Rekostrukcja rządu: Jadwiga Emilewicz nową minister przedsiębiorczości i technologiiwnp.pl/AT - 09 stycznia 2018 13:04


We wtorek (9 stycznia) Jadwiga Emilewicz została powołana na stanowisko ministra nowego resortu - Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Harcerka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, stypendystka Oxford University. Polityk, samorządowiec, społecznik. Jak sama o sobie mówi, w kwestii polityki wychowana w nurcie konserwatywnym. Jadwiga Emilewicz została nowo powołaną minister przedsiębiorczości i technologii. Cel stawia sobie ambitny - Polska ma przestać być stołem montażowym Europy.

- Jadwiga Emilewicz, jest osobą wybitną. Młodą matką trojga dzieci, profesjonalistką na wszystkich etapach swojej kariery - nie szczędził jej pochwał Jarosław Gowin, szef Porozumienia, w którym Emilewicz pełni funkcję wiceprezesa.

Gowina poznała, gdy wykładała na Wyższej Szkole Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera, gdzie wicepremier był rektorem. W latach 1999-2002 - za rządów Jerzego Buzka - pracowała w Departamencie Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W 2009 roku została Kierownikiem Muzeum PRL-u w Krakowie, które współtworzyła od podstaw.

Czytaj też: Jest nowy rząd i nowe ministerstwa. Poznajcie ministrów

- Każda pełniona przeze mnie funkcja silnie naznaczona jest tym, co wyniosłam z Szarej Siódemki – jednego z najstarszych środowisk harcerskich w Krakowie - pisze o sobie nowo powołana minister przedsiębiorczości i technologii. Urodziła się i wychowała w Krakowie. Z tego miejsca i od ludzi z nim związanych czerpała inspiracje. – Zainteresowanie konserwatywną myślą polityczną zawdzięczam mistrzom i nauczycielom z uniwersytetu – prof. Bogdanowi Szlachcie i prof. Michałowi Jaskólskiemu - pisze o sobie Emilewicz.

W 1993 z wyróżnieniem zdała maturę w popularnym "Sobku", czyli II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Absolwentka Instytutu Nauk Politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę naukową i badawczą prowadziła także jako stypendystka British Council w Wadham College, Oxford University. Płynnie mówi po angielsku, niemiecku i francusku.

{media;335227;Emilewicz od 2015 pełni funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, jest także wiceprezesem Porozumienia (fot. Facebook/Jadwiga Emilewicz);http://i.wnp.pl/d/33/52/27/335227.jpg;http://i.wnp.pl/d/33/52/27/335227.jpg}
Znajomość z wicepremierem Gowinem pozwoliła jej politycznej karierze nabrać rozpędu. W 2013 roku zaangażowała się w tworzenie Polski Razem. Gdy partia w październiku 2017 przekształcała się w Porozumienie, Emilewicz została jej wiceprezesem.

Cały artykuł czytaj tutaj