

Skrócenie obecnej kadencji Sejmu poprzez rozwiązanie parlamentu, ten brak subwencji by anulowało. Nowoczesna te pieniądze by dostała. W każdym wymiarze chodzi o kasę.

Prezes Kaczyński powiedział, że uczestnicy tego kabaretu w Sejmie winni być ukarani. Pan też jest takiego zdania?

- Ewidentnie tak. Nie może być tak, że ktoś kto jeździ tramwajem na gapę czy przejdzie na czerwonym świetle, zostanie ukarany, a ten kto zgodnie z art. 128 kk w rozdziale przestępstwa przeciwko państwu siłą uniemożliwia wykonywanie zadań organom konstytucyjnym, nie ponosi odpowiedzialności.

Oczywiście kwestia wymiaru kar leży w gestii marszałka i organów ścigania. My, jako parlamentarzyści nie mamy na to wpływu, ale oczekiwałbym, że kary regulaminowe czy finansowe będące w gestii marszałka muszą być wprowadzone natychmiast. Jeśli chodzi o to co zrobią ograny ścigania, prokuratura, to będzie zależało od ich decyzji.

Ale straszenie posłów blokujących mównicę i fotel marszałka karą do 10 lat pozbawienia wolności to jednak przesada.

- Poseł to taki sam obywatel, jaki każdy inny. To nie jest kwestia straszenia, ale zapisów prawa karnego, które zostało uchwalone dawno temu. To nie są przepisy, które teraz PiS, na szybko, chce uchwalić by karać protestujących 10 latami więzienia.

Nie możemy zmieniać paragrafu 3 art. 128 prawa, aby nie obowiązywał posłów dlatego, że są parlamentarzystami. Uważam, że od posłów powinno się wymagać więcej. Każdy Polak musi być równy wobec prawa.

A co z zaskarżeniem do TK przez Zbigniewa Ziobro wyboru trzech sędziów z 2010 r. , który według prokuratora generalnego był nielegalny? Według opozycji to kolejny przykład na budowanie państwa autorytarnego.

- Wierzę w to, że minister sprawiedliwości, prokurator generalny ma podstawy prawne by taki wniosek złożyć. Nie mam wiedzy, którą posiada minister, ale wierzę, że jeżeli taki wniosek został złożony, to coś jest na rzeczy. Pewnie dowiemy się w najbliższych dniach jakie są podstawy, wątpliwości i zobaczymy jaka będzie ocena formalna i prawna.

Czytaj też: PSL: Wniosek prokuratora generalnego ws. sędziów TK to szczyt hipokryzji

Nie sądzę by taki wniosek był składany bezpodstawnie. Byli wybrani 6 lat temu, orzekali, więc musi to być poważny zarzut wadliwości wyboru.

Co zatem będzie dalej? Jakimi problemami zajmiecie się po przerwie, kiedy emocje wreszcie opadną?

- Mamy zaległości w pracy w komisjach. Jestem szefem podkomisji ds. umowy handlowej UE ze Stanami Zjednoczonymi (TTIP). Musimy przedyskutować, jak ta umowa, z powodu wyboru Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych, będzie teraz wyglądała.

Z tego co Trump mówi, najprawdopodobniej zostanie wyrzucona do kosza. To bardzo ważna umowa, o wiele szersza niż CETA – umowa handlowa Unia Europejska - Kanada.

Będziemy też pracować nad polskim ustawodawstwem, które musi być cały czas procedowane i uchwalane. Począwszy od najmniejszych rzeczy o tablicach rejestracyjnych aut, o których mówił ruch Kukiza, po projekty inwestycyjne z planu Morawieckiego. To wszystko są ważne kwestie, które mają zmienić Polskę na najbliższe dziesięciolecia.

Najważniejsze by prace przebiegały bez jakichkolwiek negatywnych emocji. Nie chciałbym by rekord Nowoczesnej - 150 wniosków o przerwę - był znowu pobijany.

Posłowie w ostatnich tygodniach przyzwyczaili się do kolejnych przerw. Teraz będzie pośpiech?

- Mam nadzieję, że kiedy wrócimy 25 stycznia agenda ogłoszona przez marszałka Kuchcińskiego będzie realizowana.

Proszę pamiętać, że gdybyśmy się zgodzili 30 grudnia 2016 r. na zgłoszony wniosek o przerwę do 7 stycznia 2017 r. , polskie szkolnictwo straciłoby 3 mld złotych, ze względu na to, że nie dotrzymalibyśmy terminów europejskich do końca grudnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • puszatek 2017-01-14 21:22:37
  Do poranek: Sądząc po wpisie, to Ty jesteś tym bydlakiem, a może lepiej baranem? Idź frustracie pod sejm i POwyj sobie, to ulży.
 • Świt 2017-01-14 11:40:45
  Do poranek: Po co wam to było, po co wam to było! Puczem się zaczęło, wstydem zakończyło! To co nabazgrałeś, o sobie i swojej partii pisałeś! A umowa o której piszesz jest kontynuacją negocjacji od 2013 roku, jeszcze za czasów PO. Czemu dopiero teraz mordę drzesz!
 • Ooolek 2017-01-14 11:15:08
  A ja za dawnych dobrych czasów dostałem talon na Fiata 126, który kupiłem nowy za 50% ceny Fiata używanego dostępnego na rynku. Ooo!
 • Sipa 2017-01-14 11:06:14
  Do Apis: To nie PIS, to PO już od dawna dodatek stażowy wliczyła do pensji, tak jak i premię, jak 13 pensję i u niektórych 14 pensję też. Wcześniej miałem darmowe wczasy zakładowe, nieoprocentowane pożyczkę z funduszu zakładowego i wiele innych dodatków, które były za komuny! Komuno wróć do Apis i Sipa.
 • poranek 2017-01-13 21:55:43
  Bydlak tarczyński razem z innymi pisowskimi bydlakami chce nas wepchnąć w umowę TTIP.
 • Apis 2017-01-13 21:20:41
  Wszystko OK! ale czemu PiS do zasadniczej dolicza dodatek tzw Stażowy? Ludzie pracujący po 30/40 lat pracy nadal Tyrają na zasadniczej 1830 zł Brutto.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.