REKLAMA

Ludzie polityki, nauki, artyści i wielu innych. Ich świat pożegnał w minionym roku

  • Autor: PAP/TE
  • 01 listopada 2018 09:37
Ludzie polityki, nauki, artyści i wielu innych. Ich świat pożegnał w minionym roku fot. mat. pras.

Przypominamy ludzi polityki, kultury, nauki, przedstawicieli życia społecznego na świecie, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku. Odeszła m.in. wokalistka Dolores O’Riordan, astrofizyk Stephen Hawking, reżyser Milosz Forman, senator USA John McCain i szef kuchni Anthony Bourdain.

LISTOPAD 2017

16.11 - Franciszek Kornicki, pułkownik Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii i ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu z okresu II wojny światowej. Miał 101 lat. Był wielokrotnie odznaczany przez prezydenta RP i ministra obrony narodowej RP, m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. We wrześniu 2018 roku Kornicki zwyciężył w plebiscycie Muzeum Królewskich Sił Powietrznych i dziennika "The Telegraph" na bohatera wystawy na stulecie RAF w 2018 roku.

18.11 - Malcolm Young, współzałożyciel legendarnego zespołu rockowego AC/DC. Muzyk, współautor przebojów takich jak "Highway to Hell" czy "You Shook Me All Night Long", od lat cierpiał na demencję. Miał 64 lata.

19.11 - Charles Manson, były przywódca sekty odpowiedzialnej w latach 60. XX wieku za serię zabójstw w Los Angeles. Skazany na karę dożywotniego więzienia Manson zmarł w szpitalu w hrabstwie Kern w stanie Kalifornia. Miał 83 lata.

22.11 - Jeden z najbardziej znanych na świecie śpiewaków operowych, baryton, Dmitrij Chworostowski. Artysta walczył z chorobą nowotworową, w 2015 roku wykryto u niego guza mózgu. Dożył 55 lat.

29.11 - Wybitna tłumaczka literatury polskiej Ksenia Starosielska. Była autorką rosyjskich przekładów największych dzieł literatury polskiej XX wieku i utworów pisarzy współczesnych.

GRUDZIEŃ 2017

5.12 - Francuski pisarz, filozof i dziennikarz, były redaktor naczelny dziennika "Le Figaro", hrabia Jean Lefevre d'Ormesson. Zmarł w Neuilly-sur-Seine na przedmieściach Paryża; miał 92 lata.

5.12 - Ostatni król Rumunii Michał I. Wycofał się z życia publicznego w 2016 roku z powodu choroby nowotworowej i przekazał swe obowiązki najstarszej córce Margarecie. Zmarł w swej rezydencji w Aubonne w Szwajcarii w wieku 96 lat.

17.12 - Amerykański strateg polskiego pochodzenia generał Edward Rowny. Walczył na frontach w Europie, Korei oraz Wietnamie; był doradcą pięciu prezydentów USA. Dożył 100 lat.

18.12 - Rosyjski historyk Arsenij Roginski, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Memoriał, dokumentującego zbrodnie stalinowskie, w tym dokonane na Polakach.

20.12 - Kardynał Bernard Law, który w 2002 roku zrezygnował z funkcji arcybiskupa Bostonu po ujawnieniu, że przez lata tuszował przypadki pedofilii wśród tamtejszych księży.

21.12 - Były astronauta Bruce McCandless, pierwszy człowiek, który unosił się bez asekuracji na orbicie okołoziemskiej. Odszedł w wieku 80 lat.

29.12 - Carmen Franco, jedyna córka dyktatora generała Francisco Franco, który rządził Hiszpanią w latach 1936-75. Po jego śmierci zaangażowała się w utrwalanie pamięci o ojcu. Zmarła w Madrycie w wieku 91 lat.

STYCZEŃ 2018

2.01 - Sędzia Ferdinando Imposimato, który prowadził śledztwo w sprawie zamachu na Jana Pawła II 13 maja 1981 r. Zamachem zajmował się przez wiele lat i twierdził, że za próbą zabicia papieża stało rosyjskie GRU. Miał 81 lat.

2.01 - Thomas S. Monson, 16. prezydent Kościoła mormonów (Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich).

5.01 - Władimir Jankilewskij, jeden z twórców moskiewskiego konceptualizmu. Jego prace pokazane w 1962 r. na wystawie w moskiewskim maneżu wywołały krytykę ze strony Nikity Chruszczowa, który nazwał je "sztuką zdegenerowaną". Zmarł w Paryżu w wieku 79 lat.

15.01 - Dolores O'Riordan, wokalistka irlandzkiego zespołu rockowego The Cranberries. Zmarła nagle w wieku 46 lat w trakcie nagrywania nowego albumu w Londynie. Zespół The Cranberries, założony w Limerick w 1989 roku, zdobył międzynarodową sławę w latach 90. XX wieku dzięki takim hitom jak "Linger" i "Zombie". Wydał siedem albumów, z czego ostatni w kwietniu 2017 roku; sprzedał 40 mln płyt.

20.01 - Francuski mistrz sztuki kulinarnej Paul Bocuse. Był ikoną kuchni francuskiej, a przyznawana od 1987 roku nagroda Złotego Bocuse'a (Bocuse d'Or) uchodzi za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla szefów kuchni na świecie. Przeżył 91 lat.

27.01 - Miliarder i założyciel sieci sklepów Ikea Ingvar Kamprad. Założone przez niego ponad 70 lat temu imperium meblowe jest dzisiaj znane na całym świecie. Zmarł w wieku 91 lat.

LUTY 2018

1.02 - Samobójstwo popełnił najstarszy syn zmarłego w 2016 r. byłego przywódcy Kuby Fidela Castro, Fidel Castro Diaz-Balart.

9.02 - Amerykański aktor John Gavin, znany m.in. z kinowych klasyków takich jak "Psychoza" czy "Spartakus". Miał 86 lat.

10.02 - Profesor Myrosław Popowycz, szef Instytutu Filozofii Akademii Nauk Ukrainy, historyk i publicysta, uważany za jeden z najważniejszych autorytetów moralnych w swoim kraju. Zmarł w Kijowie dożywyszy 87 lat.

14.02 - Po długotrwałej walce z nowotworem w RPA zmarł przywódca opozycji w Zimbabwe Morgan Tsvangirai. Za rządów obalonego w 2017 roku wieloletniego prezydenta Roberta Mugabego był wielokrotnie prześladowany.

21.02 - Zmarł Billy Graham, słynny amerykański kaznodzieja, duchowny baptystyczny, organizator wielkich imprez ewangelizacyjnych na świecie. Dożył 99 lat.

23.02 - Lewis Gilbert, który wyreżyserował kilkadziesiąt filmów, w tym trzy filmy z serii o tajnym agencie Jamesie Bondzie. Miał 97 lat.

MARZEC 2018

14.03 - Znany na całym świecie brytyjski astrofizyk Stephen Hawking. Cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne i był częściowo sparaliżowany. Był najbardziej znanym fizykiem teoretycznym na świecie, sformułował wiele przełomowych koncepcji i hipotez naukowych dotyczących zwłaszcza astrofizyki. Jego książka "Krótka historia czasu" trafiła na listę bestsellerów "Sunday Timesa" i utrzymywała się na niej przez 237 tygodni. W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery naukowej Hawking zajmował się głównie kosmologią teoretyczną, w tym zwłaszcza tzw. czarnymi dziurami i grawitacją kwantową.

KWIECIEŃ 2018

13.04 - Odszedł Milosz Forman, czeski reżyser, twórca m.in. "Amadeusza" i "Lotu nad kukułczym gniazdem". Laureat Oskara zmarł nagle, po krótkiej chorobie, w Hartfort w stanie Connecticut w USA. Miał 86 lat. Był najbardziej utytułowanym czeskim filmowcem. Po wydarzeniach Praskiej Wiosny z 1968 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie tworzył przez całe życie; obywatelstwo amerykańskie przyjął w latach 70. Największe sukcesy święcił właśnie w USA. Jego "Lot nad kukułczym gniazdem" otrzymał w 1976 r. pięć Oscarów, w tym za najlepszy film i dla najlepszego reżysera.

15.04 - Dziennikarz Maksim Borodin, który pisał o stratach w Syrii wśród rosyjskich najemników z oddziału nazywanego grupą Wagnera. Borodin 13 kwietnia wypadł z okna swego mieszkania; zmarł dwa dni później w szpitalu w Jekaterynburgu, nie odzyskawszy przytomności.

17.04 - W wieku 92 lat odeszła Barbara Bush. Była jedyną kobietą w historii, która była świadkiem zaprzysiężenia swego męża - George'a Busha i syna - George'a W. Busha na prezydentów USA.

20.04 - W wieku 28 lat zmarł w Omanie popularny szwedzki DJ i producent muzyczny Tim Bergling, znany jako Avicii. Uważany był za jednego z najlepszych didżejów na świecie. Popularność przyniosły mu przeboje "Wake Me Up", "Hey Brother", "Waiting for Love". Współpracował z takimi gwiazdami muzyki jak Jon Bon Jovi, Robbie Williams i Madonna.

28.04 - Dwuletni Alfie Evans, który cierpiał na niezdiagnozowaną dotąd chorobę neurologiczną, zmarł w szpitalu w Liverpoolu. Alfie przebywał w szpitalu w Liverpoolu od grudnia 2016 r. W ocenie brytyjskich lekarzy jego choroba doprowadziła do nieodwracalnych i "katastrofalnych" zmian w mózgu, wykluczających nie tylko powrót do zdrowia, ale jakiekolwiek znaczące przedłużenie życia. Rodzice chłopca toczyli sądową batalię, chcąc przenieść go do włoskiego szpitala Bambino Gesu, który oferował dalszą opiekę paliatywną; sprawą dziecka zajmował się także Watykan.

28.04 - Art Paul, amerykański grafik, twórca słynnego logo magazynu "Playboy", króliczka z muszką. Zmarł w wieku 93 lat w Chicago.

MAJ 2018

17.05 - Urodzony w Cieszynie Richard Pipes - wybitny znawca Rosji i Związku Sowieckiego, wykładowca historii na Uniwersytecie Harvarda i doradca prezydenta USA Ronalda Reagana. Zmarł w Cambridge pod Bostonem w wieku 94 lat. Był autorem około 20 książek. W Polsce ukazały się m.in.: "Rosja carów", "Rewolucja rosyjska", "Własność a wolność", "Rosja, komunizm, świat" i "Żyłem. Wspomnienia niezależnego". Prof. Pipes odegrał znaczącą rolę w świecie polityki międzynarodowej.

22.05 - Słynny amerykański pisarz Philip Roth, laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. Pulitzera. Najważniejsze dzieła Rotha to m.in: "Kompleks Portnoya", "Amerykańska sielanka", "Goodbye, Columbus". Przeżył 85 lat.

28.05 - Francuski miliarder Serge Dassault, były szef produkującej bojowe samoloty odrzutowe firmy Dassault Aviation. Zmarł w swym biurze w Paryżu w wieku 93 lat.

CZERWIEC 2018

8.06 - Słynny amerykański szef kuchni Anthony Bourdain, znany między innymi z programów telewizyjnych, w tym cyklu "Miejsca nieznane" telewizji CNN. Znany był nie tylko z telewizji, lecz także jako autor licznych książek o tematyce kulinarnej. Odszedł po przeżyciu 61 lat.

LIPIEC 2018

8.07 - Brytyjska policja metropolitalna poinformowała o śmierci 44-letniej Dawn Sturgess, która była jedną z dwóch osób hospitalizowanych z powodu otrucia rosyjskim bojowym toksycznym środkiem Nowiczok.

14.07 - Nancy Sinatra Senior, pierwsza z czterech żon amerykańskiego legendarnego piosenkarza Franka Sinatry i matka jego trójki dzieci.

20.07 - Izolda Wysocka, aktorka i pierwsza żona rosyjskiego pieśniarza, poety i aktora Włodzimierza Wysockiego. Zmarła w wieku 81 lat.

25.07 - Były długoletni prezes zarządu włosko-amerykańskiego koncernu motoryzacyjnego Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Sergio Marchionne. Dożył 66 lat.

27.07 - Wybitny rosyjski pisarz Władimir Wojnowicz. Jego najbardziej znanym dziełem była powieść "Życie i niezwykłe przygody żołnierza Iwana Czonkina", a także antyutopia "Moskwa 2042".

SIERPIEŃ 2018

11.08 - W wieku 85 lat zmarł brytyjski pisarz, laureat nagrody Nobla w 2001 r. w dziedzinie literatury, V.S. Naipaul. Pisarz odszedł w swoim domu w Londynie w otoczeniu rodziny. Naipaul uznawany jest za jednego z najwybitniejszych brytyjskich pisarzy XX wieku.

16.08 - Aretha Franklin zwana "królową soulu". W swej długiej karierze Franklin zdobyła aż 18 nagród Grammy. Była pierwszą kobietą, która została przyjęta do Rock and Roll Hall of Fame. Do największych hitów Arethy należą słynne utwory "Respect" i "I Say a Little Prayer", a także "(You Make Me Feel Like) A Natural Woman", "Day Dreaming", "Jump to It", "Freeway of Love" czy "A Rose Is Still A Rose". Zmarła w wieku 76 lat w swoim domu w Detroit. Przyczyną śmierci był rak trzustki.

18.08 - Ghański polityk Kofi Annan, sekretarz generalny ONZ w latach 1997-2006 i laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2001 roku. Dożył 80 lat.

25.08 - W wieku 81 lat zmarł John McCain, amerykański senator Partii Republikańskiej z Arizony, kandydat tej partii w wyborach prezydenckich w 2008 roku. W czasie wojny wietnamskiej był pilotem. W październiku 1967 roku trafił do wietnamskiej niewoli, w trakcie której był więziony w kilku obozach jenieckich, gdzie poddawany był ciężkim torturom. W 2008 roku zapewnił sobie nominację Partii Republikańskiej na jej kandydata w wyborach prezydenckich w tym samym roku. W noc powyborczą, opierając się na niekorzystnych dla siebie nieoficjalnych wynikach z kluczowych stanów, uznał swoją porażkę z Barackiem Obamą. Republikanin był uważany za "jastrzębia", jeśli chodzi o relacje z Rosją. Zabiegał o zwiększenie wojskowej pomocy USA dla sił zbrojnych Polski, Estonii, Litwy i Łotwy oraz przyspieszenie prac nad tarczą antyrakietową w Europie.

31.08 - Ołeksandr Zacharczenko, przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), zginął w wyniku wybuchu bomby w kawiarni w centrum Doniecka.

WRZESIEŃ 2018

07.09 - W swoim domu martwy znaleziony został jeden z najbardziej popularnych amerykańskich raperów młodszego pokolenia Mac Miller. Miał 26 lat.

21.09 - Prezydent Wietnamu Tran Dai Quang odszedł w wieku 61 lat z powodu poważnej choroby. Zmarły przywódca należał do konserwatywnego skrzydła w rządzącej krajem partii komunistycznej.

PAŹDZIERNIK 2018

1.10 - Legendarny francuski piosenkarz, kompozytor i aktor Charles Aznavour. Artysta zmarł w swoim domu w Prowansji, na południu kraju. Urodzony 22 maja 1924 roku w Paryżu Aznavour miał ormiańskie pochodzenie. Ten koncertujący na całym świecie artysta wykonywał głównie piosenki literackie, również do własnych słów i muzyki. Był m.in. współautorem i pierwszym wykonawcą słynnej "La boheme" - jednej z najbardziej znanych na świecie francuskich piosenek.

12.10 - Po długiej chorobie zmarł w Pretorii Pik Botha, południowoafrykański polityk i dyplomata, minister spraw zagranicznych RPA w latach 1977-94.

15.10 - Paul Allen, amerykański przedsiębiorca, współzałożyciel korporacji Microsoft, jednego z największych na świecie producentów oprogramowania komputerowego. Miał 65 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.