Rekonstrukcja: Jest nowy rząd i nowe ministerstwa. Poznajcie ministrówAnna Trojanowska - 09 stycznia 2018 12:20


Prezydent powołał nowy rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Zmiany na stanowiskach ministrów to nie wszystko. Powstały też nowe ministerstwa.

We wtorek (9 stycznia) prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego dokonał zmian w składzie Rady Ministrów i zaprzysiągł nowy rząd.

Odwołani zostali Konstanty Radziwiłł, Jan Szyszko, Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak, Anna Streżyńska, Witold Waszczykowski, Andrzej Adamczyk i Henryk Kowalczyk.

Na nowych ministrów powołani zostali Jadwiga Emilewicz, Jerzy Kwieciński, Łukasz Szumowski, Henryk Kowalczyk, Joachim Brudziński, Mariusz Błaszczak i Andrzej Adamczyk.

Utworzone zostały również nowe ministerstw -: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Infrastruktury.

{media;42046;Z rządu odwołani zostali Konstanty Radziwiłł, Jan Szyszko, Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak, Anna Streżyńska, Witold Waszczykowski, Andrzej Adamczyk i Henryk Kowalczyk (fot. prezydent.pl/Jakub Szymczuk);http://pliki.parlamentarny.pl/i/04/20/46/042046.jpg;http://pliki.parlamentarny.pl/i/04/20/46/042046.jpg}

Oto nowy skład rządu:

Ministerstwo Finansów - Teresa Czerwińska

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii - Jadwiga Emilewicz

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju - Jerzy Kwieciński

Ministerstwo Infrastruktury - Andrzej Adamczyk

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - Joachim Brudziński

Ministerstwo Spraw Zagranicznych - Jacek Czaputowicz

Ministerstwo Środowiska - Henryk Kowalczyk

Ministerstwo Zdrowia - Łukasz Szumowski

Ministerstwo Obrony Narodowej - Mariusz Błaszczak

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Piotr Gliński

Ministerstwo Nauk i Szkolnictwa Wyższego - Jarosław Gowin

Ministerstwo Edukacji Narodowej - Anna Zalewska

Ministerstwo Energii - Krzysztof Tchórzewski

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - Marek Gróbarczyk

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Elżbieta Rafalska

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Krzysztof Jurgiel

Ministerstwo Sportu i Turystyki - Witold Bańka

Ministerstwo Sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro

Oprócz tego skład rządu uzupełnią:

Beata Szydło - wiceprezes Rady Ministrów

Beata Kempa - członek Rady Ministrów

- Gratuluję. Objęcia urzędów ale także ponad dwóch lat dobrej pracy dla Rzeczypospolitej. Po to, aby ta zmiana, którą zapowiadaliśmy, była zmianą dobrą. Jesteście ludźmi bardzo skromnymi. Wielokrotnie słyszałem, jak mówiliście: "to jest służba, my nie mamy żadnych oczekiwań". Wszystkim państwu - zarówno tym, którzy pełnią urzędy i tym, którzy odchodzą - bardzo, z całego serca dziękuję - powiedział prezydent Andrzej Duda po zaprzysiężeniu nowych ministrów.

{media;42047;W Pałacu Prezydenckim odbyło się zaprzysiężenie nowego rządu (fot. twitter.com/PremierRP);http://pliki.parlamentarny.pl/i/04/20/47/042047.jpg;http://pliki.parlamentarny.pl/i/04/20/47/042047.jpg}

- Gratuluję panu premierowi. Działania, które podejmuje, mają prowadzić do tego, aby w ministerstwach poszczególne działy funkcjonowały jeszcze sprawniej. Wiele dobrych rzeczy udało się już zrobić, przede wszystkim za czasów, kiedy premierem była Beata Szydło. Mam nadzieję, że te zmiany przyczynią się do jeszcze bardziej efektywnego działania ministerstw - zaznaczył.

- Ja będę czynił wszystko, żeby z państwem jak najlepiej współpracować. Jestem otwarty. Dziękuję i życzę powodzenia - dodał prezydent.

{media;42043;Zaprzysiężony został nowy rząd Mateusza Morawieckiego (Mateusz Morawiecki, fot. twitter.com/PremierRP);http://pliki.parlamentarny.pl/i/04/20/43/042043.jpg;http://pliki.parlamentarny.pl/i/04/20/43/042043.jpg}

- Polska jest pięknym żaglowcem płynącym po morzach i oceanach. To, czy zawinie do portu i znajdzie nowe porty, zależy od tych, którzy pełnią swoją zaszczytną służbę całemu narodowi. Polska demokracja musi być demokracją z sercem, która służy ludziom i odnajduje nowe ścieżki udziału ludzi w rządach, gospodarce i bogaceniu się duchowym i materialnym - powiedział premier Mateusz Morawiecki po zaprzysiężeniu nowego rządu.

- Nie chcemy być rządem dogmatycznym, doktrynalnym. Chcemy być rządem, który łączy gospodarkę ze społeczeństwem, ale też wymiar europejski z naszym polskim, lokalnym. Chcę, żeby nasz rząd był zapamiętany. Żeby wygrać mecz, musi to być zadanie całego zespołu, całej - jak to pani premier ładnie mówiła - biało-czerwonej drużyny. My nie jesteśmy tu dla prestiżu. Jesteśmy po to, żeby służyć 24 godziny na dobę. Dziękuje moim kolegom i koleżankom z rządu, których nie ma z nami. Nie ma ich tu z nami, bo nasz rząd nie jest przeciwko komuś. Oni wykonali swoją pracę bardzo dobrze i chciałem im bardzo serdecznie za to podziękować - dodał.

- Na koniec powiem krótko i filozoficznie: Do roboty! - zakończył premier Morawiecki.