REKLAMA

Kancelaria Prezydenta podsumowała trzy lata prezydentury Andrzeja Dudy

 • Autor: PAP/PSZ
 • 06 sierpnia 2018 14:59
Kancelaria Prezydenta podsumowała trzy lata prezydentury Andrzeja Dudy Andrzej Duda rządzi już trzy lata (fot. KPRP)

Andrzej Duda w czasie trzech lat prezydentury odbył ponad 100 spotkań z głowami państw i rządów oraz ponad 330 wizyt krajowych - wyliczono w spocie przygotowanym przez Kancelarię Prezydenta. Kancelaria podsumowała także aktywność pierwszej damy Agaty-Kornhauser-Dudy.

 • Andrzej Duda odbył w ciągu trzech lat 330 wizyt krajowych.
 • Kancelaria Prezydenta podsumowała też aktywność pierwszej damy.
 • Agata Kornhauser-Duda odbyła do tej pory 150 indywidualnych wizyt krajowych, 42 wizyty zagraniczne.

W poniedziałek 6 sierpnia mija trzy lata od złożenia przez prezydenta Andrzeja Dudę przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym. Z tej okazji Kancelaria Prezydenta przygotowała krótki film, który można obejrzeć m.in. na oficjalnym profilu Kancelarii na Facebooku, w którym podsumowano trzy lata aktywności Dudy.

"Jest naszym wielkim obowiązkiem, aby dzisiaj patrzeć i na nas i na Europę w sposób wyważony i aby nie bać się mówić o swoich wartościach i nie bać się tych wartości bronić, i że musimy być swoistymi misjonarzami. Dzisiaj one są największą szansą na to, by Europa i świat przeszedł przez wszystkie kryzysy, jakie go trapią i na pewno będą jeszcze trapiły" - mówi prezydent Duda w klipie.

Przypomniano w nim, że Duda w ciągu tego czasu odbył ponad 100 spotkań z głowami państw i rządów, w tym z prezydentami Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą (w 2016 r. w związku ze szczytem NATO w Warszawie) oraz Donaldem Trumpem. Przypomniano też ubiegłoroczną wizytę w Polsce brytyjskiej pary książęcej księcia Williama i księżnej Kate, a także wizytę prezydenta w Norwegii i spotkanie z królem Haraldem V. Przywołano też audiencje u papieża Franciszka, bożonarodzeniową wizytę Dudy u polskich żołnierzy w Kuwejcie, spotkanie z premierem Węgier Viktorem Orbanem, premier Wielkiej Brytanii Theresą May, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

"Musimy w tym kierunku działać, modernizować polską armię, wzmacniać ją. To także działanie ramię w ramię ze wszystkimi siłami Sojuszu Północnoatlantyckiego, naszymi sojusznikami, naszymi gwarantami bezpieczeństwa" - mówi dalej prezydent w klipie KPRP. W tle natomiast widać m.in. zdjęcia z wizyty prezydenta w ONZ i udziału w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa, której niestałym członkiem Polska jest od stycznia br. do końca 2019; widać też ujęcia prezydenta z szczytu NATO w Warszawie.

"Polska staje się coraz silniejsza. chciałbym abyśmy mieli państwo, tak jak zawsze mówiłem, powtarzając słowa Lecha Kaczyńskiego, które umie bronić słabszych i nie musi bać się silnych. To wielkie zadanie nie tylko polskich żołnierzy, ale także polskich władz na przyszłość i prezydenta Rzeczypospolitej. Z tego miejsca deklaruję, że to zadanie będę wypełniał ze wszystkich sił" - mówił prezydentem w dalszej części klipu. Przypomniano w nim, że prezydent podpisał ustawę zwiększająca wydatki (do 2,1 proc. PKB w roku 2020 oraz 2,5 do 2030 roku).

Przypomniano też, że prezydent odbyło ponad 330 wizyt krajowych, podczas których spotykał się i rozmawiał z mieszkańcami. "Rodzina stanowi najważniejszą część naszego społeczeństwa. Mogę państwu z tego miejsca obiecać: w swojej służbie prezydenckiej będę się starał nadal ze wszystkich sił, aby rodzina otrzymywała wszechstronne wsparcie ze strony Rzeczypospolitej. Wolne państwo, silne państwo, to takie państwo, które o rodzinę dba i które rodzinę stawia na pierwszym miejscu i to jest obowiązek polskich władz" - mówi prezydent w tej części klipu. Wyliczono w nim "spełnione obietnice: program 500+ i obniżenie wieku emerytalnego".

Na filmie przygotowanym przez Kancelarię Prezydenta widać też Andrzeja Dudę składającego wieniec w rocznicę rzezi wołyńskiej na polu na Wołyniu, gdzie kiedyś znajdowała się polska wieś; widać też prezydenta spotykającego się z powstańcami warszawskimi, a także odsłonięcie na pl. Piłsudskiego w Warszawie Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

"Służba polega również na tym, żeby się liczyć - tak jak żołnierz musi się liczyć z tym, że jak pójdzie bronić ojczyzny, to może polec, choć nie chce, choć nie chcą tego jego najbliżsi. Ale to jest służba. Służba ojczyźnie czasem pociąga za sobą ofiary. Ale muszą one być uczczone i Polacy, my wszyscy, musimy to rozumieć. Wierzę w to, że to zrozumienie, w naszym narodzie jest powszechne. Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy" - mówi prezydent.

Kancelaria Prezydenta przygotowała też podsumowanie aktywności pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Jak podkreślono, małżonka prezydenta bardzo chętnie odwiedza szkoły i placówki edukacyjne w całym kraju, biorąc udział w uroczystościach, projektach wychowawczo-edukacyjnych i warsztatach, w czasie których rozmawia z młodymi ludźmi o ich zaangażowaniu społecznym, pojmowaniu patriotyzmu, ale także o "uczniowskiej codzienności".

Agata Kornhauser-Duda aktywnie wspiera też inicjatywy promujące literaturę oraz czytelnictwo m.in. wraz z prezydentem co roku angażuje się w kampanię "Narodowe Czytanie" promując klasykę polskiej literatury.

Jak podkreśliła KPRP, pierwsza dama angażuje się też w problemy osób niepełnosprawnych, zaprasza do Pałacu Prezydenckiego ich przedstawicieli, a także odwiedza ośrodki specjalne oraz wspiera swoim patronatem inicjatywy propagujące integrację. Agata-Kornhauser-Duda odwiedziła też protestujących w Sejmie opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.

Małżonka prezydenta pełni też rolę Ambasadorki Walki z Rakiem Piersi w Polsce. Została uhonorowana Bursztynowym Łukiem Amazonki, odznaczeniem dla osób szczególnie zasłużonych dla stowarzyszenia.

Pierwsza Dama już trzeci rok wspomaga Fundację "Akogo?". W 2018 roku Honorowym Patronatem Pierwszej Damy została objęta Międzynarodowa Konferencja Naukowa dotycząca światowych osiągnięć w pracach nad wykorzystaniem komórek macierzystych w leczeniu pacjentów, która odbędzie się w grudniu br. w Warszawie.

Kancelaria przypomniała, że małżonka prezydenta aktywnie wspiera również wcześniaki. Co roku w geście solidarności, w Światowym Dniu Wcześniaka, Pałac Prezydencki zostaje podświetlony na fioletowo, a Agata Kornhauser-Duda uczestniczy w spotkaniach z maluchami, ich rodzicami, personelem medycznym, ekspertami czy pracownikami banków mleka kobiecego.

Ponadto Agata Kornhauser-Duda wsparła długofalowym patronatem honorowym kampanię społeczną "Zawał serca - czas to życie" zorganizowaną przez Śląskie Centrum Chorób Serca i Fundację Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Przypomniano również, że w Międzynarodowym Dniu Kobiet pierwsza dama zaprosiła do Pałacu Prezydenckiego przedstawicielki służb i formacji mundurowych. W Sali Kolumnowej spotkało się 230 pań ze 115 jednostek z całego kraju.

Kancelaria zaznaczyła, że para prezydencka uczestniczyła również w kampaniach pomocowych Caritas oraz WOŚP.

Jak wyliczyła Kancelaria Prezydenta, pierwsza dama odbyła do tej pory 150 indywidualnych wizyt krajowych, 42 wizyty zagraniczne, przyjęła 20 delegacji zagranicznych i odbyła 135 spotkań w Pałacu Prezydenckim. Ponadto wystosowała 118 oficjalnych listów okolicznościowych, wsparcie ponad 90 inicjatyw charytatywnych, 227 inicjatyw objęła honorowym patronatem w tym 11 patronatem długofalowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • :-) 2018-08-07 15:33:25
  Do 100%PRL: Aleś mnie ubawił!!! A lisek chytrusek czuwa nad bezpieczeństwem gąsek. Tak właśnie Adrian czuwa nad konstytucją i bezpieczeństwem kraju - łamiąc konstytucję niemal codziennie, zwalniając najlepszych oficerów i nie kupując nic dla wojska oprócz limuzyn i zakładu Jelcz. Rozumiem że w razie czego z ruskimi czołgami będziemy walczyć za pomocą autobusów i opancerzonych BMWic a z myśliwcami za pomocą wypasionych i kupionych bez przetargu samolotów VIP. Co do tego ile załatwił Duda tez sprawa jest jasna - dużo dla PIS, nic dla wojska, nic dla rodaków.
 • 100%PL 2018-08-07 14:50:20
  Do Konstyucja: A co wg kodziarstwa ma 'załatwiać' Prezydent kraju. To już nie są czasy Bronka który na swoje wojaże na wschód zabierał 'załatwiacza' bandytę jaruzelskiego. Obowiązki wg. konstytucji: czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium
 • Konstyucja 2018-08-07 14:07:29
  Kogo interesuje, ile razy Duda wyjechał się z kimś spotkać? To jest ŻADNA argumentacja jeśli chodzi o jego dokonania. Niech napiszą CO ZAŁATWIŁ w trakcie tych spotkań.
 • xxl 2018-08-07 10:33:03
  Po miernym prezydencie swojej partii, jakim był Lech Ka., trudno było spodziewać się gorszego polityka na tym stanowisku. Cóż, PAD udowodnił, że wiele potrafi :|
 • Polski patriota 2018-08-06 20:44:47
  3xp - pajac, padalec, patafian.....
 • Cyklop28 2018-08-06 18:14:06
  Co dały te spotkania z głowami państw najdobitniej wynika z tych aktów prawnych uchwalonych przez parlament naszego nowego "starszego brata" i podpisanych przez jego prezydenta, które mają wymusić na III R P wyrzeczenie się własnych praw odnośnie do mienia bezdziedzicznego na rzecz obcych organizacji, które w najmniejszej mierze nie przyczyniły się ani do powstania tego mienia, ani do jego odtworzenia kosztem polskich podatników. PAD niestety nie wsparł w tej sprawie Polonii, która broniła polskich interesów.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.