REKLAMA

Katarzyna Lubnauer nie przebiera w słowach w ocenie PiS: Butę i arogancję władzy widać coraz wyraźniej

 • Autor: Włodzimierz Kaleta
 • 14 marca 2017 20:21
Katarzyna Lubnauer nie przebiera w słowach w ocenie PiS: Butę i arogancję władzy widać coraz wyraźniej Nowoczesna wie, jak dobrze zorganizować system sprawiedliwości w Polsce, mamy wizję potrzebnych zmian - mówi Katarzyna Lubnauer (Katarzyna Lubnauer, fot.facebook.com/katarzyna.lubnauer)

- PiS ma już władzę polityczną, służby specjalne, prokuraturę, TK. Brakuje jeszcze tylko jednego ogniwa w tym łańcuszku sukcesów, wciąż jeszcze niepodporządkowanych politycznie sądów – powiedziała w rozmowie z Parlamentarny.pl Katarzyna Lubnauer, wiceprzewodnicząca Nowoczesnej.

Kłótnie polityków o Donalda Tuska i Jacka Saryusz-Wolskiego przesłoniły zupełnie znacznie ważniejsze dla nas wszystkich problemy, tu w kraju. Początek roku nie był pomyślny dla polskiego rządu także w kraju. Drzewa, wypadki.

Katarzyna Lubnauer: - Butę i arogancję władzy widzimy coraz wyraźniej na co dzień. Najbardziej radykalne, acz znamienne tego przykłady mieliśmy niedawno w dwóch zdarzeniach. W pierwszym doszło do zderzenia kolumny ministra Macierewicza z samochodami stojącymi na czerwonym świetle, w drugim do wypadku premier Beaty Szydło. Żadne procedury nie pomogą, jeżeli dominuje brawura i chęć jechania po bandzie. A to w działaniach PiS widzimy wyraźnie i coraz częściej.

Sposób traktowania ludzi przez prezesa Kaczyńskiego to kolejna, wcale nie pojedyncza i marginalna kwestia. W wywiadzie dla DoRzeczy prezes PiS powiedział, że społeczeństwo jest bezmyślne, niedoinformowane i w związku z tym manipulowane. Słowa, że są „ludzkimi panami” wpisują się w tę retorykę.

Chciałam przypomnieć Jarosławowi Kaczyńskiemu, że czasy panów i chamów dawno się w Polsce skończyły i mamy ustrój i czasy równych względem praw obywateli. Wszyscy Polacy bowiem potrafią o sobie decydować.

Takiemu lekceważącemu, aroganckiemu i prostackiemu traktowaniu obywateli przez uprzywilejowanych ludzi władzy należy się ostro przeciwstawić. Podobnie jak traktowaniu kobiet jako osoby, które nie potrafią o sobie decydować.

Korwin-Mikke uważa, że nie potrafią.

- Posłanki i posłowie Nowoczesnej uczestniczyli w protestach 8 marca, Strajku Kobiet. Coraz więcej ludzi decyduje się protestować przeciwko przemyślanej, konsekwentnie i szybko realizowanej przez PiS zmianie ustroju politycznego w Polsce. Widzimy też czytelny plan, żeby tylnymi drzwiami wprowadzać w Polsce państwo wyznaniowe.

Arogancja PiS w stosunku do obywateli spowodowała, że w Polsce protesty kobiet przestały być elitarne i wielkomiejskie. Kobiety, również w mniejszych miejscowościach, zdecydowały się wyjść na ulicę. Czarne protesty były w takich miasteczkach jak Biała Podlaska, Tomaszów Mazowiecki czy Siemiatycze.

Jednak prezes Jarosław Kaczyński osobiście skrytykował ustawę o ochronie przyrody. To oznacza, że władza się jednak zmienia.

- W PiS dostrzegli już najwidoczniej, że rozdali wszystkie pieniądze i nie mają pomysłu, oprócz niszczenia demokracji i budowania rządów autorytarnych, po co chcą rządzić dalej. Zaczynają się więc chaotyczne, niezorganizowane ruchy i nieprzemyślane działania.

Widzimy przy tym coraz wyraźniej brak wyobraźni, czego fatalnym przykładem jest ustawa o ochronie przyrody, która pozwala na niekontrolowana wycinkę drzew. Jej skutki widać w wieku miejscach w Polsce, ostatnio w Łebie wykarczowano 4 hektary lasu, w miejscu, gdzie przyroda winna być szczególnie chroniona. Tam prawdopodobnie doszło do złamania prawa, ale pretekstem była zmiana ustawy.

Prezes Kaczyński de facto wycofał także projekt warszawskiej ustawy posła Sasina.

- PiS teoretycznie wycofał się z ustawy metropolitarnej pod naciskiem protestów w bardzo wielu gminach, ale myślę, że w momencie kiedy zacznie się zbliżać czas wyborów samorządowych, może do tego chorego pomysłu wrócić.

Projekt tej ustawy to kolejny przykład nagiej żądzy władzy PiS. Trudno było nie zauważyć, że PiS-owi opracowującemu ten projekt, zależało głównie na tym, by przejąć władzę w Warszawie. Ponieważ nie mogli tego zrobić uczciwymi metodami w demokratycznych wyborach, zaproponowali metodę, która była skokiem na samorządy.

Ale Nowoczesna jest za jakąś ustawą metropolitalną?

- Jesteśmy zwolennikiem ustaw metropolitalnych, ale takich, w których daje się prawo wyboru samorządom, czy chcą się połączyć w pewien związek gmin.

Zgłaszaliśmy naszą ustawę metropolitalną dla Poznania, ale tam charakter metropolii ma być dobrowolny, muszą się na takie rozwiązanie zdecydować gminy ościenne. Przygotowujemy też kolejne projekty, odpowiada za nie Marek Sowa.

Co jeszcze oprócz krytyki rządu?

- Nowoczesna ma swój własny projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, jest już gotowy. Proponujemy rozwiązanie bardziej liberalne niż przed Lex Szyszko i lepiej chroniące przyrodę niż obecnie. Za projekt odpowiadają nasze dwie posłanki Ewa Lieder i Paulia Hennig-Kloska. Musiały pracować w tempie ekspresowym, bo w całej Polsce mamy rzeź drzew.

PiS nie zwraca uwagi na projekty opozycji. Gruntownie zmienia ustrój państwa. Pani również uważa, że Jarosław Kaczyński niedoskonałą demokrację chce zamienić w doskonały autorytaryzm?

- Jarosław Kaczyński uważa, że społeczeństwo, kiedy jest niedoinformowane i zmanipulowane, to lepiej jest nim zarządzać. Społeczeństwo jednak zauważa coraz wyraźniej, że w Polsce, w coraz to nowych dziedzinach jest chaos. Obywatele utwierdzają się w przekonaniu, że trzeba, by inne siły polityczne przejęły po PiS władzę, odkręciły to, co złe, i na nowo dobrze zorganizowały Polskę. Na ten czas, kiedy obywatele zrozumieją, że zmiany są konieczne, czeka Nowoczesna.

Są też kontrowersje wokół sądów, z Sądem Najwyższym włącznie.

- To ciąg dalszy przykładów, że rządy monopartii PiS nie liczą się z obywatelami. Nikt nie ma wątpliwości, że system sądowniczy w Polsce nie działa tak jak byśmy chcieli. Poprzedni rząd niewiele zrobił, by przyspieszyć procedury, by sądy szybciej orzekały, żeby zreformować sądownictwo.

Nowoczesna wie, jak dobrze zorganizować system sprawiedliwości w Polsce, mamy wizję potrzebnych zmian. Jednak to, co robi PiS, jest podważaniem zaufania do całego systemu sądowniczego.

To groźne dla obywateli?

- Uderzenie w niezależność władzy sądowniczej i niezawisłość sędziów jest wyjątkowo groźne. To dalsze zabieranie i ograniczanie naszej wolności zapoczątkowane łamaniem konstytucji w rozprawie z niezależnością Trybunały Konstytucyjnego. PiS ma już władzę polityczną, służby specjalne, prokuraturę. Brakuje tylko jednego ogniwa w tym łańcuchu sukcesów, niepodporządkowanych politycznie sadów.

Stąd atak na Krajową Radę Sądownictwa i personalnie prezesa Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf. To, co PiS proponuje w reformie KRS, w żaden sposób nie poprawi jakości i tempa orzekania, tylko spowoduje, że polskie sądy będą upolitycznione.

W efekcie będziemy mieli sędziów z nadania PiS i wtedy będzie można „wydrukować” każdy wyrok. Kiedy nie ma na boisku niezależnego, obiektywnego  arbitra, to mamy faule. Taką sytuację, po politycznym przejęciu sądów, szykuje nam właśnie PiS. Dlatego Nowoczesna będzie bronić niezależności systemu sądowniczego w Polsce.

Ale wy też macie problemy. Ostatnio głośno mówiło się o podziałach w Nowoczesnej. Grozi wam rozłam?

- Dopóki trwa dyskusja w ugrupowaniu jest dobrze. Jesteśmy jedynym klubem, w którym posłowie na razie tylko przybywają, a jeszcze nikt nie ubył. Dyskusja jest czymś normalnym. Nas łączy wspólny program, który przyjęliśmy we wrześniu 2016 r. Pokazuje, że mamy wspólne ideały, kręgosłup, ideę, którą chcemy wdrażać.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (8 komentarzy)

 • antoni antczak 2017-03-15 19:22:23
  Pis czyści Polskę z agentury sowieckiej,esbeckiej,izraelskiej,niemieckiej,oraz z wstawek unii wolności z której pani lubnauer pochodzi.
 • tadek 2017-03-15 13:13:04
  mam skromne pytanie do PO -NOWOCZESNA ,czy cokolwiek PiS partia rzadzaca zrobila cos pozytywnego? moim zdaniem PO nadal nie moze otrzasnac sie po utracie wladzy a NOWOCZESNA chciala by ja miec. Nie jestem zwolennikiem zadnej z tych partji ,ale jednak PiS chce cos robic
 • Szowinista z Koziej Wólki 2017-03-15 12:51:07
  Do kukumają: Co powiesz na nazwisko Wasserman?
 • TenSam 2017-03-15 12:41:00
  Kto to gówno wybrał na posla ? Ten typ nie nadaje się nawet na osła
 • kukumają 2017-03-15 12:25:07
  Do Też wyborca: Bzdury piszesz, bo kłamiesz. Gdyby tak było jak ty twierdzisz, to Polska nie zostałaby zaproszona na Szczyt G-20 ba....e. A to co bajdurzy ta pani z pseudo "nowoczesnej", to jest tylko tyle co potrafią te panie o niemiecko brzmiących nazwiskach.
 • Też wyborca 2017-03-15 12:08:01
  Do Wyborca: Za PO, ze zdaniem Polski w Europie wszyscy się liczyli, dług praktycznie nie rósł, gospodarka się rozwijała jak nigdy a EU sypała kasą. To mało? Teraz PIS rozdaje kasę której nie ma a którą będą spłacać nasze dzieci. Firmy wynoszą się do Czech i Słowacji a obecny rząd niczego owego od UE nie dostał jeżeli nie liczyć wielu niekorzystnych komentarzy i debat na tema łamania praworządności w naszym kraju.
 • Wyborca 2017-03-15 11:21:06
  Załóżmy, że polityka jaką prowadzi PiS jest zła. Jaki zatem plan i propozycje dla Polski, oprócz ciągłego narzekania na PIS, ma Nowoczesna...? Pokażcie, że potraficie w końcu zrobić coś konstruktywnego dla dla polaków, dla Polski!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.