PARTNERZY PORTALU

Krzysztof Mieszkowski posłem: Zabezpieczenie socjalne, stop menedżerom. Nowoczesna ma także socjalistę?

Krzysztof Mieszkowski, nowy poseł Nowoczesnej z Wrocławia (fot. Facebook.com)
 • Autor: GP
 • Dodano: 28-10-2015 13:05
 • Aktualizacja: 29-10-2015 09:48

W wyborach we Wrocławiu mandat wywalczył Krzysztof Mieszkowski, człowiek kultury i dyrektor Teatru Polskiego w stolicy Dolnego Śląska. Co ciekawe poglądy Mieszkowskiego, bywa, stoją w sprzeczności z obrazem jego partii. Nowoczesna jest kojarzona z liberalizmem i wolnościowym podejściem do gospodarki, podczas gdy Mieszkowski walczy o finansowanie kultury ze środków publicznych i protestował przeciwko bezdusznym menedżerom w instytucjach kultury.

Poparcia Krzysztofowi Mieszkowskiemu udzieliło 24 535 głosujących, co w połączeniu z wynikiem Nowoczesnej - 7,6 proc. - pozwoliło na mandat posła.

Dyrektor urodził się w 1956, roku Poznańskiego Czerwca i odwilży po śmierci Józefa Stalina, z wykształcenia to kulturoznawca, kandydował jako "jedynka". W latach 70. i 80. dziennikarz i krytyk teatralny, związał życie z teatrem, który promował w III RP w mediach. Współpracował z TVP, Polskim Radiem, współtworzył Teatr Telewizji w latach 1999 do 2000. Dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu został w 2006 roku.

Mieszkowski w konfliktach o finansowanie kultury

Mieszkowski jest osobą walczącą o niezależność sztuki i kultury, zwłaszcza finansową. Dawał temu wyraz wielokrotnie. Np. w roku 2011 udzielił wywiadu Krytyce Politycznej.

- Chcę podkreślić bardzo wyraźnie, że warunkiem istnienia teatru pełniącego misję artystyczną, edukacyjną, poznawczą jest utrzymanie formy teatru jako instytucji publicznej – mówił Mieszkowski, już wtedy postulując zmiany sposobu finansowania placówek kulturalnych.

Podobne stanowisko wyraził w dwa lata później, gdy pojawił się pomysły kierowania instytucjami kultury przez menadżerów. Był to pomysł ówczesnego wicemarszałka województwa dolnośląskiego Radosława Mołonia. Protest środowiska kultury był mocny. Mieszkowski porównywał zarządzanie teatrem w tych okolicznościach do prowadzenia samochodu tylko na dwóch kołach.

- Niepokojące są zjawiska redukujące pracę w dziedzinie kultury wyłącznie do kategorii zysku ekonomicznego - mówił Mieszkowski w 2013 roku także dla Krytyki Politycznej. - To się fatalnie odbija na edukacji demokratycznej całego społeczeństwa. Fala agresji, z jaką mamy do czynienia w ostatnim czasie, jest także konsekwencją wieloletnich zaniedbań edukacyjnych i kulturalnych.

Mieszkowski publiczny grosz wydaje rozrzutnie (kiedyś finansował trzyletnie przygotowania do przedstawienia znanego reżysera Jana Klaty, "zwykłe" przedstawienia powstają 2 do 3 miesięcy),  "Gazeta Wrocławska" w zeszłym roku poinformowała nawet o złej kondycji jego placówki. Pojawiały się głosy o jego możliwej dymisji, do której ostatecznie nie doszło.

Nieliberalne poglądy na liberalnej liście Nowoczesnej

Kultura, jako dziedzina generująca koszty, nie jest priorytetem Nowoczesnej. Partia wyraźnie eksponuje kwestie gospodarcze. W programie partia Ryszarda Petru chce wolności gospodarczej i walki z biurokracją, często krępującą działanie.

Nowy poseł nie ma aż tak liberalnych poglądów. Nie chce przenoszenia wolności gospodarczej na kulturę. W czasie kampanijnych wystąpień we Wrocławiu dawał jasno do zrozumienia, że kultury i sztuki nie można widzieć czysto w kategoriach zysku ekonomicznego.

- Dbałość o kulturę nie tylko rozwija nas jako ludzi, ale dodatkowo zwiększa innowacyjność. Polityka powinna wspierać kreatywność Polaków oraz rozwój branż kreatywnych. Musimy o tym pamiętać, ponieważ korzenie pamięci, wartości i rozwoju tkwią w kulturze – mówił w czasie kampanii, dając wyraz szerszemu pojmowaniu kultury, jako fundamentu także dla gospodarki.

Program na VIII kadencję parlamentu

- Jasne zasady finansowania instytucji kultury, zabezpieczenie socjalne artystów i pracowników tego sektora - to tematy, które podejmowałem w toku kampanii wyborczej i którymi zajmę się w nadchodzącej kadencji Sejmu – pisał Mieszkowski na swojej stronie na Facebooku już po ogłoszeniu wyników, rozwijając swoje hasło wyborcze „Kultura do polityki”.

Krzysztof Mieszkowski w sejmie chce też walczyć z cenzurą, która w jego ocenie grozi sztuce w Polsce, zwłaszcza przy wygranej PiS. Chce walczyć o wolność wypowiedzi. Jednym z jego postulatów jest usunięcie karania za obrażanie uczuć religijnych z Kodeksu Karnego.

 

×

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • Polka o innej kulturze 2015-11-22 07:02:34
  Ta istota wymaga leczenia , nie nasz koszt.Nie ma pojecia co jest sztuka, a deprawowanie mlodych winno podlegac karze.To co wyczynia swiadczy o grupie poselskiej jaka prezentuje czyli dno.
 • Zunrin 2015-10-28 14:57:26
  Reasumując - do parlamentu dostał się gość domagający się zmian, dzięki którym za publiczną kasę w wystawianych spektaklach bezkarnie będzie mógł obrażać większość społeczeństwa. Rzeczywiście, z takimi pomysłami bardziej pasowałby w Zjednoczonej Lewicy czy partii Razem.
 • HW 2015-10-28 14:50:23
  Widać, że autor niewiele ma wspólnego z kulturą. Nie znam branży kulturalnej, która w pełni na siebie zarobi. No może z wyjątkiem zespołów rockowych. Jesli to, co zdemolują nie jest droższe niż ich honoraria. Więc co ma piernik do wiatraka? Wojsko też ma samo na siebie zarobić?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [35.173.57.202]
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!