REKLAMA

Gersdorf: sędziowie nie mogą odpowiadać karnie za swe orzeczenia

 • Autor: PAP/AH
 • 13 września 2018 17:44
Gersdorf: sędziowie nie mogą odpowiadać karnie za swe orzeczenia (Fot. wikimedia commons)

Przede wszystkim sędziowie nie mogą odpowiadać karnie za swoje orzeczenia, chyba że popełniliby jakąś zbrodnię lub przestępstwo - powiedziała w czwartek (13.09.) sędzia Małgorzata Gersdorf.

W ten sposób Gersdorf odniosła się do niedawnej wypowiedzi prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego. Słowa Święczkowskiego określiła jako "chyba nieopatrzne stwierdzenie".

Na początku sierpnia Sąd Najwyższy wystosował pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE i zawiesił stosowanie trzech artykułów ustawy o SN określających zasady przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku.

We wtorek prokurator krajowy Bogdan Święczkowski pytany w TV Republika o ocenę działań sędziów dotyczącą pytań prejudycjalnych do TSUE odpowiedział: "te pytania to dla mnie sprawa skandaliczna". "To, co zrobił SN zawieszając funkcjonowanie kilku przepisów w ustawie o SN, to jest moim zdaniem rażące naruszenie prawa" - ocenił.

Pytany, czy prokuratura będzie badać sprawę, Święczkowski powiedział: "Myślę, że prokuratura się tą sprawą zainteresuje i się nią interesuje". Jak zaznaczył, prokuratura "ma w swoich zadaniach stanie na straży praworządności". "Jako prokurator krajowy i cała prokuratura obserwujemy, czy inne instytucje państwa, także sądy, nie naruszają tej praworządności. Kiedy uznamy, że praworządność została naruszona, podejmiemy decyzje. Te decyzje zapewne zostaną podjęte w niedługim okresie czasu" - mówił Święczkowski.

Gersdorf odniosła się do tych słów w czwartkowej rozmowie z dziennikarzami w budynku Sądu Najwyższego.

"Przede wszystkim sędziowie nie mogą odpowiadać karnie za swoje orzeczenia, chyba że popełniliby jakąś zbrodnię lub przestępstwo i prokurator generalny nie może wkraczać w linię orzeczniczą, która jest prezentowana przez sądy, w ogóle przez sądy, a jeżeli to robi, to już świadczy o tym, że ta władza ministra sprawiedliwości-prokuratura generalnego sięga za daleko i nie mamy do czynienia z niezależnym sądem" - powiedziała Gersdorf, pytana o to, czy sędziowie czują, że mogą być im postawione zarzuty.

Pytana o to, czy stwierdzenie prok. Święczkowskiego było straszeniem, Gersdorf odparła, że nie wie. "To jest chyba nieopatrzne stwierdzenie" - zaznaczyła.

Jak dodała Gersdorf, jeśli dla sędziów SN zapadnie pozytywne orzeczenie TSUE, to ma nadzieję, że "władza wtedy się zreflektuje". "Ale je myślę, że władza zreflektuje się wcześniej" - dodała.

We wtorek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha informował PAP, że od środy pracami SN będzie kierować najstarszy stażem prezes Izby SN, czyli w praktyce prezes Dariusz Zawistowski. Dotychczasowy kierujący pracami SN prezes Józef Iwulski (oraz 6 innych sędziów) otrzymał pismo prezydenta zawiadamiające go o przejściu w stan spoczynku. Paweł Mucha w środę powtórzył także, że Małgorzata Gersdorf jest już sędzią w stanie spoczynku.

- Pani prezes Małgorzata Gersdorf jest nadal I prezesem Sądu Najwyższego - podkreślił z kolei w środę rzecznik SN sędzia Michał Laskowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (26 komentarzy)

 • tomasz_kubik@toya.net.pl 2018-09-22 08:43:42
  Do silesia: Anonimie. Nie wiem komu chcesz zaimponować brakiem rozumowania. Urągasz pierwszej prezes Sądu Najwyższego, Małgorzacie Gersdorf. To, co piszesz, kwalifikuje się do kosza, ale ponieważ próbujesz być przykry prawdopodobnie na kanwie mojego wpisu, więc zastanawiam się, jak skomentować błędnie adresowane kalumnie. Nie rozumujesz. Uwarunkowałeś się fałszem i w ramach fałszu unegatywniasz się w nie ocenach. Może pomogłaby ci lektura Konstytucji Rzeczypospolitej, ale merytoryczna, o ile potrafisz taką mieć.
 • silesia 2018-09-21 23:26:55
  Do silesia:Faktem jest,że prawo (nawet w randze ustawy zasadniczej) nie jest stosowane wobec sędziów ewidentne sprzeniewierzających się temu prawu.Nie ma się co dziwić,bo te wszystkie antypaństwowe,irracjonalne hopsztosy wyczyniane przez tzw."totalną opozycję" i "wierchowkę sędziowską" co to "ulicą i zagranicą" są niezwykle korzystne dla sprawujących władzę-słupki rosną ! Jednak jeśli zajdzie potrzeba to pomożemy zaprowadzić porządek,bo naprawdę wszyscy tracimy cierpliwość i to w całym kraju,nie tylko na Śląsku.
 • silesia 2018-09-21 22:42:49
  Na przykładzie pani Gersdorf okazało się jakie to typy personalne sprawowały i niestety nadal sprawują wysoki urzędy w "tym kraju" Na przykładzie pani Gersdorf okazało się jakie personalne typy zostały wyniesione na najwyższe stanowiska w naszym kraju. Toż to ewidentne ośrodki destrukcji naszego państwa,co to "ulicą i zagranicą".Sama w/w pani to naprawdę śmieszna, żałosna a zarazem szkodliwa marionetka,którą sterują pozycyjne persony ( pozostające w nienawistnym amoku do osób stanowiących organy konstytucyjne RP wyłonionych w wyniku demokratycznych wyborów),które w swym interesie rozmijają się nie tylko z prawem ale także ze zdrowym rozsądkiem ale co najgorsze tracą kontakt z rzeczywistością,ciągle wierząc zdradziecko w "ulicę i zagranicę". Art.178 ust.1 Konstytucji RP sformułowany jest niezwykle jednoznacznie,prost i jasno : Sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom.Dlaczego nie jest to egzekwowane ?
 • Gersdorf XD 2018-09-18 16:03:38
  Zapomniała dodać, że jeżeli sędzia wyda orzeczenie, które jej się nie spodoba to wtedy mogą. Ot, to całe poszanowanie prawa tej bandy, która wyrosła na naukach stalinowskich prokuratorów. Wydaje im sie, że prawo jest stworzone dla nich, a nie ich stanowiska dla prawa.
 • tomasz_kubik@toya.net.pl 2018-09-18 13:34:16
  Do milutka: Anonimie. Milutka - o ile napisała to kobieta. W inwektywach prezentujesz brak rozumowania. O ile "pouczasz", to pouczasz siebie. Błędnie, o ile wiesz, o czym piszesz, interpretujesz zasadę lex specialis derogat legi generali, przy czym doprecyzuj, bo jesteś niejasna. Wyobraź sobie dwa przepisy: przepis o zakresie abc i przepis o zakresie abcd. Przepis abcd ma taki sam zakres jak przepis abc, ale dodatkowo d, czyli mimo d, które doprecyzowuje przepis abcd, abc mieści się w przepisie abcd. Tutaj nie ma sprzeczności. Przepis abcd doprecyzowuje obowiązywanie abc. Anonima "Silesię" już komentowałem. Ale o ile to twój sytuacyjny "guru", to w takiej czy innej sekcie problemem są zniekształcenia w rozumowaniu do czego przyczyniają się obsesje przywódcy. Cytujesz mój wpis, ale to nie jest kwestia wiary. Komentuję taki czy inny problem jako obywatel. Autorzy Konstytucji Rzeczypospolitej prawdopodobnie nie przewidywali obstrukcji P. i S. wobec niej. Ale skoro są takie negatywy, to jest zastanowić się, jak uniknąć następnych. Czyli może sensem jest natychmiastowa odpowiedzialność za naruszenie Konstytucji. Wówczas Andrzej Duda już dawno przestałby być prezydentem. Byłaby to jedna z najkrótszych prezydentur w historii demokracji w ogóle. Fałszywie determinujesz się. To nie jest sytuacja albo albo. Może oglądasz zbyt wiele filmów o uokrutnionych kobietach. Problem ma P. i S. z trudnych do wyinterpretowania motywów. Prosisz, straszysz, urągasz.
 • milutka 2018-09-18 00:43:42
  Do antytak:Uspokój się wreszcie i wyjdź w końcu z tego irracjonalnego,wręcz idiotycznego amoku ! A wobec "tak" Wielki Szacun !
 • milutka 2018-09-18 00:19:26
  Do tomasz_kubik@toya.net.pl: Jest gorzej niż myślałam ! Utraciłeś już chyba zdolność do samodzielnego i logicznego myślenia,zastanów się jak to się stało.Przestań już wreszcie bezmyślnie i schematycznie zarzucać innym,że nie potrafią tej konstytucji czytać ze zrozumieniem czy interpretować w ten sposób,że za pomocą Art.o szerokim,ogólnym zakresie znaczeniowym można wyeliminować lub ograniczyć Art. o konkretnym,jednoznacznym,prostym jak słońce znaczeniu jak choćby te Art. wymienione przez "silesię" tj.Art.83,95,178 ust.1. Jeśli jednak wierzysz,że aktualny Prezydent "nie uwzględnia Konstytucji"oraz "uczestniczy w próbach niszczenia konstytucyjnej infrastruktury prawnej" to bierz się do roboty i natychmiast zorganizuj jakiś impeachment a potomni będą ci wdzięczni a jak Ci się nie uda to nie będzie dla Ciebie zmiłuj się. Nie powinno być także dla Ciebie zmiłuj się jeżeli tego nie zrobisz,bo gdzieś musi być wtedy kres tego karygodnego pomawiania czy jak ktoś woli "mówienia fałszywego świadectwa przeciwko bliźniemu swemu".Ponadto dziwi mnie skąd u Ciebie (inteligentnego,wykształconego) te idiotyczne przekonania i motywacje.Skąd ten irracjonalny, choć być może interesowny amok ?
 • tomasz_kubik@toya.net.pl 2018-09-14 23:23:48
  Do tak: Anonimie. Powtórzę pytanie. Ile masz pieniędzy ? I podpisz się.
 • tak 2018-09-14 22:44:26
  Do tomasz_kubik@toya.net.pl: Oskarżyć to ty możesz Miss Antarktydy, że jest podobna do pingwina, a nie do laski. I nie odp bo klawiatura odmawia pracy, kiedy zmuszasz mnie do kolejnych komentarzy. Żegnam.
 • tomasz_kubik@toya.net.pl 2018-09-14 22:19:30
  Do tak: Anonimie. Konstatuję, że prawdopodobnie jesteś poprzednim "takiem". Nie próbuj być przykry. Zmęczysz się. Ale może nakręcasz się. Oskarżę cię. Ale doprecyzuj, ile masz pieniędzy. I podpisz się.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.