PARTNERZY PORTALU

Ruch Pięciu Gwiazd zamyka drzwi przed Matteo Salvinim

Na ewentualnym rozwodzie prawdopodobnie zyska Salvini i Liga. Fot. Facebook

Tuż przed początkiem tygodnia, w którym rozstrzygną się losy rządu Włoch, koalicyjny Ruch Pięciu Gwiazd praktycznie wykluczył możliwość dalszej współpracy z Ligą Matteo Salviniego. Uznany on został przez kierownictwo ruchu za „niewiarygodnego”.

Spotkanie kierownictwa Ruchu 5 Gwiazd odbyło się w niedzielę w willi jego założyciela Beppe Grillo po tym, gdy Salvini dał do zrozumienia, że gotów jest przemyśleć swoją postawę i decyzję o zerwaniu koalicji, złożeniu wniosku o wotum nieufności dla premiera Giuseppe Contego (Salvini złożył go 8 sierpnia) oraz wystosowaniu apelu o przedterminowe wybory.

Patrz też: Wśród włoskich polityków rośnie front przeciwników przyspieszonych wyborów

Według mediów świadczyło to o podjętej przez niego próbie zażegnania konfliktu w koalicji po to, by nie powstał rząd jego sojusznika z centrolewicową opozycyjną Partią Demokratyczną, co jest przedmiotem spekulacji i politycznych hipotez.

Oprócz Grillo, jak ogłoszono w komunikacie, obecni byli m.in. syn współzałożyciela Davide Casaleggio, wicepremier i polityczny lider formacji Luigi Di Maio oraz przewodniczący Izby Deputowanych Roberto Fico.

W komunikacie mowa jest o tym, że wszyscy uczestnicy spotkania uznali zgodnie Salviniego za „niewiarygodnego już rozmówcę".

Zarzucili przywódcy Ligi, że zmieniając swe stanowisko wobec ruchu próbuje „dyktować warunki nie mając żadnej wiarygodności".

Patrz też: Premier Włoch zarzucił Salviniemu nielojalność, ostrzegł przed izolacją kraju w UE

Komunikat ten został wydany na dwa dni przed decydującym wystąpieniem premiera Contego w Senacie, gdzie we wtorek przedstawi informację na temat sytuacji w rządzie po faktycznym rozpadzie koalicji, a także swoje plany.

Liga w reakcji na ten dokument ponownie zarzuciła Ruchowi Pięciu Gwiazd, że dąży do stworzenia nowej koalicji z Partią Demokratyczną, w której mocną pozycję ma były premier Matteo Renzi.

„Jeśli Ruch 5 Gwiazd woli Renziego od Ligi, niech powie to jasno, a Włosi niech wiedzą kogo wybrać" - takie stanowisko przedstawiła partia Salviniego.

On sam powtórzył ten zarzut podczas wizyty w Toskanii. „Szaleństwem byłoby posłanie do rządu mniejszości odrzuconych w wyborach. Rząd przegranych byłby oszustwem"- mówił Salvini w Marina di Pietrasanta.

W zeszłorocznych wyborach Ruch Pięciu Gwiazd zdobył 32 proc. głosów, Liga - 17 proc., a centrolewicowa Partia Demokratyczna – 19 proc.

 

×

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Tylko PLATFORMA! 2019-08-19 01:25:57
    W sumie to Liga miała mniej procent głosów od Partii Demokratycznej, więc to teraz mamy rządy partii zwycięskiej (Ruch Pięciu Gwiazd) ze zdecydowanymi przegranymi tych wyborów (Ligą). No cóż, tak się kończą rządy centroprawactwa ze skrajnym prawactwem. Sorry, taki klimat. #Tusk2020

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [35.171.146.16]
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!