Jarosław Gowin: Wybory europejskie przedbiegiem przed wyborami parlamentarnymiPAP/JS - 04 kwietnia 2019 21:23


Wybory europejskie są w tym roku tak szczególnie ważne również dlatego, że są przedbiegiem przed wyborami parlamentarnymi w Polsce - podkreślił wicepremier szef Porozumienia Jarosław Gowin.

Gowin podczas spotkania z sympatykami Porozumienia zachęcał do głosowania w okręgu podkarpackim na zajmującego ósme miejsce na liście Prawa i Sprawiedliwości do PE członka zarządu woj. podkarpackiego Stanisława Kruczka. "26 maja wybierzemy naszą narodową reprezentacje, ale 26 maja zrobimy też bardzo ważny krok ku kolejnym wyborom" - zauważył wicepremier.

Jego zdaniem, jesienne wybory do Sejmu i Senatu "rozstrzygną o tym, czy Polska pójdzie dalej torem nowoczesnych technologii, torem wspierania polskich rodzin, torem twardej walki o nasz interes narodowy, czy też wszystkie te zmiany, które są naszym wspólnym dziełem przez ostatnie trzy i pół roku zostaną wyrzucone do kosza". "Mówiąc krótko, wybory europejskie są w tym roku tak szczególnie ważne również dlatego, że są przedbiegiem przed wyborami parlamentarnymi" - zaznaczył wicepremier.

Czytaj też: Powiązanie praworządności z budżetem UE już przesądzone?

Minister nauki przypomniał, że Parlament Europejski przesądza o ok. 80 proc. przepisów prawnych obowiązujących w państwach członkowskich. "W ogromnej mierze to co dzieje się w Brukseli, czy w Strasburgu przekłada się potem na codzienne życie. Na nowe szanse, albo na nowe zagrożenia, które stoją przed milionami polskich rodzin" - zauważył.

W ocenie Gowina, "jest niezwykle ważne, żebyśmy wysłali naszą narodową reprezentacje składająca się z ludzi, którzy gwarantują, że dochowają wierności temu co polskie". "Będą skuteczni w działaniu. Będą budowali prestiż Polski i walczyli o polskie interesy" - podkreślił.

Wicepremier poprosił, o "oddanie głosu na listę Zjednoczonej Prawicy, na listę ludzi, którzy będą pamiętali po co poszli do Parlamentu Europejskiego". "Będą pamiętali o swoich korzeniach, ale równocześnie będą wiedzieli w jaki sposób na forach międzynarodowych reprezentować nasze interesy" - powiedział minister.

Jak podkreślił, okres rządów Zjednoczonej Prawicy jest dobry dla Polski. "Przez te trzy lata Polska była zdecydowanym liderem jeśli chodzi o tempo rozwoju gospodarczego w UE. Przez te trzy lata konsekwentnie realizowaliśmy strategie zrównoważonego rozwoju. Wyrównywaliśmy nieuzasadnione, niesprawiedliwe nierówności" - wyliczał minister.

Zwrócił uwagę, że tym okresie zlikwidowano "w 95 proc. zjawisko biedy wśród dzieci". "Daliśmy impuls rozwojowy wielu polskim firmom, a to co polskie dzisiaj jest kojarzone w Europie jako marka sukcesu i wysokiej jakości, ale nie jesteśmy nawet w połowie drogi" - podkreślił Gowin.

"Przed nami są kolejne lata, kolejne kadencje budowania siły i wielkości Polski. Ten długi marsz do przodu ma wiele etapów. Jeden z tych etapów wydarzy się za siedem tygodni. To wtedy Polacy wybiorą swoją reprezentacje do Parlamentu Europejskiego" - mówił wicepremier.