REKLAMA

Lewkowicz wskazuje na co czekają seniorzy: „Odpowiedzialność, rzetelność, współpraca i uczciwość w podejściu do ich spraw”

  • Autor: Włodzimierz Kaleta
  • 23 sierpnia 2016 10:32
Lewkowicz wskazuje na co czekają seniorzy: „Odpowiedzialność, rzetelność, współpraca i uczciwość w podejściu do ich spraw” Ewidentne błędy lekarskie powodujące trwałe kalectwo, a nawet zgony, pozostają bez konsekwencji - mówi Krystyna Lewkowicz/Fot.arch. K.Lewkowicz/

- Za największy skandal uważam powszechnie stosowane praktyki polegające na tym, że każdego pacjenta przed zabiegiem, operacją czy chociażby usunięciem zęba zmusza się, pod groźbą odmowy wykonania operacji/zabiegu, do podpisywania oświadczenia, że przyjmuje do wiadomości i akceptuje jego potencjalne negatywne skutki, nawet w przypadku całkowitego niepowodzenia, łącznie ze zgonem – mówiła w rozmowie z Parlamentarny.pl Krystyna Lewkowicz, prezes fundacji Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku, członek Rady ds. Polityki Senioralnej.

Druga sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów odbędzie się w terminie...? Pytam o to dlatego, bo takie właśnie pytanie skierował w piśmie do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, kiedy doszło do konfliktu przy ustalaniu zasad naboru delegatów do II kadencji OPS.

Krystyna Lewkowicz: - To pytanie zadaje sobie wielu parlamentarzystów, a przede wszystkim ponad 8-milionowa populacja osób starszych, dla których Obywatelski Parlament Seniorów był wielkim wydarzeniem i ukoronowaniem trwającego od kilku lat procesu zjednoczeniowego środowiska seniorów.

Istotnie, dokument, o który pan pyta, stał się nieoczekiwanie źródłem konfliktu z Prezydium Komisji Polityki Senioralnej. Przewodnicząca Komisji ds. Polityki Społecznej poseł Małgorzata Zwiercan uznała zasady naboru za niedemokratyczne. Jednocześnie otrzymaliśmy ultimatum ich zmiany w ciągu zaledwie kilku godzin, pod groźbą cofnięcia patronatu Komisji, co oznaczałoby całkowite zawłaszczenie statutowych, demokratycznie wybranych organów OPS i zlekceważenie woli delegatów.

Środowiska seniorów uważają, że władze nie chcą się zgodzić, by oni sami wybierali delegatów spośród siebie. Chcą, by wskazali ich PiS-owscy wojewodowie.

- Obywatelski Parlament Seniorów to oddolna inicjatywa osób starszych i jej obywatelski charakter wymaga, aby to organizacje senioralne rekomendowały do OPS swoich przedstawicieli w kolejnych kadencjach, a nie urzędnicy urzędu wojewódzkiego.

Jak to się skończy?

- Chcemy wierzyć, że dobrze i czekamy z wielką nadzieją na dalszy rozwój wypadków. Wszak pan marszałek Marek Kuchciński wyraził zgodę na przeprowadzenie w dniu 1 października br. w gmachu Sejmu RP II sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Prezydium OPS przedstawiło też 8 sierpnia br. panu marszałkowi Kuchcińskiemu obszerną informację wyjaśniającą wszelkie aspekty tego, w gruncie rzeczy sztucznie wywołanego konfliktu i liczymy na dojrzałość i odpowiedzialność powziętych ostatecznie decyzji.

Czytaj też: KE ujawni wysłaną do Polski opinię w sprawie praworządności

Prezydium OPS dołożyło wszelkiej staranności i na dzień dzisiejszy jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do odbycia drugiej sesji OPS. Patronatu honorowego udzielił także Pełnomocnik Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i ds. Równego Traktowania.

To dobrze. Każda inicjatywa wspierająca seniorów jest ważna. Polityka senioralna, która powinna być w centrum uwagi każdego polskiego rządu, została dostrzeżona dopiero niedawno, kiedy zauważono, że czeka nas tsunami starych ludzi.

- Stanowczo protestuję, aby normalny proces demograficzny wyżu senioralnego określany był  mianem tsunami, mającym pejoratywne konotacje. Społeczeństwo Polski starzeje się i rząd oraz  organizacje pozarządowe muszą podjąć to wyzwanie jako normalne zjawisko społeczne.

Osoby starsze to nie ciężar i kłopot dla państwa, ale ogromny potencjał intelektualny, społeczny, wytwórczy, ekonomiczny. To, że  jest dziś jeszcze w Polsce słabo wykorzystywany, to jest wielkie wyzwanie dla polityki senioralnej rządu.

W latach 2012-2015 stworzono solidne podstawy prawne i logistyczne dla rozwoju polityki senioralnej, ekonomii społecznej, przedsiębiorczości, uzyskania nowych kwalifikacji. Nowe możliwości wspierania polityki senioralnej uzyskały też organizacje pozarządowe. Trzeba je doskonalić i realizować.

Wielka szkoda, że wciąż nie wdrożono systemowych rozwiązań wspierających osoby niesamodzielne, niepełnosprawne, a w szczególności nie uchwalono pakietu pomocowego regulującego prawa ich  opiekunów. 

Została pani członkiem Rady do spraw Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej na kadencję 2016-2020. Jakie zasadnicze problemy seniorów znajdą się na tapecie prac zespołu?

- Istotnie, zostałam powołana w skład Rady ds. Polityki Senioralnej. Odbyło się jak dotąd tylko jedno posiedzenie plenarne, na którym powołano prezydium i zespół, o którym mowa. Efekty prac nie zostały jeszcze zaprezentowane.

Pytam o to, bo Rada Ministrów ma corocznie, do 31 października, przedstawiać Sejmowi i Senatowi informację o sytuacji seniorów w Polsce. Uda się tym roku dotrzymać tego terminu?

- To pytanie do pani minister rodziny, pracy i polityki społecznej, odpowiedzialnej za koordynację  prac.

Jeśli chodzi o prace zespołu to oczywiście wszyscy czekają na jego wyniki. Będą one niezwykle ważne, jednak mogą co najwyżej wskazać kierunki działania, katalog rekomendacji i kierunki strategii. 

Uważam, że sprostanie zadaniom określonym w Ustawie o osobach starszych dot. stałego monitorowania ich sytuacji w trzynastu obszarach ich funkcjonowania, wymaga profesjonalnych, pracochłonnych badań tematycznych, ankiet, wywiadów, bezpośrednich kontaktów z grupą badawczą z zastosowaniem zróżnicowanych narzędzi badawczych. Takie prace powinny być zlecone GUS-owi, NIK-owi, wyspecjalizowanym ośrodkom akademickim oraz organizacjom, w tym pozarządowym.

Czytaj też: Niemcki rząd zachęca do robienia zapasów na wypadek kryzysu

Co ważne, że ustawodawca na równi z instytucjami rządowymi obarczył  tym obowiązkiem  organizacje pozarządowe. Organizacje te mogę wnieść do tych badań wiele cennych aspektów, dysponują bowiem logistyką, doświadczeniem, a przede wszystkim stałą i bezpośrednią stycznością z grupą badawczą, czyli seniorami.

Pominięto jednak w ustawie fakt ogromnej dysproporcji w sytuacji ekonomicznej i logistyce instytucji  centralnych, więc włączenie organizacji pozarządowych w proces monitorowania sytuacji osób starszych, wymaga wyasygnowania odpowiednich środków finansowych. Ustawa nie wskazuje ich źródła.

Najważniejsze dla seniorów jest, aby mogli żyć godnie na emeryturze. Dziś znaczna część emerytur nie gwarantuje im samodzielności finansowej.

- Mizeria budżetów senioralnych jest niewątpliwie problemem pierwszoplanowym. Waloryzacja emerytury sięgająca niekiedy kilku złotych zdumiewa, budzi agresję. System powinien zakładać sukcesywną poprawę sytuacji materialnej, a nie jedynie zniwelowanie poziomu inflacji. To poważne wyzwanie dla rządu.

Mamy też brak pieniędzy na finansowanie badań profilaktycznych seniorów czy miejsc w szpitalach na oddziałach geriatrycznych.

- To wszystko prawda. Tymczasem ludzie żyją coraz dłużej, a postęp medycyny pozwala na wieloletnie, przewlekle leczenie ciężkich schorzeń. Procedury medyczne są jednak coraz bardziej kosztowne, wymagają innowacyjnych urządzeń diagnostycznych, technologii, drogich leków, nowych rozwiązań systemowych i zmiany mentalności nas wszystkich.

Dlatego leczenie pacjentów starszych pozostawia wiele do życzenia. Pacjent to widzi i od razy traci zaufanie do lekarzy. Odczuwa  ogromny stres i zagrożenie powierzając swoje życie i zdrowie w ręce osoby, która za swoje działanie, zaniechanie, brak kompetencji lub błędy w sztuce lekarskiej nie ponosi absolutnie żadnej odpowiedzialności.

Co zrobić w pierwszej kolejności, aby poprawić dole seniorów?

- Widzę dwa zasadnicze kierunki. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na efektywność wydawanych pieniędzy na wszystkich szczeblach: w szpitalach, przychodniach, także w organizacjach pozarządowych, bo za te same pieniądze można uzyskać skrajnie różny efekt.

Drugą fundamentalną sprawą jest odpowiedzialność personelu medycznego za jakość i efekty działań, o której mówiłam wcześniej. Dziś odpowiedzialność w tych obszarach to fikcja. Ewidentne  błędy lekarskie powodujące trwałe kalectwo, a nawet zgony, pozostają bez konsekwencji. Wszyscy pozostali pacjenci ponoszą finansowe skutki długotrwałego ich naprawiania.

To brzmi strasznie.

- Jest to  sytuacja dyskwalifikująca służbę zdrowia, ale też niezwykle dramatyczna i upokarzająca  dla pacjenta i jego rodziny. Zacznijmy więc wzajemnie od siebie wymagać: odpowiedzialności, rzetelności wykonywanych zadań, zwykłej zawodowej uczciwości i poszanowania partnerów. To początek wszelkich  dobrych zmian.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • tkkf.org.pl 2016-08-23 15:15:31
    Ośrodek Terapii Ruchowej IIIWieku przy TKKF"Rozstaje" w Gdańsku od ponad 25 lat prowadzi zajęca prewencyjne, edukacji zdrowotnej Kinezygerontoprofilaktyki,... i z doświadczenia wiemy, że im bardziej sprawni wchodzimy w okres starości, tym większe mamy szanse na aktywność również w starszym okresie życia. Niestety ostatnimi czasy żaden z rządów nie kwapił się do pomocy nam, jako organizacji pozarządowej - przygotowanej merytorycznie do poszerzania spektrum programowego. A przecież w każdym wieku możemy zmieniać nasze zachowanie na bardziej prozdrowotne, uwzględniając korzyści płynące z czasu wolnego, wykorzystując go dla rekreacji ruchowej, aktywnej turystyki czy integracji społecznej. W starszym wieku utrwalony jest pewien szablon postępowania w tym ruchowego - czasami rutynowego zachowania i jest trudny do przełamania. Tylko stowarzyszenia z długoletnią praktyką i odpowiednio przygotowaną kompetentną kadrą potrafią wprowadzić zmian wymagające systematycznej i długotrwałej pracy dla siebie, ale i w zespole dla zdrowia.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.