REKLAMA

Katarzyna Lubnauer: Polacy nie przestraszą się PiS. To nie jest legalny budżet

 • Autor: Włodzimierz Kaleta
 • 20 grudnia 2016 13:48
Katarzyna Lubnauer: Polacy nie przestraszą się PiS. To nie jest legalny budżet Nie mogliśmy zgodzić się na wykluczenie posła opozycji bez powodu. Gdybyśmy na to pozwolili, to następnie można by wykluczyć kilkudziesięciu posłów i zmienić Konstytucję - mówi Katarzyna Lubnauer. (fot.:twitter.com/KLubnauer)

- PiS zbyt dużej ilości grup społecznych robi krzywdę. Jeżeli robił ją jednaj grupie np. sędziom, można było zrzucić na nich odpowiedzialność. Trudno ją jednak zrzucić na nauczycieli, górników, samorządowców, a za chwilę na lekarzy – mówi w serwisie Parlamentarny.pl Katarzyna Lubnauer.

Trudno dziś zacząć tę rozmowę inaczej, jak od kryzysu parlamentarnego, jakiego jeszcze w w tej kadencji nie było. Co z tego wszystkiego wyniknie? Jeśli PiS pójdzie w zaparte, to opozycja również nie ustąpi? Blokowanie mównicy to naprawdę rozwiązanie?

Katarzyna Lubnauer : - To była spontaniczna reakcja, nie mogliśmy zgodzić się na wykluczenie posła opozycji bez powodu. Gdybyśmy na to pozwolili, to następnie można by wykluczyć kilkudziesięciu posłów i zmienić Konstytucję. Musieliśmy zaprotestować. Natomiast PiS miał okazję, żeby wycofać się, po złożeniu odwołania przez posła Szczerbę, ale nie skorzystał.

I tak głupia, pochopna decyzja Marszałka Kuchcińskiego zaowocowała kryzysem konstytucyjnym. Głosowanie budżetu w innej sali, bez pewności, co do kworum, zblokowanych poprawek.

Budżet państwa był głosowany na posiedzeniu Klubu Parlamentarnego PiS. To nie jest legalny budżet.

Na skutki nie trzeba było czekać. 

- Przypomnijmy, że konflikt narastał już wcześniej, gdy Marszałek Kuchciński zaczął wyrzucać media z Sejmu. Z tym się absolutnie nie zgadzamy.

Mam nadzieję, że z tej decyzji PiS się pod wpływem naszych protestów i działań Polaków na ulicach szybko wycofa.

W przypadku budżetu sytuacja jest dużo groźniejsza, bo to jedna z podstawowych ustaw dla państwa.

Mimo złej końcówki roku, według PiS, o czym podkreślała premier Beata Szydło nawet w swoim orędziu krytykującym opozycję za blokowanie mównicy, to był rok dużej zmiany dla Polaków. Zmiany wprowadzone przez rządzących może jednak przekonują obywateli.

- Dla mnie symbolem roku jest jego końcówka, kiedy z parlamentu wyrzuceni zostają dziennikarze do osobnego budynku. W ten sposób PiS chce wprowadzić w Sejmie cenzurę. Ale to, może, udało się nam zatrzymać.

Wcześniej mieliśmy atak na Trybunał Konstytucyjny, czyli na władzę sądowniczą, mieliśmy ustawy o policji, prokuraturze, które łamią zasady demokracji, reformę edukacji, która przeprowadzana jest wbrew opinii publicznej. Polacy zmienili poglądy i większość nie jest już za likwidacją gimnazjów. Reforma godzi w polską szkołę w efekcie czego będzie ona bardziej skansenem, niż nowoczesną szkołą na miarę XXI wieku.

Czytaj też: Prezydent o sytuacji w Sejmie: Staram się ustalić dokładnie co się działo

Mamy sytuację, kiedy we wszystkich spółkach skarbu państwa panoszą się Misiewicze, a sam Misiewicz wrócił do MON, mimo tego, że jest człowiekiem bez jakichkolwiek kwalifikacji i bez przygotowania zawodowego.

Mamy w końcu Polskę, w której minister Macierewicz doprowadził do tego, że jeden z głównych generałów rezygnuje ze służby, bo nie może z nim współpracować. Mamy sytuację, w której minister Morawiecki opowiada różne gospodarcze historie, a tak naprawdę nie umie oszacować przewidywanego wzrostu gospodarczego i szacował rok temu wzrost PKB w 2016 r. na 3,8 proc. a okazuje się, że w ostatnim kwartale wzrost gospodarczy realnie jest na poziomie 1,8 proc.

Liczni komentatorzy od dawna przekonywali, że PiS potrafi  wykorzystywać media, zwłaszcza internetowe, dla swoich celów. Co się stało, że PiS całkowicie stracił ten rezonans i uważa, że lepiej by dziennikarze o nich nie pisali?

- PiS ma problem z mediami choćby dlatego, że zbyt dużej ilości grup społecznych robi krzywdę. Jeżeli robił krzywdę jednaj grupie, np. sędziom, można było zrzucić na nich odpowiedzialność za to, co dla nich przygotowano. Oczernić ich w społeczeństwie, w czym przodował wiceminister Jaki. Trudno jednak zrzucić odpowiedzialność kolejno na nauczycieli, górników, samorządowców, a za chwilę na lekarzy.

Czytaj też: Lekarze nie przedłużają umów z NFZ. Nie zgadzają się na nowe warunki

Przypomnę, że PiS powiela wszystkie grzechy poprzedników i dokłada swoje własne. Np. łamie Konstytucję. Pamiętajmy równocześnie jak PiS doszedł do władzy, na krytyce zawłaszczania spółek państwa, na krytyce arogancji władzy, na krytyce tego wszystkiego, co robili poprzednicy, a on w zwielokrotniony sposób powiela.

Ale wciąż ma poparcie.

- Na ogół, po roku rządów, każda władza miała wyniki lepsze niż w wyborach. Dziś, w przypadku PiS, te wyniki są gorsze. Z sondażami opozycji jest zaś odwrotnie. Dzisiaj jest tak, że Nowoczesna wchodząc do parlamentu miała 7,4 proc., a obecnie ma nawet 20 proc.

Pokazuje to, że PiS mimo rozdawania ogromnych pieniędzy, nie przekonało do siebie dodatkowych wyborców. 500+ nie dało takich efektów jak PiS się spodziewał, za dużo było innych błędów.

Okazało się, że za zabieranie wolności płaci się odpowiednią cenę. Polacy widzą, że z mediów publicznych robi się media propagandowe, które są cenzurowane, które nie mają już nic wspólnego z wolnymi mediami. Widzą jak rząd łamie ich konstytucyjne prawa.

Jeśli zawłaszcza się państwo, wszędzie wstawia swoich ludzi, to poparcie, za które zapłacono pieniędzmi z budżetu, jak 500 plus, nie przekłada się na wzrost w sondażach. Ledwo utrzymują się na poziomie poparcia zbliżonym do wyniku wyborczego. Próba kupna głosów z publiczne pieniądze okazała się bardzo droga i niezbyt wydajna.

PiS przedstawia dodatkowo to tak, jakby to oni dawali Polakom pieniądze, a nie, że są to środki wypłacane z pieniędzy, które wcześnie Polakom musieli zabrać w podatkach.

Jeśli PiS wszystko może, nie obawia się pani, że Polacy przestraszą się ich retoryki kwalifikowania przeciwników PiS jako wrogów państwa i w końcu odpuszczą?

- Myślę, że Polacy wiedzą co myśleć o obecnej sytuacji i coraz częściej wychodzą na ulicę. I to nie tylko w Warszawie. Ostatnio protest miał miejsce w ok. 70 miastach Polski. Czarny protest kobiet był w ponad 100 miastach. Polacy, w przyszłości, będą być może protestować inaczej, ale na pewno się nie ulękną. W gorszych sytuacjach nie bali się przeciwstawić władzy, ograniczaniu ich wolności i praw. Nie przestraszą się PiS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (13 komentarzy)

 • POLAK 2017-01-05 10:33:16
  Te gnoje z nowoczesnej i PO juz byli przygotowani żeby blokować mownice nawet kanapki były przygotowane na nocke Panie Ziobro za kraty z nimi komuniści (...)
 • Precz z Agentami! 2016-12-28 03:35:26
  Polacy są Wdzięczni PiS-owi!!!!!!!! . Obawiają się tylko takich Agentów z PONowośmiesznej!!!
 • David 2016-12-25 13:52:03
  Kto się pyta tego babo chłopa o zdanie? Budżet został przyjęty legalnie. Chyba musi się ona dowartościować. Mogli nie pajacować i robić jakieś zamachy stanu czy nocne zmiany 2 tylko głosować w sali plenarnej.
 • Zdecydowany łowca gnid 2016-12-20 17:45:53
  ty folksdojczko upasiona sobie POskrzecz a karawana i tak idzie dalej ! .N żadnej ustawy dla Polski i Polaków tyko judzi i kłamie ! Ograł was zaKODowanych debili Pan Kaczor jak chciał i wszystko na temat ! Do szkopskiego gnoju a nie do polskiego sejmu !
 • artamator 2016-12-20 16:41:55
  Do Antyksenofob: Kpiny sobie robisz, posługując się jakimiś schematami, bo nikt nie lubi tego koloru, zaś do tej pory pod waszymi rządami to naród w pasiakach chodził za nim go na sybir wywieźli, za nim w latach 1937-38 dokonano pierwszego ludobójstwa, za nim na Ukrainie wymordowali znowu nas jakieś 200 000, za nim był Katyń i wywózki w czasie pierwszego rozbioru. Eksterminacja narodu Polskiego a głównie intelektualna wspomagana przez nie nasze idiotyczne media, prasę. Jeszcze coś ??? Bo mógłbym tak zacząć od Mieszka I i powiedzieć jak Anglosasi władowywali nas w kolejne nieszczęścia i zdrady jak Jałta, Teheran. A teraz co ? Mało z was zapieprza za granicę kablować na Polskę, to tacy z Was prawdziwi Polacy ???
 • STAN 2016-12-20 16:29:30
  Do Pan i Władca z PIS: Co to są "ustalone zasady" ? Czy to coś poza regulaminem i ustawą. Jakie "ustalone zasady" naruszył Pan Marszałek ? Trzeba wskazać przepis i dowalić, niech wie !
 • Pan i Władca z PIS 2016-12-20 16:11:25
  Do RomanKafel: Marszałek jest po to aby kierować pracami sejmu w zgodzie z regulaminem i obowiązującym prawem. Technik ogrodniczy, którego przypadkiem chyba mianowano na to stanowisko (a może dlatego że umie się podlizać Wodzowi), kompletnie lekceważy ustalone zasady. Trzeba przeciwko temu protestować w sposób jaki jest dostępny. W przeciwnym wypadku każde draństwo PIS będzie przechodzić bez rozgłosu.
 • Antyksenofob 2016-12-20 16:03:51
  Do artamator: Brawo, co za elokwencja. Ubierz sobie sobie brunatny mundur ze swastyką albo czapeczkę z czerwonym daszkiem i gwiazdą, będzie doskonale pasował do twojej wypowiedzi. Byli już tacy co życzyli śmiercią rodakom tylko za to że mieli inne poglądy.
 • STAN 2016-12-20 15:57:34
  Lubnauerowie nie boją się PIS-u. Czy PIS o tym wie ? To trzeba nagłośnić wśród Polaków. Toż to sól demokracji !!!
 • artamator 2016-12-20 15:11:56
  Od 1945 a może i wcześniej dostawaliście zdrajcy wypłaty w szeklach, %, rublach i markach. Duda to pierwszy rząd który nie nazywa mnie ciemnogrodem, to pierwszy rząd który reaguje jeśli się Polskę opluwa w zagranicznej prasie, to pierwszy rząd gdzie zaczynają być publikację mówiące o tym jak żydzi, ukrańcy, rosjanie odbierali nam życie ( pomijam niemców o których zbrodniach nie będzie można nigdy przestać mówić), to pierwszy rząd który chce stworzyć własny system finansowy. A co Petru aktywisty zdjęcie widać w Sztandarze Młodych, który czytywałem mając 18 lat jego promotorzy to Sorosz, Balecerowicz , oficerowie prowadzący- TYLKO GADACIE PO POLSKU a wasz kraj ukochany to plaża w Rio a nie ten nad Bałtykiem- śmierci wam zyczęREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.