PARTNERZY PORTALU

Lech Wałęsa nawołuje do koalicji, przypominając sukces rządu Mazowieckiego

Fot. PW

Powołanie przed 30 laty koalicji OKP-ZSL-SD było fundamentem przełomowych zmian i zdecydowało o sukcesie transformacji – napisał były prezydent Lech Wałęsa o oświadczeniu przesłanym przez Stronnictwo Demokratyczne. Wyraził poparcie dla "wszelkich inicjatyw łączących środowiska demokratyczne".

"Trzydzieści lat temu wraz z przewodniczącym Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego Romanem Malinowskim i przewodniczącym Stronnictwa Demokratycznego Jerzym Jóźwiakiem zawarłem koalicję, która umożliwiła powstanie pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej rządu z premierem wywodzącym się z demokratycznej i antykomunistycznej opozycji" - napisał Lech Wałęsa w oświadczeniu.

Dodał, że to porozumienie oraz koalicja OKP, ZSL i SD "utorowały Tadeuszowi Mazowieckiemu drogę do stworzenia rządu, który odegrał tak przełomową drogę w historii Polski".

"To historyczne porozumienie nie byłoby możliwe bez niezwykle odpowiedzialnej postawy moich koalicjantów (...). Dzięki temu niezwykle rzeczowe rozmowy, jakie prowadziliśmy, doprowadziły do porozumienia tak bardzo oczekiwanego przez społeczeństwo" - dodał historyczny przywódca "S". "Ta nowa koalicja była zarazem wyjściem poza porozumienia Okrągłego Stołu - ważnym krokiem na drodze do demokratycznej Polski" - dodał.

Wałęsa podkreślił, że "z perspektywy 30 lat polskiej wolności" nie wątpi, że decyzja o zawiązaniu koalicji "miała wymiar historyczny i zdecydowała o powodzeniu transformacji ustrojowej naszego kraju w każdym jej wymiarze". "Podjęliśmy ją w poczuciu odpowiedzialności za przyszłość naszej Ojczyzny jako konieczną dla powodzenia wielkiego dzieła reformy Rzeczypospolitej" - zaznaczył.

"Dziś, po 30 latach od tamtych wydarzeń Polska znów znalazła się na rozdrożu. Stawką nadchodzących wyborów jest nasza przyszłość i zachowanie z tak wielkim trudem wywalczonej demokracji. Dlatego z radością przyjmuję wszelkie inicjatywy łączące środowiska demokratyczne, które gwarantują zachowanie dorobku polskiej transformacji" - oświadczył były prezydent.

Wyraził przekonanie, że "historia zapamięta o oceni powołanie tamtej koalicji jako fundament przełomowych zmian, które przyniosło trzydzieści lat temu powierzenie Tadeuszowi Mazowieckiemu misji utworzenia jego rządu i wkrótce później jego powołanie". "Wierzę, że także współdziałanie dzisiejszych ugrupowań opozycji okaże się sukcesem, dobrze służącym naszej Ojczyźnie" - napisał Wałęsa.

17 sierpnia 1989 roku w Pałacu Myślewickim w warszawskich Łazienkach zawarta została koalicja między Obywatelskim Klubem Parlamentarnym, skupiającym parlamentarzystów "Solidarności" wybranych w wolnych wyborach (w ich imieniu występował lider "Solidarności" Lech Wałęsa), a Zjednoczonym Stronnictwem Ludowym (z prezesem NK ZSL Romanem Malinowskim) i Stronnictwem Demokratycznym (z przewodniczącym CK SD Jerzy Jóźwiakiem), będącymi dotąd sojusznikami PZPR i dysponującymi mandatami w Sejmie dzięki 65 proc. miejsc zapewnionym PZPR i jej sojusznikom przy Okrągłym Stole. "Zdrada" dotychczasowego sojusznika - PZPR - przez ZSL i SD powodowała, że wbrew ustaleniom Okrągłego Stołu dotychczasowa koalicja rządowa traciła w Sejmie większość. Umożliwiła zarazem powstanie rządu na czele z przedstawicielem "S" Tadeuszem Mazowieckim - pierwszym niekomunistycznym premierem w tej części Europy po wojnie. Głównym konstruktorem tej nowej koalicji był ówczesny senator OKP Jarosław Kaczyński. 

×

POLECAMY

KOMENTARZE (6)

 • do zramolałego umysłu 2019-08-19 15:26:27
  Do 74-latka: Bardzo dobrze że sprzedano niewydajne i przynoszace straty przedsiębiorstwa. O ich potencjale swiadczy ilość statków wyprodukowanych przez stocznią odkąd została odkupiona przez rząd (zero statków, zero zamówień).
 • 74-latka 2019-08-19 14:30:07
  Temu oszalałemu człowiekowi Lechowi Wałęsie nie daruję NIGDY zniszczenie Rządu Jana Olszewskiego, gdy tenże Lech Wałęsa był Prezydentem Polski!!!! To Lech Wałęsa wepchnął nas w Rządy twardych liberałów i wyprzedaż majątku Narodowego !!!!
 • jlm 2019-08-17 00:10:44
  Takie coś było wodogłowiem państwa przez 5 długich, straconych lat
 • henia t 2019-08-17 00:04:40
  To jest szkodliwy wariat , w kaftan i do psychuszki , natychmiast
 • justa 2019-08-16 23:45:58
  "Sukcesem" rządu Mazowieckiego , była TOTALNA kradzież majątku narodowego , uwłasczenie się na ni,m głównie esbeków i komuchów , masowe bezrobocie, masowa emigracja - "za chlebem" A Wał , to skończona kanalia w przekonaniu 99 % Polaków ,

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [35.171.146.16]
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!