Mateusz Morawiecki nowym premierem. Beata Szydło zrezygnowała ze stanowiskaJS - 07 grudnia 2017 20:25


Premier Beata Szydło złożyła rezygnację z funkcji premiera - poinformowała rzeczniczka PiS Beata Mazurek po posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS. Jak dodała, rezygnacja została przyjęta. Na nowego premiera zostanie desygnowany Mateusz Morawiecki.

Decyzja o zmianie na stanowisku premiera zapadła podczas dzisiejszego (7 grudnia) posiedzenia Komitetu Politycznego PiS.

Dokonanie zmian w rządzie premier Beata Szydło zapowiedziała pod koniec października; nie podała kto ma z niego odejść, ani kim będą nowi ministrowie. Jak wówczas mówiła, decyzje w tej sprawie omawia z prezesem PiS. Powiedziała wtedy, że poinformuje o nich w ciągu kilkunastu dni.

W środę (6 grudnia) w wywiadzie dla TW Trwam Beata Szydło przyznała, że dyskusja o rekonstrukcji rządu trwała zbyt długo. "Połowa kadencji to jest dobry okres do podsumowania, do spojrzenia na to, co się udało, co jest jeszcze do zrobienia, czy w związku z tym trzeba coś przemodelować" - powiedziała premier w wywiadzie dla TV Trwam.

"Zgadzam się z tym, że za długo o tym dyskutujemy" - dodała. "Ja sama powiedziałam, że rekonstrukcję się robi, a nie o niej opowiada. Też sama zapowiedziałam te zmiany i takie propozycje nie tylko przygotowałam, ale też je przedstawiłam. Myślę, że ten okres był zbyt długi i chciałabym, żeby się zakończył" - mówiła Szydło.

"Wierzę w mądrość pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego, wierzę w jego doświadczenie polityczne" - podkreśliła.

Mateusz Morawiecki 28 września 2016 r. został powołany na stanowisko Wiceprezesa Rady Ministrów oraz Ministra Rozwoju i Finansów. Natomiast 16 listopada 2015 r. został Wiceprezesem Rady Ministrów oraz Ministrem Rozwoju.

W 1998 r. pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Negocjacji Akcesyjnych w Komitecie Integracji Europejskiej. Był członkiem zespołu, który negocjował warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej m.in. w obszarze finansów. Następnie związał się z Grupą Banku Zachodniego WBK (wcześniej z Bankiem Zachodnim). Od maja 2007 r. był prezesem zarządu tej instytucji.

Mateusz Morawiecki ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim, studia Business Administration na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University. Uzyskał dyplom MBA na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Jest także absolwentem Uniwersytetu w Hamburgu, Uniwersytetu w Bazylei oraz Kellog School of Management Uniwersytetu Northwestern, Evanston w Stanach Zjednoczonych.

Jest współautorem podręcznika z zakresu prawa unijnego i ekonomiki integracji gospodarczej. W latach 1998–2001 był członkiem rad nadzorczych Agencji Rozwoju Przemysłu i Zakładu Energetycznego Wałbrzych. Zasiadał też w sejmiku dolnośląskim I kadencji. Od 2008 r. do objęcia stanowiska wicepremiera i Ministra Rozwoju był konsulem honorowym Republiki Irlandii w Polsce. W 2013 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Natomiast w 2015 r., Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zna biegle język angielski i niemiecki. Posługuje się również językiem rosyjskim.