PARTNERZY PORTALU

PiS ratyfikuje CETA, bo nie ma innego wyjścia? TTIP w rozsypce

PO i PSL mówią o braku transparentności, o tym, że jest zagrożenie CETA, a nie pofatygowali się by przeczytać w kancelarii tajne dokumenty o tych umowach - mówi poseł Tarczyński (fot. wikipedia.org/CC)
 • Autor: Włodzimierz Kaleta
 • Dodano: 04-10-2016 07:21
 • Aktualizacja: 04-10-2016 21:28

Pod koniec października na szczycie Kanada - UE ma zostać przyjęta umowa w sprawie handlu pomiędzy UE i Kanadą (CETA). W Polsce trwają ustalenia, jak rząd powinien się odnieść do tej umowy. Z czego wynika dotychczasowy impas w przygotowaniu tych ustaleń? - Myślę, że po przyjęciu tej umowy może się również zdarzyć bardzo dużo dobrego – mówi w rozmowie z Parlamentarny.pl Dominik Tarczyński (PiS), szef sejmowej podkomisji ds. TTIP (Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji pozataryfowych). Jak sam przyznaje, jest przeciwnikiem podpisywania tych umów, ale najważniejszy jest interes Polski. - PO i PSL mówią o braku transparentności, o tym, że jest zagrożenie CETA, a nie pofatygowali się by przeczytać w kancelarii tajnej dokumenty - dodaje.

Podczas rozpoczynającego się w tym tygodniu posiedzenia Sejmu dowiemy się w końcu, jakie jest stanowisko rządu w sprawie umowy handlowej UE z Kanadą (CETA - Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada). Dlaczego prace te biegną tak wolno?

Dominik Tarczyński: - Umowę CETA dostaliśmy po rządach PO i PSL. Negocjacje trwały 4 lata do 2014 r. Ani nowo wybrany parlament, jak i rząd, nie miały żadnego wpływu na te negocjacje. Dlatego musimy wziąć pod uwagę sytuację, którą zastaliśmy. Problem w tym, że praktycznie nie mamy w tym obszarze żadnego ruchu. Teraz zostaje tylko podpisanie umowy.

Jedyne co możemy jeszcze zrobić, to zadbać o interesy Polaków w sądzie arbitrażowym. Arbitraż międzynarodowy to dla CETA sprawa fundamentalna. W sądzie tym będzie pięciu sędziów z UE, pięciu z Kanady i pięciu z państw trzecich. Na etapie wyboru sędziów powinniśmy i możemy zadbać o to, by w składzie sędziowskim był również Polak. To bardzo ważne. Wtedy będziemy mogli czuć się znacznie bezpieczniej.

Parlament nie dopuści do przyjęcia złej umowy?

- Oczywiście, że nie. Od samego początku jako przewodniczący podkomisji ds. TTIP mówiłem, że my nie podpiszemy umowy szkodliwej dla Polski. Bardzo więc dziwi mnie, że PO i PSL, które negocjowały te umowy, dziś są przeciwko niej.

Czy to znaczy, że umowa ta będzie dla nas niekorzystna?

- To bardzo złożone pytanie. Nie da się jednoznacznie na nie odpowiedzieć. W związku z tym, że Komisja Europejska uznała, że jest to umowa mieszana, czyli będzie wymagać ratyfikacji przez wszystkie kraje UE, najpierw będzie nas czekał okres przejściowy.

Czytaj też: CETA: Jest sprzeciw Ziobry więc nie ma stanowiska rządu

W tym pierwszym okresie będzie obowiązywać część handlowa, a dopiero po ewentualnej ratyfikacji (który to proces, jak się przewiduje, może potrwać we wszystkich państwach UE 2-3 lata) zacznie obowiązywać część inwestycyjna. I w tym właśnie obszarze mamy najwięcej obaw.

Jakie niedogodności dla polskiego handlu mogą wiązać się z obowiązywaniem umowy CETA?

 - Część handlowa umowy powinna być dla nas korzystna. Obecnie nasz bilans handlowy z Kanadą jest na plus. Eksport z Polski do Kanady w 2015 r. wyniósł ok. 1,2 mld dolarów. Import zaś był niemal 4 razy mniejszy i wyniósł ok. 372,8 mln dol. Polscy eksporterzy osiągnęli nadwyżki w wysokości 865,7 mln dolarów.

Pozostaje pytanie, co będzie kiedy przyjmiemy część inwestycyjną?

- Najważniejsze, by po okresie przejściowym, czyli po okresie handlowym, zdecydować czy umowa powinna być ratyfikowana przez parlament. Wszystkie państwa członkowskie będą ją musiały ratyfikować.

Jakie zatem ostatecznie stanowisko zajmie rząd? Odniesie się do umowy CETA pozytywnie?

- Nie mogę mówić w imieniu rządu. Swoje stanowisko rząd przedstawi w tym tygodniu, podczas posiedzenia Sejmu. Przygotowałem uchwałę na ten temat, którą będę prezentował przed Sejmem.

Co w niej jest?

- Wzywamy rząd do tego, by jasno i szczegółowo przyjrzał się wszystkim zapisom umowy CETA przed podjęciem decyzji. Tak, aby finalny kształt był korzystny dla polskich przedsiębiorstw i obywateli.

×

POLECAMY

KOMENTARZE (8)

 • nono 2016-10-18 20:34:03
  No i proszę w końcu PO-PIS dali prawdziwy popis swojej głupoty, obłudy i sprzedajności. Tego im nikt nie zapomni!
 • alys 2016-10-18 20:23:57
  Czy to ma więcej z polityki czy prostytucji? Do tego przyjmują zapis z błednym zapisem co GMO. A tego juz nie da sie odkręcić. I to jest suwerenne państwo które coś musi. Coż odejdą z jeszcze większym hukiem niż PO ale co nas sprzedadzą juz nic nie da się zrobić. Wstyd i hańba!
 • Minister Nowej Zmiany . 2016-10-06 17:53:48
  Ostatecznie PiS nie przyjmie tej Umowy CETA i TTIP ponieważ dobrze wiedzą że to oznacza pełną odpowiedzialność karną i wyborczą oraz oddanie władzy być może ....... tym razem Nowej Formacji Katolicko- Narodowej i udanie się do Pierdla ... z kolesiami z PO PSL i SLD oraz Nowoczesną i ich mocodawcami ..... oraz ekstra lanie wyborcze ..... a przy okazji paru pisiorów i platfusów i lewusów z sld i psl dostanie po ryju..... od Wyborców .
 • - 2016-10-05 19:10:29
  I co z tego, że poprzednie rządy to popierały? To był jeden z powodów (obawiam się, że najmniej istotny), dla którego przegrali wybory. Wasza partia była przeciwna TTIP w trakcie kampanii wyborczej. Poza tym cały czas zapowiadaliście, że będziecie zupełnie inni niż poprzednicy, że nie pozwolicie na dalszą wyprzedaż Polski. I gdzie wasze deklaracje są teraz? Dokładnie tam, gdzie macie swoich wyborców i obywateli Polski w ogóle, czyli w d... Okazuje się, że jesteście takimi samymi, a nawet gorszymi ch... niż wasi poprzednicy. Jakie macie wyjście? Spełnić obietnicę wyborczą i tego nie podpisać.
 • Jan Smolka 2016-10-04 22:13:15
  Zmieni zdanie jak dostanie fotel w odpowiedniej radzie nadzorczej.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [34.231.247.139]
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!