Patryk Jaki: Chciałbym odrzucenia prezydenckiego wetaPAP/JS - 08 września 2017 17:28


Polski wymiar sprawiedliwości wymaga radykalnych reform, dlatego chciałbym odrzucenia weta prezydenta do ustaw dot. SN i KRS - powiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym i noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zadeklarował w Radiu ZET, że gdyby doszło w Sejmie do głosowania nad decyzją prezydenta opowiedziałby się za odrzuceniem weta. "Chciałbym odrzucenia tego weta" - podkreślił.

Według Jakiego w Polsce istnieją dwie grupy o różnym podejściu do reformy wymiaru sprawiedliwości. Pierwsza z nich - jak mówił - "chce radykalnych zmian w sądownictwie", a druga "mówi, że wszystko powinno być tak, jak było". "Ja jestem w tej pierwszej grupie" - podkreślił Jaki.

"Jestem przekonany, że polski wymiar sprawiedliwości wymaga radykalnych reform" - dodał wiceminister. Dodał, że na weta prezydenta patrzy krytycznie tylko wtedy, gdy dotyczą "dobrych ustaw"

Przypomnijmy, że wczoraj (7 września) głosowanie przeciwko odrzuceniu weta zapowiedział Jarosław Gowin.

Jeżeli dojdzie do głosowania nad prezydenckim wetem do ustawy o SN i nowelizacji ustawy o KRS, to ja z całą pewnością będę głosował za utrzymaniem go - zadeklarował wicepremier Jarosław Gowin.

Jego zdaniem zawetowane ustawy dotyczące SN i KRS były zgodne z konstytucją, lecz miały "inne wady". Jako przykład podał uprawnienia, które przypisałyby ministrowi sprawiedliwości.

Gowin przyznał, że nie wie, jak głosowaliby posłowie PiS, ale - jak mówił - "koledzy z Solidarnej Polski na pewno oceniają weto prezydenckie krytycznie". "Mamy w koalicji rządowej różne zdania na ten temat" - wskazał wicepremier. Według niego Zjednoczona Prawica powinna szukać teraz jedności. "Nawet jeżeli są różnice zdań, to nie powinniśmy ich artykułować publicznie" - podkreślił.