REKLAMA

Małgorzata Marenin odchodzi z Wiosny

 • Autor: PAP/JS
 • 18 czerwca 2019 15:08
Małgorzata Marenin odchodzi z Wiosny Marenin dodała, że "o ile jej wiadomo", odchodzą wszyscy działacze Wiosny w woj. świętokrzyskim - to ok. 150 dotychczasowych sympatyków (fot. wiosnabiedronia.pl)

Koordynatorka Wiosny Roberta Biedronia w województwie świętokrzyskim, działaczka feministyczna Małgorzata Marenin zrezygnowała z funkcji. Z dotychczasowymi działaczami ugrupowania w regionie chce założy stowarzyszenie, które będzie budowało koalicję z SLD w jesiennych wyborach parlamentarnych.

 • Marenin w 2015 r. startowała z listy Zjednoczonej Lewicy w woj. świętokrzyskim w wyborach do Sejmu, z kolei w ostatnich wyborach samorządowych z listy SLD-Lewica Razem zabiegała o mandat radnej miejskiej w Kielcach.
 • Przyznała też, że jedną z przyczyn jej decyzji jest postawa lidera Wiosny Roberta Biedronia, który dotąd nie zrezygnował z mandatu eurodeputowanego, chociaż przed wyborami zapowiadał, że prawdopodobnie to zrobi.
 • Szef świętokrzyskiego SLD, wiceprezes tej partii Andrzej Szejna mówiąc o decyzji Marenin ocenił, że to "mądry powrót do współpracy" z osobą, którą w Sojuszu "świetnie znają i bardzo cenią".

Marenin oświadczyła podczas konferencji prasowej w Kielcach, że rezygnuje z koordynowania strukturami Wiosny w regionie. Zaznaczyła, że w poniedziałek wraz z sympatykami ugrupowania podjęli decyzję o utworzeniu stowarzyszenia, które będzie skupiało dotychczasowych świętokrzyskich działaczy Wiosny.

"Moja decyzja jest spowodowana tym, iż uważam, że należy dojrzeć do pewnych rozwiązań, które będą dobre nie tylko dla poszczególnych jednostek, ale dla wszystkich Polek i Polaków. Przed nami chyba najważniejsze do tej pory wybory parlamentarne - uważam, że powinniśmy się jak najszerzej łączyć, szczególnie środowiska lewicowe. Warto rozpocząć od współpracy - tak jak my zaczynamy dzisiaj lokalnie współpracować - z lokalnymi strukturami SLD (…)" - podkreśliła Marenin.

Jak oceniła, potrzebna jest obecnie "jak najszersza koalicja", aby "nie oddać kraju PiS-owi, żeby PiS nie mógł zmienić konstytucji, żeby nie miał większości parlamentarnej". "Powinniśmy wszyscy dojrzeć do tej decyzji, wyciągnąć wnioski - mówię tutaj o ludziach szeroko pojętej lewicy - żeby nieco schować własne ambicje, a jednak dla dobra polskiej lewicy, sił prodemokratycznych, nawiązać współpracę i szerokie rozmowy" - wskazała Marenin.

Małgorzata Marenin (fot. facebook)

Podkreśliła, że pozostaje osobą bezpartyjną. Marenin dodała, że "o ile jej wiadomo", odchodzą wszyscy działacze Wiosny w woj. świętokrzyskim - to ok. 150 dotychczasowych sympatyków, zaangażowanych w działalność ugrupowania. Marenin zaznaczyła, że formalnie nie było wprowadzenia procedur naborów członków do Wiosny, dlatego nie są to członkowie tej partii.

Marenin w 2015 r. startowała z listy Zjednoczonej Lewicy w woj. świętokrzyskim w wyborach do Sejmu, z kolei w ostatnich wyborach samorządowych z listy SLD-Lewica Razem zabiegała o mandat radnej miejskiej w Kielcach. Dlatego był pytana, skąd decyzja o powrocie do współpracy z Sojuszem.

"Jeszcze miesiąc temu wydawało się, że Wiosna wystartuje (w wyborach parlamentarnych - PAP) z dobrym wynikiem, wejdzie do Sejmu, a następnie zawiąże koalicję z innymi siłami prodemokratycznymi, które znajdą się w Sejmie. Obecna strategia, jaką prowadzi zarząd Wiosny przekonała mnie do tego, że głosy, które będą oddane na Wiosnę - przy założeniu, że wystartuje do wyborów - to mogą być głosy niestety stracone. Obserwujemy znaczne rozczarowanie dotychczasowych wyborców Wiosny (…) Czasami bywa tak, że mądre decyzje wychodzą od dołu. Myślę, że jest to wzięcie odpowiedzialności za wszystkich, którzy marzą o zmianach w Polsce" - uzasadniała.

Przyznała też, że jedną z przyczyn jej decyzji jest postawa lidera Wiosny Roberta Biedronia, który dotąd nie zrezygnował z mandatu eurodeputowanego, chociaż przed wyborami zapowiadał, że prawdopodobnie to zrobi i wystartuje do polskiego parlamentu. "Ta decyzja Roberta Biedronia jest dla mnie mało etyczna (…) Dziwmy się, że społeczeństwo nie ma zaufania do polityków. Myślę, że jeżeli obiecał wyborcom, że zrzeknie się mandatu, to powinien słowa dotrzymać (…)" - podkreśliła Marenin.

Szef świętokrzyskiego SLD, wiceprezes tej partii Andrzej Szejna mówiąc o decyzji Marenin ocenił, że to "mądry powrót do współpracy" z osobą, którą w Sojuszu "świetnie znają i bardzo cenią". Zaznaczył, że wynik ok. 10 tys. głosów jakie Marenin uzyskała w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego (startując z listy Wiosny w okręgu małopolsko-świętokrzyskim) jest "godzien szacunku".

"Ta współpraca jest na zasadach równorzędnych, partnerskich i z pełnym poszanowaniem naszych wzajemnych poglądów, które praktycznie się w ogóle nie różnią, bo są poglądami lewicowymi. Tego czego nam do dzisiaj brakowało, to właśnie tej jedności, współpracy i pewnej solidarności lewicowej w pokonaniu PiS-u w najbliższych wyborach" - podkreślił Szejna.

"Wzywam również koordynatorów (Wiosny) w innych regionach, okręgach wyborczych kraju, aby przyłączali się do tej inicjatywy budowania szerokiego frontu lewicy i poszli śladem Małgorzaty Marenin" - dodał wiceprzewodniczący Sojuszu.

Zaznaczył, że intencją SLD "nie jest rozbijanie jakiegokolwiek ugrupowania politycznego, ale zapraszanie wszystkich ugrupowań politycznych, stowarzyszeń, inicjatyw, do wspólnego bloku, który ma następnie pokonać Prawo i Sprawiedliwość w wyborach na jesieni". "Bloku, który będzie jak najbardziej szeroki" - podkreślił Szejna zapewniając, że przy współpracy z SLD, nie ma warunku wstępowania do tej partii.

Polityk przypomniał, że 29 czerwca w SLD odbędzie się referendum, które zdecyduje o formule startu partii w jesiennych wyborach. "Będę nakłaniał członków w całym kraju - jako wiceprzewodniczący Rady Krajowej - do tego, aby głosowali za szerokim porozumieniem sił demokratycznych i progresywnych, ponieważ w takim bloku mamy szansę pokonać Prawo i Sprawiedliwość" - zapowiedział Szejna.

"Intencją Sojuszu Lewicy Demokratycznej jest łączenie lewicy, współdziałania i przygotowanie się do wyborów parlamentarnych wszystkich sił lewicowych, jakie dzisiaj istnieją. To był cel dla nas ważny w kolejnych wyborach, nie zawsze udawało nam się go osiągnąć. Dzisiaj jesteśmy bardzo blisko (…) Przyszedł czas naprawdę na poważne decyzje" - podkreślił Szejna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • ANNA 2019-06-20 19:22:41
  Dziś ostatni dzień wiosny, więc wszystko w porządku. Pajac i kuglarz. Współczuję frajerom, których omamił.
 • Wiosna się kończy 2019-06-18 20:11:03
  Wiosna bez Biedronia nie istnieje, wystarczy, że Biedroń wybierze Brukselę, co na pewno zrobi, gdyż byłoby głupstwem z jego strony rezygnować z unijnych źródeł utrzymania europosła. A członkowie struktur Wiosny? Porozchodzą się a to do SLD a to do Inicjatywy Polskiej a to do Razem i finito. A co do PO, PSL, Nowoczesnej i być może Teraz! - te partie mogą pójść ze sobą w koalicji za pan brat, jak definitywnie odrzucą kwestie ingerencji światopoglądowych i zostaną tylko przy swoich programach to ostaną się przy władzy. Partie, które będą wspierały walki z kościołem, wiarą, które będą wspierały feminizm, LGBTQ+ marsze równości, które będą za aborcją, eutanazją i antykoncepcjami wzdłuż i wszerz dostępnymi - nie oszukujmy się - skończą marnie, nikt nie chce lewackiego terroru, bojówek i dyktatur mniejszości względem większości, socjalnego rozpasania, medialnego ogłupienia. Polacy chcą po prostu zwykłej polityki taka jaka była kilka-kilkanaście lat temu bez sztucznie zaognianych sporów światopoglądowych, bez genderyzmu, rozwydrzonych babsztyli feministycznych robiących wodę z mózgu zwykłym kobietom, by były skupione na własnych ciałach, karierze przyjemnościach i miały gdzieś dom i rodzinę i jakiekolwiek tradycje, w ramach bycia "wyzwolonymi", bez tęczowego szubrawstwa LGBTQ+. Polacy będą głosować tylko na te partie, które jasno zadeklarują, że nie będą nasilać podziałów między ludźmi, jak się spierać to na programy polityczne nie na światopoglądy, a poza tym Konfederacjo musisz!.
 • Obiektywnie 2019-06-18 19:52:55
  Biedron to nie polityk tylko komediant bazarowy ,wiecowy drze sie aź pieje ,śmieje ,rechocze z byle czego, Przekupka wesołkowata ,euforyczna ,a nie polityk powazny człowiek.Plecie to samo ,a ciemny narod funduje mu mandst
 • Tylko PLATFORMA! 2019-06-18 16:06:06
  Biedroń zawiódł. Okazał się politykiem bardziej miernym od Palikota. Najpierw usilne wmawianie wszystkim dookoła, że Wiosna nie wejdzie w żadną koalicję. Po bardzo słabym wyniku w wyborach europejskich Robert zaprosił do koalicji ugrupowania lewicowe. Czyli pierwsza zmiana o 180 stopni. Druga sprawa to ten nieszczęsny mandat do europarlamentu. No widać, że gościowi zapachniało sporymi pieniędzmi w euro, stąd zmiana podejścia o kolejne 180 stopni - zostaje w PE, a miał oddać mandat. Sorry, ale społeczeństwo tego nie kupi na dłuższa metę i Wiosna szybciej się skończy, niż Ruch Palikota. O ile nie miał wielkich nadziei przed wyborami europejskimi, to jednak po cichu ich wspierałem, jeśli słyszałem że ktoś będzie chciał na nich głosować, nie odwodziłem. Dziś jednak będę AKTYWNIE ODRADZAŁ komukolwiek głosowanie na Wiosnę, ponieważ głosów straconych nam po prostu nie potrzeba. Dość że w 2015 Zjednoczona Lewica zyskała 7,55% i nie przekroczyła progu 8% dla koalicji, dając większość bezwzględną dla Zjednoczonej Prawicy. Nie powtórzymy tego po raz kolejny. Ludzie, NIE GŁOSUJCIE NA WIOSNĘ. Ten projekt nie wypalił, Biedroń poleciał za kasą z UE, nie różni się w żaden sposób od innych polityków. Głosujcie na najszerszą możliwą koalicję opozycji, nieważne jaka powstanie, byle by była szeroka. Victor d'Hondt i tak wytnie wszystkich idących samodzielnie, z wynikiem 5,20% i tym podobnych. Tylko duże formacje się liczą! #Tusk2020REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.