Stanisław Karczewski: Jesteśmy bliżej przeprowadzenia referendum konsultacyjnegoPAP/JS - 17 stycznia 2018 18:57


Jesteśmy bliżej przeprowadzenia referendum konsultacyjnego ws. konstytucji - ocenił marszałek Senatu Stanisław Karczewski po spotkaniu z wiceszefem Kancelarii Prezydenta Pawłem Muchą. Mucha poinformował, że w ramach konsultacji planowane jest spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z senatorami.

"Myślę, że w wyniku i tej rozmowy, i naszych wcześniejszych również rozmów, jesteśmy bliżej przeprowadzenia tego referendum" - powiedział dziennikarzom marszałek Senatu po zakończeniu ok. 45-minutowego spotkania z wiceszefem prezydenckiej kancelarii.

Poinformował, że z ministrem Muchą spotka się po raz kolejny za dwa tygodnie. "Będziemy rozmawiali już o konkretnych pytaniach, również o terminie. Tutaj jeśli chodzi właśnie o termin, to chyba są największe wątpliwości. Ale oczywiście będziemy rozmawiać, będziemy debatować i myślę, że dojdziemy do porozumienia i że Polacy będą mogli się wypowiedzieć na ważne, fundamentalne sprawy dotyczące i naszego życia społecznego, ale również i zapisów konstytucji" - powiedział Karczewski.

Zaznaczył, że w sprawie ewentualnego terminu referendum konsultacyjnego "nie mamy tutaj bardzo sztywnych stanowisk, także jesteśmy otwarci". "Myślę, że dojdziemy tutaj do porozumienia" - dodał marszałek Senatu.

Paweł Mucha powiedział po spotkaniu dziennikarzom, że rozmowy z marszałkiem Senatu dotyczyły "idei referendum konsultacyjnego już w takich kategoriach wiążących". Dodał, że marszałek potwierdził swoje poparcie dla referendum. "Można się spodziewać, że skoro jest taki pogląd marszałka Senatu RP, to ten pogląd znajdzie pewnie odzwierciedlenie także w głosowaniu senatorów" - powiedział prezydencki minister.

Przypomniał, że w styczniu i lutym odbywają się kolejne konsultacje społeczne, które zostaną podsumowane w marcu.

Mucha powiedział, że ustalana jest formuła spotkania prezydenta Dudy z senatorami. "Na etapie ostatnim konsultacji musi być spotkanie z senatorami i takie spotkanie będzie też miało miejsce. Przewidujemy, że w ramach formuły konsultacji do takiego spotkania dojdzie" - powiedział.

Dodał, że w ramach konsultacji odbędą się rozmowy dotyczące brzmienia pytań, które zostaną zadane w referendum. "Tak, aby senatorowie nie byli zaskoczeni" - powiedział Mucha.