Konstytucja przejściowa? Kamila Gasiuk-Pihowicz atakuje prezydentaGP - 22 czerwca 2017 21:56


- Obecna Konstytucja została przyjęta w referendum przez większość Polaków. Jak pokazują badania opinii publicznej, większość z nich nie chce jej zmienić - przekonywała w czwartek (22 czerwca) poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna).

• - Przejściowa to jest prezydentura Andrzeja Dudy - mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna), krytykując słowa Andrzeja Dudy o przejściowym charakterze obowiązującej ustawy zasadniczej, które padły z ust prezydenta w Nowym Dworze Gdańskim we wtorek (20 czerwca).

• Podobne stanowisko wygłosił także lider Nowoczesnej Ryszard Petru, który oczekuje od prezydenta innego szukania drogi do zmiany ustawy zasadniczej.

• Jeśli propozycja prezydenta znajdzie posłuch w Senacie, możliwe, że Polacy pójdą do urn 11 listopada 2018 roku, w rocznicę 100 lat odzyskania niepodległości.

Po tym, jak w maju Andrzej Duda zasugerował, że ustawa zasadnicza obowiązująca w Polsce powinna być obiektem debaty i możliwego referendum konstytucyjnego, prezydenta mocno zaatakowała opozycja.

Ponieważ otoczenie głowy państwa nie przestaje tematu poruszać, także opozycja nie zamierza się od niego odcinać. Ostatnim ważnym spotkaniem poświęconym konstytucyjnej propozycji prezydenta była rozmowa głowy państwa z klubem Kukiz'15, który postuluje zmianę Konstytucji od początku swojego istnienia.

W czwartek (22 czerwca) poseł Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz zamieściła na Twitterze materiał wideo, odnosząc się do propozycji prezydenta bardzo krytycznie:

- Odnosząc się do słów pana prezydenta o tym, że obecnie obowiązuje Konstytucja okresu przejściowego, chciałabym powiedzieć jasno, że przejściowa to jest prezydentura Andrzeja Dudy - zaznaczyła posłanka. - Obecna Konstytucja została przyjęta w referendum przez większość Polaków. Jak pokazują badania opinii publicznej, większość z nich nie chce jej zmienić i żadne manipulacje prezydenta Andrzeja Dudy tego nie zmienią - dodawała.

Dla Kamili Gasiuk-Pihowicz wypowiedź Andrzeja Dudy, która padła w Nowym Dworze Gdańskim w środę o "tymczasowej Konstytucji" pokazuje "niepohamowaną żądzę władzy PiS".

 

- Politykom Prawa i Sprawiedliwości marzy się Konstytucja napisana wyłącznie dla ludzi, którzy na nich głosowali, a przypomnijmy, że było to tylko kilkanaście procent polskiego społeczeństwa - mówi dalej w materiale filmowym poałNK. - Konstytucja zawsze powinna być takim aktem prawnym, który zakreśla bardzo szerokie ramy, w których zmieszczą się poglądy większości obywateli. I taka właśnie jest Konstytucja z 1997 roku. Choć nie jest doskonała, szanuje naturalne różnice wśród ludzi. Jedynym obszarem, który mógłby zostać doprecyzowany są przepisy mówiące o odpowiedzialności za łamanie Konstytucji - stwierdziła.

Do dyskusji odniósł się także Ryszard Petru we wtorek (20 czerwca).

- Dyskusja o Konstytucji powinna już dzisiaj toczyć się ponad podziałami, jeżeli istnieje taka potrzeba jej zmiany - mówił lider Nowoczesnej w rozgłośni "RMF FM". - Ja mam zupełnie inne poglądy, jeżeli chodzi o potrzebę zmiany Konstytucji, ale nie robi się tego w ten sposób. To nie może być tak, że prezydent ogłasza referendum konstytucyjne, tylko powołuje się zespół ekspertów, wszystkie kluby parlamentarne powinny uczestniczyć w wielkiej komisji konstytucyjnej i wtedy dopiero można dyskutować - mówił.

Czytaj też: Mamy nowy sondaż zaufania politycznego

Pytany dalej, czy zamierza bojkotować zarówno referendum konstytucyjne, jak i ewentualne referendum ws. uchodźców, które mogłoby zostać zorganizowane razem z wyborami parlamentarnymi w 2019 r., Petru kwitował:

- Jeżeli one będą takie, jakie są w tym momencie pisane, tak i będę namawiał do bojkotu, bo z tych referendów nic nie wynika.

Andrzej Duda proponuje, by referendum konstytucyjne odbyło się w 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości po zaborach, czyli dokładnie 11 listopada 2018 roku. I chociaż Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) uznała, że to nie jest niemożliwe, wiele osób i komentatorów życia publicznego wyraża wątpliwości, czy aby ta data to dobry pomysł. Istnieje także możliwość, że tego dnia odbędzie się tura wyborów samorządowych.

Więcej o pomysłach połączenia głosowań przeczytasz tutaj.