Forum Rynku Zdrowia, Warczyński: Projekt finansowania służby zdrowia w ciągu miesiącaRynekzdrowia.pl - 26 października 2016 16:42


Jak poinformował w środę (26 października) wiceminister zdrowia Piotr Warczyński, w trakcie sesji XII Forum Rynku Zdrowia "Polityka zdrowotna - czy potrafimy grać zespołowo", w ciągu miesiąca zostaną przedstawione nowe propozycje dotyczące finansowania systemu ochrony zdrowia.

- W związku z tym, że zostanie zmieniony system finansowania ochrony zdrowia, nowy projekt będzie zawierał propozycje, które zastąpią ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej. Będzie zawierał także mapę drogową dojścia do finansowania ochrony zdrowia na poziomie 6 proc. produktu krajowego brutto - mówił wiceminister Piotr Warczyński.

Propozycje, jak przekonywał minister, mają doprowadzić do tego, że w przyszłej służbie zdrowia zagwarantowane będą ustawowo ściśle określone środki, mierzone procentem wielkości PKB.

- Mówiąc o wydatkach z budżetu, bądź pieniądzach publicznych, ale bez tych z jednostek samorządu terytorialnego, zaczniemy od kwoty wielkości 4,38 proc. PKB, by osiągnąć w przyszłości 6 proc. Jeśli dodać do tego inne środki, osiągniemy w praktyce 8 proc. PKB na zdrowie. Mówimy oczywiście o przyszłej zmianie systemowej, polegającej na przejściu z systemu składkowego na budżetowy system finansowania służby zdrowia od 2018 roku - dodał minister Warczyński.

Czytaj cały artykuł tutaj.