Donald Tusk na prezydenta? "To najlepszy wariant"PAP/AT - 17 czerwca 2019 09:55


Powrót Donalda Tuska do polskiej polityki jest bardzo prawdopodobny. Decyzję o ewentualnym starcie w wyborach prezydenckich Donald Tusk powinien podjąć jesienią, kiedy będzie blisko końca swojej kadencji - powiedział wiceszef PO Tomasz Siemoniak.

O możliwy start szefa Rady Europejskiej w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Siemoniak został zapytany w radiowej Trójce.

"Uważamy, że to byłby najlepszy wariant, gdyby Donald Tusk kandydował na prezydenta wiosną przyszłego roku, natomiast nikt go nie będzie poganiał, pouczał, wyznaczał terminów. Jest przewodniczącym Rady Europejskiej, ma swoje zadania" - powiedział wiceszef Platformy Obywatelskiej.

Czytaj też: "Donald Tusk pokazał, że nie jest mocnym elementem sceny politycznej"

Siemoniak wyraził przy tym pogląd, że powrót Donalda Tuska do polskiej polityki jest "bardzo prawdopodobny". "I takie wróżenie z fusów czy z jakiegoś zachowania Donalda Tuska jest całkowicie - moim zdaniem - jałowe, dlatego że tę decyzję (o ewentualnym starcie w wyborach prezydenckich - red.) Donald Tusk powinien podjąć jesienią, kiedy będzie blisko końca swojej kadencji" - podkreślił polityk.

Siemoniak spodziewa się, że przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym kandydowaniu na prezydenta Tusk weźmie pod uwagę wynik jesiennych wyborów parlamentarnych i sytuację w Polsce. "Każde rozważania dzisiaj są - w moim przekonaniu - spekulacją. Powiem tak, przewrotnie: tym więcej jest wart Donald Tusk w tym wszystkim, im więcej ludzi nie wie jaką decyzję podejmie, a podejmie taką jak uzna, czy uznamy - na pewno będzie rozmawiał tutaj z opozycją - będzie najlepsza dla Polski" - powiedział wiceprzewodniczący PO.

Zapewnił przy tym, że opozycja jest w stanie wyłonić innych ewentualnych kandydatów na prezydenta. "Nawet sondaże, a media lubią tak porównywać różne rzeczy - pokazują, że w gronie opozycji znajdą się osoby zdolne nawiązać rywalizację czy wygrać z prezydentem Dudą" - dodał.

Czytaj też: Kto wygra wybory prezydenckie? Andrzej Duda miażdży konkurencję

Dopytywany kogo ma na myśli, wiceszef Platformy odparł: "media wymieniają prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, prezydent Łodzi Hannę Zdanowską". Zastrzegł jednak, że on sam nie rozmawiał na ten temat z żadnych z nich. "Uważam, że jest kilku polityków w gronie opozycji, którzy mają spore szanse, żeby nawiązać równorzędną rywalizację z prezydentem Dudą" - zaznaczył Siemoniak.

Były wicepremier i szef MON ocenił również, że prezydentura Andrzeja Dudy nie jest udana. "Jest prezydenturą partyjną, kojarzącą się z łamaniem konstytucji i te różne propagandowe zabiegi, próbujące tę prezydenturę przedstawić w jakiś lepszych barwach, spełzną na niczym, w związku z tym w kampanii wyborczej prezydent Duda będzie tracił" - uważa wiceprzewodniczący PO.

Donald Tusk ma zostać w poniedziałek przesłuchany przez sejmową komisję śledczą ds. VAT. Początek posiedzenia o godz. 11.