REKLAMA

Politycy o śmierci Jana Olszewskiego: Zmarł wielki człowiek, patriota i obrońca

  • Autor: AT
  • 08 lutego 2019 11:03
Politycy o śmierci Jana Olszewskiego: Zmarł wielki człowiek, patriota i obrońca Jan Olszewski (fot.wikipedia.org/Paweł Zienowicz/Sp5uhe)

W piątek (8 lutego) zmarł były premier Jan Olszewski. Miał 88 lat. "Wspaniały człowiek", "zasłużony dla Polski", "niezłomny polityk", "odważny obrońca" - tak m.in. określają zmarłego premiera politycy.

  • W piątek (8 lutego) zmarł Jan Olszewski, który w latach 1991-1992 był premierem. Jego śmierć poruszyła polityków.
  • Jan Olszewski był wielkim państwowcem. Zawsze był gotów służyć - powiedział prezydent Andrzej Duda. Z kolei premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że Jan Olszewski wielokrotnie udowadniał swoją niezłomność  - najpierw podczas II WŚ, później okresu PRL oraz w III RP.
  • Odważny obrońca w procesach politycznych, uczestnik Solidarności, dobry człowiek - tak Olszewskiego określił były premier i szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Natomiast prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że wraz ze śmiercią Olszewskiego Polska poniosła wielką stratę.

Jan Olszewski był premierem w latach 1991-1992, był obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, był też doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Jego śmierć poruszyła polityków.

"Jan Olszewski był wielkim państwowcem. Zawsze był gotów służyć, był wcześniej doradcą pana prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, moim formalnie nie był ze względu na stan zdrowia i na to, że już od kilku lat nie wychodził z domu, ale rzeczywiście tym doradcą był, bo wielokrotnie rozmawiałem z panem premierem i byłem u niego w domu i rozmawiałem telefonicznie, radząc się, prosząc o ocenę różnych spraw, prosząc o to, żeby wskazał, co on by w danej sytuacji zrobił" - powiedział prezydent Andrzej Duda.

"Jan Olszewski był osobą krystalicznie uczciwą i wierną swoim poglądom, a jednocześnie ogromnie odważną. Udowadniał swoją niezłomność wielokrotnie - najpierw podczas II WŚ, później okresu PRL oraz w III RP. Rzeczpospolita poniosła dziś niewyobrażalną stratę. Cześć jego pamięci" - napisał na Twitterze Mateusz Morawiecki.

"Smutna wiadomość nadeszła z Warszawy: premier Jan Olszewski nie żyje. Odważny obrońca w procesach politycznych, uczestnik Solidarności, dobry człowiek. Niech spoczywa w pokoju" - napisał były premier, szef Rady Europejskiej Donald Tusk na Twitterze.

Śmierć Jana Olszewskiego skomentował także prezes PiS. Wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego przekazała na twitterze rzeczniczka prasowa PiS Beata Mazurek.

"Polska poniosła wielką stratę. Odszedł Jan Olszewski człowiek wybitny, zasłużony dla niepodległości, jeden z liderów obozu patriotycznego. Niech spoczywa w pokoju. Wyrazy współczucia dla Rodziny i najbliższych" - podkreślił lider PiS.

"Choć często inaczej ją rozumieliśmy, racja stanu Rzeczypospolitej była dla Jana Olszewskiego dobrem najwyższym. Panie Premierze, spoczywaj w pokoju" - napisał lider PO Grzegorz Schetyna.

"To bardzo smutna wiadomość" - powiedział wicemarszałek Senatu Adam Bielan o śmierci Jana Olszewskiego, dodając, iż "miał zaszczyt znać osobiście" byłego premiera.

"Wielka postać, przez lata działacz, bohater opozycji demokratycznej, obrońca w wielu procesach politycznych. Uważam, że również bardzo dobry premier, później wieloletni doradca świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego" - powiedział Bielan, pytany o to, jak będzie wspominał Jana Olszewskiego.

Natomiast prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej w Sejmie złożył kondolencje rodzinie i bliskim premiera Olszewskiego.

"W imieniu całego środowiska ludowego, ludowców w całej Polsce, Polskiego Stronnictwa Ludowego składam wyrazy współczucia rodzinie, wszystkim znajomym, bliskim, przyjaciołom premiera Jana Olszewskiego" - oświadczył Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że odszedł od nas premier III Rzeczpospolitej, wybitna i heroiczna postać. "Był odważny wtedy, kiedy wielu po prostu na to nie było stać. Był osobą, która zostawiła nam (...) swój testament polityczny" - mówił lider PSL.

"Jak niezłomnie służyć Polsce przez kilkadziesiąt lat? Życiorys Jana Olszewskiego to odpowiedź na to pytanie. Cześć Jego pamięci!" - napisał minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

"Odszedł Jan Olszewski. Odważny człowiek, gorący, ale rozważny patriota, Premier RP. Rozpoczął naszą drogę do NATO, którą miałem potem zaszczyt zakończyć. Będzie Go bardzo brakować. Kondolencje dla rodziny i wszystkich Mu bliskich" - napisał były premier Jerzy Buzek na Twitterze.

Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer mówiąc o zmarłym byłym premierze podkreśliła, że "Jan Olszewski to niewątpliwie ważna postać w historii Polski; pamięć, którą jesteśmy mu winni".

"Pierwszy premier takiego naprawdę wolnego rządu. Człowiek, który dostał Order Orła Białego, również za swoją działalność w opozycji, jako obrońca opozycjonistów stanu wojennego. Żołnierz Szarych Szeregów. Pamięć, którą jesteśmy mu winni każdy z nas ma" - powiedziała szefowa Nowoczesnej.

Natomiast wicepremier Piotr Gliński zaznaczył, że Olszewski pięknym życiorysem zapisał wspaniałą kartę w historii Polski.

"Wielkim żalem i smutkiem przepełniła mnie wiadomość o śmierci Jana Olszewskiego - wybitnego polskiego patrioty, opozycjonisty, państwowca, człowieka wielkiej odwagi i wielkiej siły moralnej. Wyprostowany wśród tych co na kolanach, zawsze dawał świadectwo. Pięknym życiorysem zapisał wspaniałą kartę w historii Polski. Cześć Jego pamięci" - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w komentarzu po śmierci Jana Olszewskiego.

"Jan Olszewski to zawsze była wyjątkowa postać. Był on dla nas wszystkich - i myślę, że również dla pana prezesa Kaczyńskiego - przykładem tego, jak można być niesłychanie przyzwoitym i w każdym calu niezwykle porządnym człowiekiem - a jednak funkcjonować w polityce" - powiedziała doradczyni prezydenta Andrzeja Dudy Zofia Romaszewska.

Z kolei wicepremier Beata Szydło zauważyła, że Jan Olszewski zawsze stał po stronie najsłabszych, krzywdzonych, zwykłych ludzi.

"Zmarł Premier Jan Olszewski. Wielki patriota. Wiernie służył Polsce i Polakom. Zawsze bronił polskich spraw. Wspaniały człowiek. Zawsze po stronie najsłabszych, krzywdzonych, zwykłych ludzi. Cześć Jego pamięci. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie" - napisała na Twitterze Beata Szydło.

"Z ogromnym smutkiem żegnam Jana Olszewskiego. Zawsze wierny Polsce, o pięknej karcie w PRL i niezaprzeczalnych zasługach dla kraju po 89. Śmiały wizjoner, jako jeden z pierwszych szefów rządu III RP. Coraz mniej tak zasłużonych ludzi pośród nas... Niech spoczywa w pokoju" - napisała na Twitterze minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

"Zmarł Jan Olszewski, opozycjonista, Premier Rządu RP, człowiek, który zawsze służył Polsce i Polakom. Najszczersze wyrazy współczucia składam Jego najbliższym" - napisała minister finansów Teresa Czerwińska.

"Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Premiera Jana Olszewskiego. Rodzinie i bliskim przekazuję wyrazy głębokiego współczucia" - napisał minister resortu środowiska Henryk Kowalczyk.

"Zmarł Jan Olszewski - był wyjątkowym Człowiekiem i politykiem, który z odwagą i poświęceniem służył Polsce i Polakom. Cześć Jego pamięci" - napisał na Twitterze Stanisław Karczewski.

"Zmarł Jan Olszewski, były premier, obrońca w procesach politycznych okresu PRL, uczestnik Powstania Warszawskiego. Wielki człowiek i prawdziwy patriota. Pokój Jego duszy" - napisał Marek Kuchciński na Twitterze.

Do informacji o śmierci Olszewskiego odniosła się minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa. "Szanowny Panie Premierze Janie Olszewski - zanosi Pan przed tron Najwyższego niebywałą uczciwość, miłość do Ojczyzny i wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka. Dziękujemy za wszystko! Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie" - napisała minister na Twitterze.

Szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że niewiele osób formatu byłego premiera pozostało w polskiej polityce.

"Odszedł Jan Olszewski, wielki patriota, niezłomny polityk, który wyprzedził swoją epokę. Państwowiec, który przybliżył Polskę do NATO. Niewiele osób jego formatu pozostało w polskiej polityce. Spoczywaj w pokoju Premierze" - napisał Błaszczak na Twitterze.

"Odszedł premier Jan Olszewski, patriota, obrońca opozycjonistów w procesach politycznych w PRL. Cześć Jego pamięci" - napisał wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin na Twitterze.

"Odszedł Premier Jan Olszewski. Człowiek niezwykle zasłużony dla Polski, wierny ideałom, zawsze służył naszemu krajowi. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie" - napisała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

"Zmarł premier Jan Olszewski, znany obrońca opozycjonistów, był pierwszym premierem, z którym współpracowałam jako prezes NBP i była to wzorowa współpraca, za co pozostanę mu wdzięczna" - napisała była prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz na Twitterze.

Były minister MON Antoni Macierewicz podkreślił, że były premier był najwybitniejszym polskim mężem stanu XX wieku.

"Premier Olszewski był niewątpliwie najwybitniejszym polskim mężem stanu XX wieku" - podkreślił były minister MON Antoni Macierewicz. Jak przypomniał, Olszewski urodził się w sierpniu 1930 roku w rodzinie kolejarskiej, niepodległościowej, był żołnierzem Armii Krajowe, harcerzem Szarych Szeregów, twórcą polskiego ruchu niepodległościowego po 1956 roku.

"Był twórcą polskiego ruchu niepodległościowego, tą osobą, która przez całe lata, począwszy od lat 50. pracowała nad ukształtowaniem zespołów ludzkich, które we właściwym momencie byłyby zdolne podjąć działania niepodległościowe" - powiedział Macierewicz. "Trzeba też jasno powiedzieć, że (Olszewski) był zupełnie jednoznacznym przeciwnikiem tego, co nazywano umowami Okrągłego Stołu" - zaznaczył polityk.

"Dla niego polska myśl państwowa była zawsze najważniejsza, współpracował i współkształtował polskie organizacje niepodległościowe w latach 60. i 70. Był inicjatorem wejścia Polski do NATO, a także wielkim zwolennikiem współpracy, ukształtowania, współdziałania Polski w ramach Międzymorza, włącznie oczywiście ze współpracą z Ukrainą" - powiedział Macierewicz.

Pytany jakie przesłanie pozostawia po sobie Olszewski, Macierewicz podkreślił, że jest nim niepodległość. "To był punkt odniesienia w całym jego myśleniu politycznym - niepodległość Polski, ukształtowania państwa tak, żeby było zdolne do odgrywania istotnej roli w Europie, strategiczny sojusz ze Stanami Zjednoczonymi, ale przede wszystkim odbudowa tożsamości Polski i siły Polski - to było dla niego najważniejsze" - powiedział Macierewicz.

Dodał, że ostatnie słowa, jakie usłyszał od Olszewskiego w szpitalu brzmiały: "Nie jest w moim obowiązku, żeby się poddać".

Z kolei były szef Unii Wolności i Partii Demokratycznej Władysław Frasyniuk podkreślił, że Jan Olszewski "należał do tych bohaterów tamtych czasów, (...), którzy nie bali się systemu totalitarnego, którzy mieli nieprawdopodobną odwagę, żeby stanąć w obronie wolności i przekonań swoich klientów" - powiedział.

Zdaniem Frasyniuka dla wielu ludzi z jego pokolenia "Jan Olszewski jest symbolem polskiej inteligencji, która stawała w obronie represjonowanych, a zwłaszcza w obronie polskich robotników".

"Tamten okres był zdecydowanie ważniejszy w moim życiu i życiu Jana Olszewskiego i mimo późniejszych różnic politycznych Olszewski pozostanie w mojej głowie i sercu jednym z tych, którzy mieli odwagę, o którą wtedy było trudno" - podkreślił.

Śmierć byłego premiera skomentował także historyk i senator PiS Jan Żaryn.

"Jan Olszewski na pewno należał do najwybitniejszych polskich polityków, to także wybitny adwokat, osoba życia publicznego" - mówił.

"Wydaje mi się, że był wychowany jeszcze w tej tradycji Polski niepodległej, Polski odrodzonej po 1918 roku. Dzięki temu przeniósł na swój życiorys cały zestaw wartości, który towarzyszył ojcom niepodległości" - zauważył senator. "On sam jawi mi się jako polityk przede wszystkim o wrażliwości lewicowo-centrowej, takiej socjalistycznej, ale tego socjalizmu niepodległościowego, którego był w jakiejś mierze dziedzicem" - podkreślił Żaryn.

"Bez wątpienia z tym dorobkiem, jaki posiada mógł w 1992 roku nie tylko zostać premierem autentycznie pierwszego rządu niekomunistycznego w Polsce, ale jeszcze próbować przeprowadzić nas ku faktycznej demokracji, bo wydaje mi się, że Jan Olszewski był przede wszystkim demokratą i to powinno być dzisiaj podkreślane" - mówił.

Natomiast szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski podkreślił, że Olszewski "to wspaniały człowiek i wielki patriota". "Człowiek, który w czasach komunizmu wykazał się ogromną odwagą - bronił wszystkich ludzi, których komuna prześladowana" - zaznaczył minister. "W wolnej Polsce był premierem, można powiedzieć, centro-prawicowego rządu obalonego przez (prezydenta Lecha) Wałęsę i (ówczesnego przewodniczącego Kongresu Liberalno-Demokratycznego, Donalda) Tuska podczas nocnego przewrotu" - dodał.

Jak mówił Suski śmierć Olszewskiego to "wielka strata dla naszej demokracji". "Dzisiaj żegnamy naszego premiera z wielkim smutkiem" - powiedział. Złożył też kondolencje rodzinie. Polityk przypomniał, że Olszewski był kandydatem na prezydenta w 1995 r. "Niestety nie wygrał, a szkoda, bo Polska byłaby lepsza, gdyby udało mu się więcej" - ocenił minister.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO-KO) zaznaczyła, że śmierć byłego premiera Jana Olszewskiego zamyka pewien okres w polskim życiu politycznym i społecznym.

Przypomniała, że Olszewski nie tylko pełnił rolę szefa rządu na początku lat 90., ale też angażował się w działalność opozycyjną w okresie PRL. W jej ocenie, zapisał on "bardzo piękną kartę" w historii Polski.

"Śmierć pana premiera zamyka pewien okres w życiu politycznym i społecznym naszego kraju. Odchodzi osoba, która od początku była zaangażowana w walkę o wolność w Polsce" - podkreśliła Kidawa -Błońska.

Zaznaczyła, że nie zawsze zgadzała się z opiniami Jana Olszewskiego, ale - jak dodała - na pewno była to postać "wyjątkowa i wybitna"

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.