REKLAMA

Rzecznik dyscyplinarny rozważy oskarżenie Jerzego Stępnia?

 • Autor: Włodzimierz Kaleta
 • 01 sierpnia 2017 08:05
Rzecznik dyscyplinarny rozważy oskarżenie Jerzego Stępnia? W Kodeksie Etyki Sędziowskiej są różne kary, łącznie z wykluczeniem z zawodu sędziowskiego. Teoretycznie rzecz biorąc, wszystko jest możliwe – przyznaje sędzia Stępień (fot. Wikipedia.com)

– Pani Julia Przyłębska powiadomiła mnie, że ustanawia rzecznika dyscyplinarnego w mojej sprawie – potwierdził w rozmowie z parlamentarny.pl Jerzy Stępień, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, w latach 2006-2008 prezes TK, współtwórca ustawy samorządowej. – Wcześniej pytała, w jakim charakterze byłem na marszu wolności 6 maja, współorganizowanym przez partie polityczne.

• Zapowiadane w czerwcu przez prezes TK Julię Przyłębską dochodzenie dyscyplinarne wobec sędziego Trybunału w stanie spoczynku stało się faktem?

• Będzie ustanowiony rzecznik dyscyplinarny, który rozważy wniesienie oskarżenia przeciwko mnie – twierdzi były przewodniczący TK Jerzy Stępień.

• Grożą mu różne kary, łącznie z wykluczeniem z zawodu sędziowskiego.

O postępowaniu dyscyplinarnym przygotowywanym przez TK, jego prezes Julia Przyłębska wspominała już w czerwcu, mówiąc ogólnie, że chodzi o udział jednego z sędziów w stanie spoczynku w politycznej manifestacji.

– Będzie ustanowiony rzecznik dyscyplinarny, który będzie rozważał wniesienie oskarżenia przeciwko mnie, bo jako sędzia w stanie spoczynku podlegam rygorom korpusu sędziowskiego.

Sędzia Stępień twierdzi, że to chęć ukarania go za udział w demonstracji. – Najwidoczniej prezes TK uważa, że sędzia w stanie spoczynku nie może pójść na manifestację, która jest organizowana przez partie polityczne – uważa sędzia.

Czytaj też: Zbigniew Ziobro: Ustawa o sądach powszechnych zwiększa niezawisłość sędziów

– Wyraźnego przepisu zabraniającego udziału w obywatelskich protestach nie ma. Jest tylko mowa o tym, że każdy sędzia powinien się powstrzymać przed zachowaniami, które mogą podważyć zaufanie do jego bezstronności. Dotyczy to jednak przede wszystkim spraw rozpoznawanych przez sądy czy trybunały. Ja byłem tam w charakterze obywatela – odpowiada na pytanie o przepis, który manifestując, miał naruszyć.

To byłaby sprawa bez precedensu

To bardzo ogólny przepis. Mówi on, że „sędzia TK odpowiada dyscyplinarnie przed Trybunałem za naruszenie przepisów prawa, uchybienie godności urzędu sędziego TK, naruszenie Kodeksu Etycznego Sędziego TK lub innego nieetycznego zachowania mogącego podważać zaufanie do jego bezstronności i niezawisłości”.

Jerzy Stępień podkreśla, że nie było dotąd jeszcze żadnego postępowania dyscyplinarnego w Trybunale, w związku z czym trudno powiedzieć, w jakim kierunku będzie szło to postępowanie. Sędzia już od pewnego czasu ostro wypowiadał się o rządach PiS, protestował przeciw – jego zdaniem – niezgodnemu z Konstytucją procedowaniu ustaw, zwłaszcza tych dotyczących TK oraz ustroju sądownictwa w Polsce, ale nie tylko.

Sędzia ostrzegał i mówił o wojnie

Przestrzegał też przed groźbą zawłaszczania przez rządzących samorządów, wypaczania idei RIO, likwidacji służby cywilnej. Mówił, że obecnie w Polsce toczy się wojna o wszystko i od aktywności obywateli może zależeć jej efekt.

W rozmowie z parlamentarny.pl prorokował, że wkrótce będziemy świadkami kolejnych wstrząsów, ponieważ rządzący usiłują wzniecić rewolucję, która ma, w ich zamiarze, doprowadzić do całkowitej wymiany elit.

– Ten narastający bałagan, chaos, karuzela stanowisk, walki podjazdowe właśnie teraz u nas następują. Zupełnie idiotyczna historia smoleńska, która kończy się na naszych oczach kompletną kompromitacją. To spowoduje ogólny wrzask, żeby ktoś wreszcie zaczął rządzić silną ręką – mówił Stępień.

On sam nie czuje się winny. Na deklaracje więc nie ma co liczyć

Co czeka sędziego, jeśli rzecznik uzna jego winę? – W Kodeksie Etyki Sędziowskiej są różne kary, łącznie z wykluczeniem z zawodu sędziowskiego. Teoretycznie rzecz biorąc, wszystko jest możliwe – przyznaje sędzia.

Dodaje, że w takiej sytuacji pozostanie mu możliwość odwołania się do sądu dyscyplinarnego. Jest to bowiem postępowanie dwuinstancyjne. Najpierw orzeka trzech sędziów TK, przy odwołaniu zaś pięciu. Wydane przez nich orzeczenie jest prawomocne. – Co najwyżej mogę się odwołać do Strasburga – dodaje Stępień.

Nie zamierza jednak składać deklaracji, że już więcej w protestach i manifestacjach nie będzie brał udziału. – To byłoby przyznanie się do tego, że postąpiłem niewłaściwie. A niczego takiego, co naruszałoby przepisy prawa czy świadczyło o uchybieniu godności sędziego TK w stanie spoczynku, nie zrobiłem.

Na pytanie, jakie jest stanowisko TK w tej sprawie, usłyszeliśmy, że mamy czekać na oficjalną odpowiedź. Kiedy? Nie odpowiedziano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (9 komentarzy)

 • EuPi 2017-08-02 11:22:26
  Wykluczenie z zawodu? Emeryta? Pani Przyłębska może umyc zabki i cmoknąćć pana Stępnia w pewną część ciała, pod warunkiem, że jej nas to pozwoli. Czy do tej osoby płci żeńskiej mozna miec szacunek? - ja nie mam!
 • Marek Lewandowski 2017-08-01 23:46:47
  To znaczy, że sędziowie, prokuratorzy i inni nie mogą brać udziału w wyborach czyli nie mogą wybierać ponieważ oddając głos na karcie wyborczej popełniają przestępstwo bo w tym momencie nie są apolityczni. Proponuję aby w czasie wyborów dla sędziów jak i innych osób apolitycznych ustanowić opiekuna, który za nich wypełni kartę do głosowania i odda głos.
 • Do trolla z PIS 2017-08-01 11:33:25
  Do Żałosny Prezes: Widzę w twojej wypowiedzi brak zrozumienia tematu. W żadnym demokratycznym państwie, władza sądownicza nie może być podporządkowana władzy wykonawczej jak to chce zrobić PIS. W przeciwnym wypadku, nie miałby kto bronić obywateli przed władzą. Sprzeciw przeciwko bezprawiu nie jest działalnością polityczną a obowiązkiem sędziego i to że jest w stanie spoczynku nie ma żadnego znaczenia. Sędzia jest sie do końca życia.
 • Żałosny Prezes 2017-08-01 11:14:29
  Do Do trolla z PIS: Żeby chociaż ta demokracja była zagrożona lub jakiś przepis konstytucyjny to nawet sędzia mógłby się przeciwstawić. Oczywiście aktywny sędzia.Takim niestety stępień już nie jest a wcześniej nie miał żadnych obiekcji pod artykułem ZABRANIAJĄCYM sędziemu po przejściu w stan spoczynku JAKIEJKOLWIEK AKTYWNOŚCI POLITYCZNEJ. Teraz Musi zdecydować albo nadzwyczajna emerytura i działka z kwiatkami albo normalna jak on to sam nazwał emerytura i hulaj do woli z giertychem i lisem pomagać drugiej stronie zwoływać wszystkie siły z europy
 • Do trolla z PIS 2017-08-01 11:02:56
  Do NaPochybelPo: Sędzia ma prawo i obowiązek aby sprzeciwiać się bezprawnym działaniom, nawet a może szczególnie wtedy jeżeli prowadzi je rząd. Takie działanie nie jest działaniem politycznym ale działaniem w obronie prawa (i demokracji w tym przypadku), nawet jeżeli godzi w interesy jednej ze stron sporu politycznego a pomaga drugiej. SĘDZIA MA NIE TYLKO PRAWO ALE I OBOWIĄZEK SPRZECIWIĆ SIĘ ŁAMANIU KONSTYTUCJI I PRAWA, DO TEGO ZOSTAŁ POWOŁANY.
 • NaPochybelPo 2017-08-01 10:45:20
  Do Do trolla z PIS: ocho... zaktywizowali się agenci wyborczej propagandy. I od razu po bandzie: "kłamiesz, wbrew prawu i apolityczność' Artykuł pełowski kodziarzu stosuje się tylko do sędziego który tak Stępień w czystej formie nawołuje do politycznej awantury stając wyraźnie po stronie opcji politycznej. Politycznej!
 • Anna KLZ 2017-08-01 10:15:32
  Jedni rozchorowują się i nagle umierają albo walczą o życie po zawałach , udarach inni targają się na własne życie (podobno ci są słabi psychicznie – tak stwierdzono w PIP) inni piszą listy – jak ja, a pan Sędzia znalazł drogę prozdrowotną – marsze. Społeczne przyzwolenie na patologie bezsilnego społeczeństwa gdzie króluje bezprawie w prawie daje wymierne efekty. Najwyższy czas by RZĄD POPROSIL O POMOC LUDZI NAUKI W TYM PSYCHOLOGÓW, gdyż sami się wyniszczamy jako naród i już nie umiemy zatrzymać toczącej „ patologicznej się kuli”. Jest bardzo przykre, że każde pokolenie ma swoją wojnę. W Państwie PRAWA każdy zna etykę postępowania i nie jest przymuszany o zachowania niezamierzone, każdy URZĘDNIK w tym i Sędzia Wysokiego Sądu powinien być bezstronny, wypełniać praworządnie obowiązki, a nie szczycić się że jest politykiem polskim – jak np. obecny GIP PIP. Prawo, Prawo i jeszcze raz czytelne PRAWO.
 • Do trolla z PIS 2017-08-01 09:33:42
  Do NaPochybelPo: Kłamiesz jak wszyscy PISowscy trolle. Ten artykuł nigdy nie był egzekwowany a apolityczność nie znaczy zakazu przedstawiania stanowiska w sprawie reformy sądownictwa. W przeciwnym razie rządzący mogliby zrobić z wymiarem sprawiedliwości co tylko zechcą. To Przyłębska, pełniąca wbrew prawu stanowisko przewodniczącego TK prowadzi wojnę polityczną.
 • NaPochybelPo 2017-08-01 09:24:46
  Przepis który stanowi o niepolityczności sędziego tk w stanie spoczynku funkcjonował już za świetności nawet rzeplińskiego. Jest to artykuł tak samo egzekwowany jak kazdy inny i albo się mu podporządkowujesz albo tracisz emeryturę , narażasz sie na dożywotnią śmieszność dołączając do długiej listy skompromitowanych i ośmieszonych byłych kolegów poewców i wtedy do woli możesz uczestniczyć ramię w ramię z kodziarzami, ubekami i platformersami ze świeczkami w ich dzikich zadymachREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.