PARTNERZY PORTALU

Nowoczesna: Propozycje dla rolnictwa, m.in zwiększenie gospodarstw

Paweł Rabiej i Paulina Hennig-Kloska (fot. Nowoczesna/twitter)

Wspieranie rozwoju gospodarstw produkcyjnych, zwiększenie wielkości gospodarstw rolnych poprzez prywatyzację zasobów ANR - to część propozycji dla rolnictwa i rozwoju wsi przedstawionych przez Nowoczesną.

- Dla osób mieszkających na wsi marzeniem, oczekiwaniem jest to, by wieś nie była skansenem. Aby wieś była miejscem gdzie można godnie żyć, mieć pracę i z tej pracy żyć - podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie Paweł Rabiej z zarządu Nowoczesnej. Jak dodał, program Nowoczesnej dotyczący rolnictwa właśnie w tę stronę zmierza. Wyraził też nadzieję, że propozycje Nowoczesnej będą satysfakcjonowały zarówno duże, wytwórcze gospodarstwa, jak i te mniejsze.

Sekretarz zespołu ekspertów Nowoczesnej ds. rolnych Paweł Dakowski poinformował, że ugrupowanie chce przede wszystkim wspierać gospodarstwa produkcyjne. - Takie, które w naszej opinii będą sprzedawały rocznie na rynek produkty o wartości powyżej 50 tys. zł. Chcielibyśmy, aby ci rolnicy byli traktowani w UE tak jak rolnicy z krajów starej +15+, aby otrzymywali takie same dopłaty - zadeklarował. Według niego jest to niezmiernie ważne, by "stawiać na tych, którzy rzeczywiście produkują".

Dakowski dodał, że Nowoczesna chce też rozmawiać o rozwiązaniach systemowych dla rolników, którzy dzisiaj mają małe gospodarstwa. - Chcielibyśmy, aby wielkość gospodarstw w Polsce w ciągu najbliższych lat wzrosła ze średnio 10 hektarów do 20. Chcemy to zrobić przede wszystkim przez prywatyzację gruntów, które dziś są w zasobach Skarbu Państwa i są zarządzane przez Agencję Nieruchomości Rolnych - mówił Dakowski. Dodał, że rolnicy, którzy obecnie dzierżawią tę ziemię mieliby prawo pierwokupu oraz przysługiwałaby im ulga przy zakupie tej ziemi.

Wieś to nie tylko rolnictwo

Dakowski poinformował, że aby zapobiec spekulacjom Nowoczesna proponuje wprowadzenie 50-proc. podatku od zysku ze sprzedaży tej ziemi, jeśli rolnik zrobiłby to wcześniej niż przed upływem 15 lat od jej nabycia. "To ważne, aby uniknąć spekulacji na rynku ziemi. Chcemy, aby ziemia trafiała w ręce rolników i nie była przedmiotem spekulacji" - podkreślił.

Nowoczesna proponuje też, by gospodarstwa powyżej 300 ha mogły przejść na ogólne zasady płacenia podatków, a ich właściciele zostaliby objęci powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych. - Mniejsze gospodarstwa nadal płaciłyby podatek rolny - zaznaczył ekspert.

Dakowski wskazywał, że wieś "to nie tylko rolnictwo". - Chcielibyśmy, aby na wsi powstawały miejsca pracy niezwiązane z rolnictwem. Poprzez system podatkowy, poprzez ulgi podatkowe chcielibyśmy zaprosić przedsiębiorców do zakładania firm na terenach wiejskich. Trzeba zadbać o to by młodzi ludzie w poszukiwaniu dobrej pracy nie musieli opuszczać rodzinnych stron - podkreślił.

Ekspert Nowoczesnej podkreślił, że niezwykle ważna na wsi jest edukacja oraz rozwój kultury. - Chcemy, aby powstawały Wiejskie Domy Kultury oraz multimedialne centra informacyjne - mówił.

Wstyd i hańba dla polskich hodowców

Posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska punktowała politykę PiS w kwestii rolnictwa. Jak mówiła wśród "głównych grzechów" partii rządzącej jest to, że "po raz pierwszy w historii funkcjonowania systemu dopłat bezpośrednich w Polsce został przekroczony ustawowy termin wypłat tych dopłat, czyli 30 czerwca". - To oznacza, że rolnicy, by rozpocząć nowy sezon musieli często zaciągnąć dodatkowe kredyty i pożyczki, by móc zakupić środki ochrony roślin i inne produkty niezbędne do produkcji - stwierdziła.

×

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Zeghar 2016-08-17 17:10:30
    Zaraz, zaraz... Takie same dopłaty jak w starej Unii? Znaczy się chcą renegocjować traktaty unijne?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [35.173.57.202]
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!