Grzegorz Schetyna spotka się z szefem PSLPAP/JS - 11 lipca 2019 20:41


W czwartek wieczorem w planach jest rozmowa przewodniczącego PO Grzegorza Schetyny z szefem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - poinformował wiceszef PO Tomasz Siemoniak.

O negocjacje ws. formuły startu w jesiennych wyborach parlamentarnych Siemoniak pytany był w Polsat News.

"Na razie trwają rozmowy. Dziś wieczorem Grzegorz Schetyna rozmawia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, taka rozmowa jest w planie" - poinformował. Jak dodał, szef PO widział się również z liderem SLD Włodzimierzem Czarzastym. "Ja jestem spokojny o to, że politycy PSL-u, SLD i innych ugrupowań są politykami odpowiedzialnymi, którzy myślą nie o sobie, tylko myślą o Polsce" - dodał polityk.

Dopytywany, jaka koalicja byłaby najbliższa jego sercu, Siemoniak odparł, że ta sama, w której PO wystartowała w maju. "Koalicja szeroka, bo w szerokiej koalicji ważniejsze jest to, co łączy, a nie to, co dzieli" - dodał.

W tym tygodniu trwają decydujące rozmowy nt. kształtu koalicji sił opozycyjnych przed wyborami parlamentarnymi. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Platforma Obywatelska skłania się do zawarcia porozumienia wyborczego z częścią partnerów z Koalicji Europejskiej - SLD i Zielonymi - ale bez PSL, jeśli ludowcy nie ustąpią ze swoich "zaporowych" warunków.

Ludowcy chcieliby dostać 20 pierwszych miejsc (czyli w połowie okręgów wyborczych) na listach Koalicji Obywatelskiej.

Po obradach Rady Naczelnej PSL w minioną sobotę szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaproponował, by przed październikowymi wyborami do Sejmu i Senatu powstały dwa opozycyjne bloki: "umiarkowany", centrowy, chadecki z udziałem PSL oraz blok ugrupowań lewicowych. Kosiniak-Kamysz dał przy tym do zrozumienia, że o ewentualnej koalicji chciałby rozmawiać z PO, choć już niekoniecznie z jej partnerami z Koalicji Obywatelskiej - Inicjatywą Polska i Nowoczesną.