REKLAMA

Donald Tusk o PiS: Grają na czarny scenariusz dla Unii

 • Autor: GP/PAP
 • 07 grudnia 2016 13:00
Donald Tusk o PiS: Grają na czarny scenariusz dla Unii Donald Tusk z dystansem i ostrożnością odnosił się do bieżącej polityki krajowej. Teraz wyraził negatywne zdanie o tym, co się dzieje w Warszawie. (fot.:EPP/flickr.com/CC BY 2.0)

• PiS świadomie lub nieświadomie prowadzi Polskę do "czarnego scenariusza" - uważa Donald Tusk. Przez to pojęcie rozumie rozpad Unii.
• Polityk zwierzył się w internetowym wywiadzie, że nie tęskni do polskiej polityki, choć nie pozwala mu ona o sobie zapomnieć.
• Przyszłość Tuska będzie się ważyć w 2017 roku. Wówczas zdecyduje się, czy będzie kontynuował pracę w Unii Europejskiej.

Donald Tusk był gościem rozmowy politycznej portalu Onet.pl. W emitowanym w środę (7 grudnia) wywiadzie podzielił się swoją opinią o polityce PiS. Były polski premier, który w 2014 roku opuścił krajową politykę, by pracować w Brukseli, nie widzi dobrze Polski pod rządami formacji, która wygrała wybory w 2015 roku.

- Inaczej definiuję polskie interesy niż PiS - posiedział Tusk. - Uważam, że robię to lepiej i precyzyjniej.

Tusk działania rządu PiS, po roku od wyborów, uznał za świadome lub nieświadome dążenie do "czarnego scenariusza".

- Za 10 lat mało kogo będzie obchodziło, czy Tusk miał drugą kadencję, czy PiS wygrał wybory, czy przegrał, jeśli okaże się, że Europa się rozpadła, a Polska znalazła się w kompletnym osamotnieniu na peryferiach. Tego nam nikt nie wybaczy. Ja tutaj na PiS za bardzo nie liczę, bo uważam, że czy świadomie, czy nieświadomie robią wszystko, żeby ten czarny scenariusz stał się prawdopodobny - oświadczył szef Rady Europejskiej.

Taka ocena polityki Jarosława Kaczyńskiego, Beaty Szydło i prezydenta Andrzeja Dudy nie powinna dziwić, bo Tusk był od wielu lat przeciwnikiem politycznym rządzącego obozu. Choć Tusk zwierzył się, że nie tęskni za przeszłością w polskiej polityce, to dodał: - Polska polityka nie daje mi o sobie zapomnieć, sercem i umysłem jestem zarówno w Warszawie, Gdańsku i Brukseli.

Podsumował swoją pracę w Brukseli

Przewodniczący Rady Europejskiej podkreślił, że zajmuje się w Radzie Europejskiej ważnymi dla naszego kraju sprawami, takimi jak zacieśnienie więzi w Europie i utrzymanie dobrych relacji z Niemcami i Francją.

Bez poparcia kanclerz Angeli Merkel Tusk nie byłby tam gdzie jest dzisiaj, źródło: DonkeyHotey/flickr.com/CC BY-SA 2.0

 

- Robię to dość skutecznie dziś w Brukseli. To, że nie jest to polityka, jaką prezentuje polski rząd - tak to prawda, ale ja naprawdę inaczej definiuję polskie interesy niż PiS. Powiem twardo: uważam, że je precyzyjniej i lepiej definiuję - oświadczył były premier.

Europa oczami polskiego eurokraty?

Szef Rady Europejskiej podkreślał też, że rola Niemiec wzrośnie w UE po decyzji Brytyjczyków, którzy opowiedzieli się za opuszczeniem Wspólnoty.

- Niektórzy będą z tego powodu narzekać, inni być może się cieszyć, ale nie ulega wątpliwości, że Niemcy będą (...) "więksi" bez Wielkiej Brytanii w Europie - zaznaczył.

Jak mówił, w interesie Europy jest, by ta relatywnie stabilna, liberalna demokracja w Niemczech okazała się jak najbardziej trwała. Jego zdaniem nie ulega wątpliwości, że odpowiedzialność za bezpieczną i liberalną Europę będzie spoczywała na tym kraju w większym stopniu niż do tej pory. Dodał przy tym, że niemiecka kanclerz Angela Merkel stała się personalnym punktem odniesienia dla wielu.

- Ale oczywiście bez dobrej woli i jednoznacznej solidarności, w tym ze strony Polski, bo de facto mówię o wszystkich państwach członkowskich, UE może nie przetrwać. Wiem, że to brzmi dramatycznie, ale dziś widać wyraźniej niż kiedykolwiek wcześniej, że utrzymać UE, a to jest bardzo skomplikowany i delikatny mechanizm, jest trudno i wymaga to nieustannej opieki i pieczołowitości ze strony wszystkich aktorów - powiedział były polski premier.

Przyszłość Tuska

Donald Tusk, jest jednym z pierwszych przedstawicieli polskiej sceny politycznej, który znalazł się na arenie Europejskiej na tak eksponowanym stanowisku jak szef Rady Europejskiej. W pewnym sensie drogę utorował mu były premier Jerzy Buzek, który był wcześniej przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, ale ta funkcja nie miała tak doniosłego charakteru, jak nominacja Tuska na szefa Rady Europejskiej dwa lata temu.

Donald Tusk, podobnie jak wielu polityków, spolaryzował oceny swojej pracy zarówno w kraju jak i gdy zaczął pracę w UE, źródło: DonkeyHotey/flickr.com/CC BY-SA 2.0

Kadencja Tuska kończy się w 2017 roku. Nasuwa więc to pytania o jego przyszłość. Donald Tusk ma 59 lat.

Polskie władze nie wyraziły jednoznacznie poparcia dla jego osoby, gdyby chciał się starać o reelekcję na kolejne dwa i pół roku w Radzie Europejskiej. Tusk odpowiedział na tę kwestię, choć zachował dystans.

- Jeśli jakiś kraj ma swojego przedstawiciela na najwyższym urzędzie w Europie i grymasi z tego powodu, nie może być traktowany do końca poważnie. To jest problem - odpowiedział lekko wymijająco.

Witold Waszczykowski (MSZ) nie jest przekonany, czy poparcie Polski odegra jakiekolwiek znaczenie w przyszłości Tuska w Europie. Polski minister nie wykluczył, że rozgrywki i ustalenia między siłami politycznymi Unii same mogą pozbawić go szansy startu.

Tusk sam nie wykluczył, że wróci do polskiej polityki, gdyby sytuacja w Europie nie pozwoliła mu dalej pracować w Brukseli.

- Mój powrót do czynnej polityki, jeśli miałby się okazać pomocny, jest zawsze do rozważenia. Cieszę się, że są tacy jeszcze w Polsce, którzy uważają, że miałbym zdolność odwrócenia politycznego trendu, który dzisiaj w Polsce jest. Nie ma co przesadzać z rolą jednostki w historii, szczególnie historii najnowszej - mówił polski były premier.

W ocenie byłego partyjnego rywala, który teraz przewodzi Platformie Obywatelskiej Tusk na stanowisku w Europie to optymalne rozwiązanie. Schetyna mówił o sprawie tak:

- Nie ma dobrego kandydata, który aplikowałby na obecne stanowisko Donalda Tuska - powiedział Schetyna na antenie Polskiego Radia 2 grudnia. - Opozycja w Polsce musi sobie poradzić bez Donalda Tuska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (20 komentarzy)

 • wojtek121 2017-01-11 23:49:26
  Do Kukunamuniu:ja kupujesz dom na kredyt to tez mowisz ze gdyby nie bank to dalej mieszkal bym z rodzicami , bank pozycza ale nie bezinteresownie tak samo jest z pieniedzmi z uni , tusk nie zrobil nic dobrego dla Polski a wrecz przeciwnie . W tym momencie najlepsza opcja dla Polski jest Kukiz ale i PIS robi postepy , wierze ze za 3 lata po i nowoczesna beda historia
 • Corvus 2016-12-20 12:11:04
  Do Do Człowieka Normalnego!?: Twój sąsiad to (...), zarówno jesli chodzi o brzoze jak i o blok mieszkalny. Myslisz ze samolot zrobiony z duraluminium moze przelotem zbużyć blok mieszkalny, i dodatkowo myslisz ze po udezeniu w taki blok poleci poprostu dalej. Cowiecej myslisz ze jak udezysz w drzewo to polecisz dalej. Przetestuj swoja teorie, rozpedz sie samochodem przywal w drzewo zobacz ze nie stawia oporu.
 • Corvus 2016-12-20 12:04:20
  Do Rekin: A ty co? Za głupi zeby rozroznic miedzy krajami z którymi jestesmy sojusznikami? Bez dotacji z unii gówno bys miał a to ze tuska wybrano bez poparcia pisuaru swiadczy tylko o nim dobrze.
 • Corvus 2016-12-20 12:01:11
  Do Tom: I pisuary to torpedowali na kazdym kroku. teraz głosujesz na ich populistyczne chasełko "dobra" zmiana które nic nie znaczy i dajesz sie kupowac za 500zl
 • Do Człowieka Normalnego!? 2016-12-17 13:27:38
  Do Do człowieka prostego: Tak podawała :-NAJPRAWDZIWSZA PRAWDA-TVN-24, jak również że ROZBIŁ się o BRZOZĘ na wysokości 5 m!??? A sąsiad mówi mi: -"CHŁOPIE JAK BY TAKI SAMOLOT PRZELECIAŁ 20 M NAD NASZYM BLOKIEM TO NIE WIELE BY Z NIEGO ZOSTAŁO,JAK I Z TEGO LASU NAD KTÓRYM PRZELECIAŁ TUPOLEW!??? A tu jedna złamana nie za gruba brzuska, która rozbiła samolot!? Ty jesteś głupi, czy z jakiegoś powodu chcesz wmówić innym jak TVN, by UWIERZYLI w to co MÓWIĄ!??? Proszę Cię nie oglądaj więcej TVN-u, bo ci zrobią WODĘ z MÓZGU-tak mi mówi sąsiad!!!!!!!!! Pozdrawiam
 • Tom 2016-12-16 21:45:23
  10 obietnic Tuska zniknęło ze strony www Platformy . Ale pamiętamy 1. Przyspieszymy i wykorzystamy wzrost gospodarczy. 2. Radykalnie podniesiemy płace dla budżetówki, zwiększymy emerytury i renty. 3. Wybudujemy nowoczesną sieć autostrad, dróg ekspresowych, mostów i obwodnic. 4. Zagwarantujemy bezpłatny dostęp do opieki medycznej i zlikwidujemy NFZ. 5. Uprościmy podatki, wprowadzimy podatek liniowy z ulgą prorodzinną, zlikwidujemy 200 opłat urzędowych. 6. Przyśpieszymy budowę stadionów na Euro 2012. 7. Wycofamy wojska z Iraku. 8. Sprawimy, że Polacy z emigracji będą chcieli wracać do domu i inwestować w Polsce. 9.Podniesiemy poziom edukacji i upowszechnimy Internet.10. Podejmiemy rzeczywistą walkę z korupcją. Polska zasługuje na cud gospodarczy. Donald Tusk, 19 października 2007 r... BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ !!! WSZYSTKIM!!!
 • Prorok 2016-12-12 11:41:00
  Do puszatek: Poczekaj aż dolar będzie kosztował 5zł a my będziemy musieli spłacić długi zaciągnięte na korumpowanie ludzi przez PIS. W jednym z Tuskiem się nie zgadzam, uważam że PIS robi to świadomie. Populistom łatwiej rządzi się biednymi, tym którzy nie lubią myśleć i chciwymi (500+, wcześniejsze emerytury itd). Sprzedawajcie za miskę soczewicy wasz spadek, później będziecie płakać.
 • Do człowieka prostego 2016-12-12 11:33:50
  Do News Room: Za wypadek smoleński odpowiada generał Błasik, który zmusił pilotów do lądowania (pewnie na czyjeś polecenie). Siedzieć to będę PISowcy. Ośmiornicznki PO to pikuś przy systematycznym ograniczaniu swobód i łamaniu prawa w czasie tych rządów.
 • Kukunamuniu 2016-12-12 11:29:22
  Do podpowiadacz: Tusk narzeka na demokratycznie wybrany rząd bo demokratycznie wybrany rząd łamie zasady demokracji. Berlin i Paryż nie są naszymi wrogami a Orban jest przyjacielem Ruskich a nie naszym. Gdyby nie Niemcy i Francuzi, ciągle byś jeździł Polonezem po szutrowych drogach.
 • Rekin 2016-12-12 02:48:28
  Do racja: POLSCE to Wstyd i Hańba !!! A UE to Niemcy i Francja którzy tuska wybrali w końcu się im zasłużył wiadomo za co!???REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.