Przestrzegam rząd USA i PiS: nie szarżujcie z historią - mówił Włodzimierz CzarzastyPAP/JP - 12 maja 2019 14:36


Szczecin jest dobrym miejscem, by powiedzieć PiS-owi i rządowi Stanów Zjednoczonych "źle się bawicie historią" – mówił w niedzielę w Szczecinie podczas konwencji regionalnej Koalicji Europejskiej szef SLD Włodzimierz Czarzasty.

"PiS oburza się na rząd Stanów Zjednoczonych, który ustawą Senatu (…) zażądał i dał wsparcie organizacjom, które będą miały prawo odzyskiwać mienie pożydowskie, które nie ma spadkobierców" - powiedział Czarzasty. Jak zaznaczył, "argumentem PiS w tej sprawie i w tej dyskusji historycznej" jest to, że Polska za czasów PRL "nie była państwem, nie była państwem samodzielnym, nie była państwem, które miało swoją podmiotowość i nie miał kto walczyć o interesy narodu i Polski".

"Myślę, że Szczecin jest dobrym miejscem do tego, żeby powiedzieć PiS-owi i rządowi Stanów Zjednoczonych "źle się bawicie historią""- stwierdził Czarzasty. Jak powiedział, "skala przemian po II wojnie światowej była niewyobrażalna", a Polska była "na tyle samodzielna, na ile mogła być samodzielna ze względu na swoje położenie geopolityczne". Jak zaznaczył, "ten ustrój tu przyniesiony, został w tym kraju, w naszym kraju za zgodą Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji".

Szef SLD nawiązał też do środków skierowanych na ziemie odzyskane po wojnie. "Cztery miliony ludzi przyjechało na ten teren. (…) PiS to ośmiesza, a ja w imieniu swojej formacji kłaniam się naszym dziadkom, naszym rodzicom, tym ludziom, którzy to zrobili (…) za to, żeście odbudowali ten wielki kawałek ziemi" - powiedział Czarzasty.

"Przestrzegam (…) rząd Stanów Zjednoczonych i rząd pisowski: nie szarżujcie ze słowem, nie szarżujcie z historią. W Europie rodzi się masę brunatnych pomysłów. Dzisiaj wy będziecie rozmawiali na temat pieniędzy i drugiej wojny światowej, jutro oni może będą rozmawiali o tym, że może granica powinna wrócić do tej granicy, która była przed wojną" - powiedział szef SLD.