Dzięki tzw. ustawie antyprzemocowej Polska dołącza do grona krajów, w których pomoc dla ofiar przemocy domowej należy do najskuteczniejszych - ocenił w piątek wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
- W piątek w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyła się konferencja prasowa dotycząca tzw. ustawy antyprzemocowej.
- Udział w niej wzięli m.in. wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka, szef Zarządu Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej płk Tomasz Kajzer oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.
- - W środę pan prezydent podpisał tzw. ustawę antyprzemocową. To bardzo ważne wydarzenie. Dzięki temu Polska dołącza do grona tych krajów, których pomoc dla ofiar przemocy domowej należy do najskuteczniejszych - ocenił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
Wiceszef resortu sprawiedliwości zaznaczył, że dzięki niej wprowadzone zostanie nowatorskie rozwiązanie w postaci natychmiastowego nakazu policyjnego. - Policja oraz Żandarmeria Wojskowa otrzymują nowe, skuteczne narzędzie po to, aby móc natychmiast odizolować sprawcę od ofiary. Żeby nie było tak, jak dotychczas, że to ofiara musi opuszczać wspólnie zajmowane mieszkanie, często z dziećmi, albo pozostawać pod wspólnym dachem z oprawcą - podkreślił.
Wskazał, że jedną z rzeczy, które będą teraz realizowane to szkolenia dla służb. - Jesteśmy w trakcie przygotowywania podręcznika, który będzie składał się z części międzynarodowej m.in omówienia orzecznictwa międzynarodowego. W drugiej części będzie praktycznym komentarzem dostosowania tej ustawy. I w trzeciej części odpowiedzi na pytania. Do końca czerwca podręcznik wspólnie z przedstawicielami policji i Żandarmerii Wojskowej będzie przygotowany - podał.
USTAWA ANTYPRZEMOCOWA - SZKOLENIE DLA SŁUŻB https://t.co/LxPGdoQra6
— Min. Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL) May 22, 2020
- Ostatnią rzeczą będą szkolenia on-line, które również są przygotowywane przez Ministerstwo Sprawiedliwości w aspekcie prawnym przede wszystkim, związanym właśnie ze stosowaniem nowych rozwiązań - przekazał. - W ten sposób zainicjujemy serię szkoleń, które - jestem o tym przekonany - przysłużą się do tego, że ta ustawa, która teraz wchodzi do naszego systemu prawnego w sposób sprawny zafunkcjonuje. I problem przemocy domowej znajdzie bardzo ważne rozwiązanie właśnie przez zastosowanie przede wszystkim natychmiastowego nakazu policyjnego - dodał.
Z kolei rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka ocenił, że ustawa jest "milowym krokiem" w kierunku ofiar przemocy. - Policjant już na miejscu szacując na podstawie specjalnego formularza ryzyko, czy istnieje zagrożenie dla zdrowia lub życia, będzie mógł podjąć decyzję na miejscu, wydając nakaz opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się. Taki nakaz byłby wystawiany na okres 14 dni, z zachowaniem pełnej możliwości drogi odwoławczej - podkreślił policjant.