Sojusz PiS z prawicową partią Vox? "Wszystko idzie w dobrą stronę"PAP/JS - 20 marca 2019 17:33


Z Polską i Prawem i Sprawiedliwością mamy bardzo wiele wspólnego - podkreślił przebywający w środę w Polsce Santiago Abascal, szef hiszpańskiej prawicowej partii Vox. Wyraził przekonanie, że "w dobrą stronę" idą rozmowy ws. ewentualnego sojuszu z PiS w PE.

Abascal, który przebywa w Warszawie, spotkał się z przedstawicielami polskich władz oraz z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Według zapowiedzi tematem rozmowy obu polityków miał być przyszły sojusz i współpraca w Parlamencie Europejskim.

Hiszpański polityk, pytany w TVP Info o wynik jego rozmów w Polsce, podkreślił swe zaniepokojenie kierunkiem, w jakim zmierza Unia Europejska. UE - zdaniem Abascala - "oddala się od fundamentalnych wartości chrześcijańskich w Europie, akceptuje masową imigrację oraz ingeruje za bardzo w politykę suwerennych państw".

"Szukamy porozumienia i sojuszy z innymi partiami i innymi krajami. Poza tym jesteśmy wielkimi fanami Polski. Hiszpania to jest siostrzany kraj z Polską. Mamy wiele wspólnego. Dziś Polska i inne kraje reprezentują trzon Europy, także Węgry. Wydaje nam się, że Hiszpania mogłaby się do tego dołączyć, aby bronić prawdziwej Europy" - powiedział Abascal.

{twitter;https://twitter.com/pisorgpl/status/1108356835105558528}

Szef Vox-u potwierdził, że jego formacja "bada możliwość" powołania w europarlamencie wspólnej grupy deputowanych wraz z Prawem i Sprawiedliwością. "Wszystko idzie w dobrą stronę, zgadzamy się co do wielu rzeczy" - zaznaczył Abascal. Zastrzegł jednak, że na razie Vox "bardzo koncentruje się na polityce krajowej", ze względu na kwietniowe wybory do parlamentu Hiszpanii.

"Później wrócimy do tej polityki sojuszów. Możemy stwierdzić, że przynajmniej z Prawem i Sprawiedliwością i z Polską mamy bardzo wiele wspólnego" - ocenił Abascal.

Lider partii Vox podkreślił również, że jego ugrupowanie "mówi prawdę i broni zdrowego rozsądku", dlatego też - według niego - wielu Hiszpanów utożsamia się z tym przekazem "wobec dyktatury poprawności politycznej lewicy". "W Hiszpanii wiele było osób zmęczonych politykami, którzy narzucali co należy myśleć, także ingerowali w uczucia religijne, patriotyczne, czy rodzinne Hiszpanów. Vox broni takich ludzi, którzy milczeli. Vox przekształcił się w ogromną falę, która zaczęła się na południu Hiszpanii" - argumentował Abascal.

"Jesteśmy pewni, że w najbliższych latach w Hiszpanii da nam to dużą władzę" - dodał polityk.

W swym wcześniejszym wpisie na Twitterze Abascal określił środowe spotkanie z polskimi władzami jako "bardzo owocne". "Bardzo owocne spotkanie z rządem Polski mające na celu analizowanie wspólnych polityk opartych na poszanowaniu dla suwerenności państw europejskich, wartości chrześcijańskich i kontroli migracji" - napisał szef Vox-u.

Opublikował zdjęcia ze spotkania z przedstawicielami kancelarii premiera. Widać na nich szefa gabinetu politycznego premiera Marka Suskiego oraz Adama Lipińskiego, sekretarza stanu w KPRM.

Założona w 2013 roku prawicowa partia Vox w ostatnich kilku miesiącach znacząco zyskuje na popularności w Hiszpanii. Obecnie w sondażach uzyskuje ona poparcie na poziomie 12-14 proc., co dawałoby jej czwarte miejsce w zarówno w zaplanowanych na 28 kwietnia wyborach do hiszpańskiego parlamentu, jak i w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się cztery tygodnie później. Według symulacji rozkładu miejsc, Vox ma szanse wprowadzić do PE ośmiu deputowanych.

Wybory do europarlamentu odbędą się w Polsce 26 maja. W całej UE wybory zaplanowane są na 23-26 maja.