REKLAMA

Kluzik-Rostkowska: PiS dewastuje edukację, będzie wniosek o odwołanie minister Zalewskiej?

 • Autor: Włodzimierz Kaleta
 • 08 września 2016 10:38
Kluzik-Rostkowska: PiS dewastuje edukację, będzie wniosek o odwołanie minister Zalewskiej? Tymczasem co się dzieje obecnie? Jednym pociągnięciem pióra likwiduje się 7 tys. gimnazjów - mówi Kluzik-Rostkowska/Fot.arch.MEN/

- PiS zupełnie niewłaściwie definiuje problemy edukacji. Od samej zmiany szyldu szkoły dzieci nie będą ani mądrzejsze, ani grzeczniejsze. Obecna reforma wprowadza ogromny chaos w edukacji. Marnuje też wielki potencjał uczących się dzieci - powiedziała w rozmowie z Parlamentarny.pl Joanna Kluzik-Rostkowska, była minister edukacji.

W deklaracji regionalnej konwencji programowej PO, która odbyła się 4 września br., poświęconej edukacji można przeczytać, że reforma minister Zalewskiej jest "niszczeniem edukacji przez PiS". Aż tak źle jest z polską edukacją?

Joanna Kluzik-Rostkowska: - Jeszcze do ubiegłego roku mogliśmy być dumni z polskiej edukacji, ponieważ wyniki w badaniach międzynarodowych pokazywały, że jesteśmy na 11. miejscu na świecie i na 4. w Europie. Inni przyjeżdżali do nas i pytali, jak to robimy.

Wydawało się, że jeśli chodzi o edukację, jesteśmy w komfortowej sytuacji, w której możemy spokojnie zastanawiać się, co zrobić jeszcze lepiej.

Kłopot pojawił się w momencie, kiedy wybory wygrał PiS, który zamiast skupić się na mniej spektakularnym, ale dobrym myśleniu co by jeszcze ulepszyć, postanowił wprowadzić w oświacie totalny chaos i w zasadzie zdewastować to wszystko, czym mogliśmy się szczycić.

Reforma edukacji na dobre ma obowiązywać dopiero od przyszłego roku. Czy protest PO przeciw "traktowaniu szkolnictwa jako terenu działań politycznego kłusownictwa", nie jest trochę na wyrost? 

- Jesteśmy już po pierwszych decyzjach PiS w tej sprawie i wiemy jakie są tego konsekwencje. Jedną z pierwszych decyzji minister edukacji było cofnięcie reformy 6-latków.

Krytykowano mocno tę propozycję, gdy była pani ministrem edukacji. Protestowali rodzice, protestowali państwo Elbanowscy, zlekceważyła pani ich stanowisko.

- Oczywiście. Większość rodziców mówiła jednak wówczas, my nie mają żadnych wątpliwości, że dzieci gotowe są na edukację szkolną od lat 6, nie są tylko pewni czy przygotowana jest do tego szkoła.

Przypomnę, że PiS w 2005 r. czyli dziesięć lat wcześniej, kiedy szkoły były przygotowane znacznie gorzej do takiej reformy, miał w swoim programie wyborczym napisane, że 6-latki pójdą do szkół. Teraz, kiedy minęło kilkanaście lat i szkoły zdążyły się do ich przyjęcia przygotować, nagle okazało się, że PiS jest przeciw.

Prawie 70 proc. sześciolatków pozostało w tym roku w przedszkolach. To potwierdza, że cofnięcie pani decyzji o wcześniejszym rozpoczynaniu nauki przez dzieci znalazło akceptację wśród rodziców.

- PiS udało się przeprowadzić kampanię medialną, w której przekonało rodziców, że szkoła to straszne miejsce i absolutnie nie mogą tam trafiać dzieci 6-letnie, bo to zabieranie im dzieciństwa. 7- czy 8-latkowi można już je zabrać? A niby dlaczego?

Przecież to jest zupełnie absurdalne myślenie. Szkoła nie jest po to, by jakiemukolwiek dziecku odbierać dzieciństwo. Jeśli o czymś mamy dyskutować to o tym, co zrobić by przejście dziecka z przedszkola do szkoły było jak najbardziej „miękkie”.

Jednak czy fakt, że sześciolatków będzie w tym roku w szkołach mniej, to przykład „niszczenia edukacji”?

- Pierwsze wyraźne efekty tej decyzji już widać. W zeszłym roku dzieci 5-letnie były w zerówce szkolnej czy przedszkolnej. Przez cały rok miały obowiązkową edukację przygotowującą ich do pierwszej klasy. Ta zmiana spowodowała, że te dzieciaki, mówiąc kolokwialnie, zimują. Pozostają drugi rok w tej samej klasie, czyli w zerówce. Jest to wielkie marnowanie potencjału tych dzieci.

Do tego obecna podstawa programowa jest przygotowana dla dzieci 6-letnich. Jeśli do szkoły przyjdą dzieci 7-letnie, podstawa musi być inna, choćby dlatego, że dzieci są o rok starsze.

Czytaj też: Morawiecki popiera zakaz handlu w niedziele

Co więcej, w wyniku tej zmiany mamy pierwszy pusty rocznik. W wielu szkołach w Polsce nie ma żadnej pierwszej klasy, a w części jest ich znacznie mniej. Ten pusty rocznik będzie szedł przez wszystkie klasy, wszystkie etapy edukacji, aż dojdzie do matury. Proszę sobie wyobrazić co wtedy zrobią wyższe uczelnie, które czekają na maturzystów.

Co takiego?

- W związku z tym wyższe uczelnie najprawdopodobniej zaproponują swoje podwoje tym, którzy jeszcze rok, dwa, trzy lata wcześniej nie mieli żadnej szansy znaleźć się na uczelni, bo po prostu byli do tego zbyt słabo przygotowani. A chcemy przecież kształcić nowoczesnych, innowacyjnych odkrywców światowego formatu. Na razie jednak, jak widać, to utopia. Data 1 września 2016 r. z pustym rocznikiem, zostanie zapamiętana na długo.

Kolejna rzecz to zwolnienia nauczycieli. Minister z mównicy sejmowej zapewniała, że w związku z cofnięciem reformy 6-ciolatków nie straci pracy żaden nauczyciel.

Otóż minister się myliła. Nie jest bowiem możliwe w momencie, kiedy ponad 70 proc. dzieci zostaje w przedszkolu, aby nie zwolnić żadnego nauczyciela. Wiemy, że zwolnienia miały miejsca.

Kiedy pani szefowała MEN również zamykano szkoły i zwalniano nauczycieli.

- Najwięcej szkół, o czym się rzadko mówi, zostało zamkniętych w latach 2005- 2007. Kto wtedy rządził? Nie w tym jednak rzecz. Szkoły w Polsce będą zamykana choćby dlatego, że mamy coraz mniej uczniów. Wcześniej zamykano szkoły, w których już nie było uczniów, albo było ich bardzo mało.

Zrobiłam dużo, by ratować małe szkoły. Wprowadziliśmy m.in. subwencję dla tych placówek oraz mechanizmy, które pozwalały przetrwać części małych podstawówek.

Tymczasem co się dzieje obecnie? Jednym pociągnięciem pióra likwiduje się 7 tys. gimnazjów.

Kiedy w rozmowie z członkami PiS pytam, jakiego oczekujecie efektu poprzez likwidację gimnazjów, to jak dotąd ani razu nie usłyszałam żadnego rozsądnego argumentu. Wygląda na to, że likwidacja gimnazjów jest dla PiS celem samym w sobie.

Czytaj też: Reprywatyzacja:Gronkiewicz-Waltz powinna wypić piwo którego nawarzyła

Obiecali to w kampanii wyborczej i te akurat obietnice postanowili zrealizować w najprostszy z możliwych sposobów, aczkolwiek bez żadnej refleksji co do jej skutków. Największymi przeciwnikami gimnazjów są ci, którzy nigdy w nich nie byli.

Pani również uważa, ze reforma edukacji w wydaniu PiS jest przejawem "nieracjonalnej tęsknoty za złą i anarchiczną przeszłością".

- PiS przede wszystkim zupełnie niewłaściwie definiuje problemy edukacji. Od samej zmiany szyldu szkoły dzieci grzeczne nie będą. Przez cały świat przetacza się debata o tym jak najbardziej skutecznie, efektywnie kształcić kolejne pokolenia w XXI w.

Oprócz przekazywania wiedzy, która zawsze jest bezcenna, młodzi ludzie muszą umieć ze sobą współpracować, muszą być otwarci na ponoszenie ryzyka, muszą umieć wyciągać wnioski z porażek, których na swojej drodze doświadczą.

To nie jest łatwe. My chodziliśmy do szkoły, w której najważniejszą umiejętnością było unikanie ryzyka. Podstawą funkcjonowania tej szkoły była rywalizacja, a nauczyciel szukał deficytów, najchętniej przyłapywał ucznia na czymś, czego nie wie. Jakby całe nauczanie było łapaniem na niewiedzy.

To się zmieniło? Przecież takich nauczycieli jest nadal wielu.

- W tej chwili musimy z szukania deficytów przestawić się na umiejętność wykorzystania potencjału dzieci. My, dorośli, chodziliśmy do innej szkoły i sami musimy się tego uczyć.

Tymczasem co się teraz będzie działo? Zamiast skupiać się na lepszej efektywności pracy z uczniem będziemy przestawiać dzieci z jednej szkoły do drugiej. Na samym końcu efekt na pewno nie będzie dobry. Co uczniowi przyjdzie z tego, że zamiast do II klasy gimnazjum będzie chodził do ósmej klasy szkoły podstawowej? Wielkie zamieszanie bez edukacyjnego efektu.

Obecnemu rządowi już udało się podciąć skrzydła wszystkim nauczycielom gimnazjalnym. Zamiast spokojnie pracować od początku roku kalendarzowego zastanawiają się czy za rok, dwa będą mieli pracę.

Związek Nauczycielstwa Polskiego obliczył, że konsekwencją likwidacji gimnazjów, będzie zwolnienie ok. 37 tys. nauczycieli.

- W każdym razie bez zwolnień się nie obejdzie. Ta zmiana spowoduje też, że za rocznikiem „pustym”, który teraz się zaczął, pójdzie rocznik podwójny. W pewnym momencie do liceum trafi ostatni rocznik gimnazjalny i pierwszy rocznik po klasie ósmej. Jak będzie wówczas wyglądał nabór do dobrych ponadlicealnych szkół?

PO zapowiada do 16 września konsultujecie się w sprawie odwołania minister Zalewskiej, pani też jest za jaj odwołaniem?

- Przygotowując się do tego rozmawiamy z różnymi środowiskami zainteresowanymi tym co się dzieje w edukacji. Jeśli nasze niepokoje co do pani minister się potwierdzą, to będziemy ten wniosek składać.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (7 komentarzy)

 • Uczennica 2016-09-10 16:11:59
  Najgorsze jest to, że większość osób zabierających głos w tej sprawie nigdy osobiście nie doświadczy sytuacji obecnych uczniów. Moja młodsza siostra przed wakacjami miała wielki zapał do nauki gdyż bardzo chciała dostać się w przyszłym roku do gimnazjum, które sobie upatrzyła. Na tegorocznym rozpoczęciu roku szkolnego siedziała smutna, gdyż wie, że szanse na dobrą kontynuację nauki przepadły wraz z przejściem do 6 klasy. Rozmawiałam też z rodzicami dzieci młodszych klas, którzy zgodnie wyrażali zakłopotanie tym, do jakiej szkoły pójdzie ich dziecko za kilka lat. Problem ma też wiele moich znajomych, którzy o przyjęcie do dobrego liceum będą musieli walczyć z podwójną konkurencją - uczniami 3 klasy gimnazjum oraz klasy 8 powszechnej. Krótko mówiąc ta reforma jest kompletnie bez sensu, miejmy nadzieję, że długo nie pożyje. W układzie 8klasowym trudno będzie utrzymać dobry poziom.
 • olek 2016-09-09 10:15:17
  Logika Platformy! Górników należy zwalniać bo ich miejsca pracy są sztucznie i nierentownie podtrzymywane. Nauczycieli i pracowników socjalnych z gimnazjów nie wolno zwalniać, pomimo, że nie są potrzebni do efektywnego systemu nauczania w czasach niżu demograficznego i propozycji 8-letnich podstawówek.
 • aaa 2016-09-09 09:53:29
  Sama zdewastowala edukacje a ma czelnosc jeszcze sie wypowiadac?!?! Co za wstretna figura..
 • Renia 2016-09-09 09:50:26
  Ta NIENORMALNA Kluzik-Łobuzik powinna zniknąć jak i całe ZAKŁAMANE OSZUKANICZE PO i PONowoczesna!!!
 • córka nauczycieli 2016-09-08 15:30:55
  Ta pani zdewastowała nauczanie w szkole i próbowała deprawować młodzież najwyższy czas aby zniknęła na zawsze i siedziała cicho , bo nie sposób słuchać jej bredni
 • klaps 2016-09-08 15:08:49
  owszem dewastuje, i to nie tylko edukację :( ella... PiS przywraca historię Polski??? a w jakim sensie, bo nie rozumiem, przez przekłamywanie? "wywalając demoralizującą naukę o uprawianiu seksu przez dwunastolatki" - co to za idiotyzmy są? Jak można coś takiego napisać? Tylko mało świadomy, ograniczony człowiek pozwala sobie na tego typu dywagacje.
 • ella 2016-09-08 12:16:52
  W jaki sposób dewastuje? Przywracając historię Polski, czy wywalając demoralizującą naukę o uprawianiu seksu przez dwunastolatki?A może dewastuje nie promując homoseksualizmu? Co za tupet!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.