Szef NIK: Samorządy dobrze działają, ale są i powody do krytykiaw/Portalsamorzadowy.pl - 25 maja 2017 12:30


NIK w swoich raportach często krytycznie odnosi się do działań prowadzonych przez samorządy. Prezes Krzysztof Kwiatkowski ocenia np. nadzór starostów nad stacjami diagnostycznymi. Odnosi się do ich walki ze smogiem.

Samorządy opracowują uchwały antysmogowe, rząd ma zakazać sprzedaży paliw złej jakości i kotłów niespełniających norm. Na razie jednak wciąż dominujemy na mapie Europy pod względem zanieczyszczenia powietrza.

- Smog wynika z trzech rzeczy: niskiej klasy kotłów, paliw złej jakości i zanieczyszczeń z transportu - mówi prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Jego zdaniem to jest walka, która mogłaby być bardziej efektywna. - Przed nami również trudna, ale potrzebna decyzja, czyli zakazanie palenia odpadem górniczym. Bo my nie mówimy o węglu. Muły i floty to odpady górnicze. Można się zastanowić jak je wykorzystać w energetyce przemysłowej, czyli tam, gdzie mamy filtry wysokiej jakości, które umożliwią wychwycenie dużej części tych zanieczyszczeń. Za to nikt, kto się zna się na ekologii i ochronie środowiska nie powie, że tym czymś powinno się palić w piecach domowych - kontynuuje Kwiatkowski.

Mówi też o nowelizacji ustawy o ruchu drogowym i niedostatecznej kontroli starostów nad stacjami kontroli pojazdów. - Prawda jest taka, że starostowie w powiatach generalne nie nadzorują stacji diagnostycznych - ocenia szef NIK.

Ogólnie jednak, jako były samorządowiec, ma dobre zdanie o pracy samorządów.- NIK to instytucja, która bardzo często chwali samorząd. Przykładowo, polski NIK prowadzi szkolenia dla wielu organów kontroli i urzędników ze wschodniej Europy, np. na Ukrainie. Tam często się podkreśla, że możemy być dumni z tego, jak funkcjonuje samorząd terytorialny w naszym kraju. Ja się pod tą opinią podpisuję. Mówimy, że samorząd zazwyczaj efektywniej wydatkuje środki niż administracja rządowa. Że jedna złotówka w samorządzie to więcej dobrego niż jedna złotówka w administracji rządowej. Ale w przypadku nadzoru nad stacjami diagnostycznymi muszę powiedzieć, że ten system nie działa - dodaje.

Cały wywiad czytaj tutaj