PARTNERZY PORTALU

"Ta kadencja Sejmu i Senatu przejdzie do historii jako upadek polskiego parlamentaryzmu"

fot. mat. pras.

Mijająca kadencja Sejmu i Senatu przejdzie do historii jako upadek polskiego parlamentaryzmu - uważają politycy Lewicy. Jak ocenili, za kilka tygodni "różnorodna lewica w wielkim stylu wejdzie do parlamentu", a wraz z nią wróci europejska normalność, kultura prac i normalna debata.

  • Lider Lewicy Razem "jedynka" na warszawskiej liście KW SLD Adrian Zandberg podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, że za kilka tygodni "różnorodna lewica w wielkim stylu wejdzie do polskiego parlamentu".
  • "A wraz z lewicą wróci do polskiego parlamentu europejska normalność, wróci kultura prac parlamentarnych, wróci normalna debata publiczna. To obiecujemy. To jest nasze zobowiązanie" - zadeklarował Zandberg.
  • Po pierwsze - jak mówił - parlament nie jest dla polityków, tylko dla obywatelek i obywateli.

"Parlament to nie może być warownia, w której rządzący odgradzają się od społeczeństwa. I dlatego pierwszą rzeczą, którą zrobimy w nowym parlamencie będzie likwidacja tych barierek, tych zasiek, tych wszystkich symbolicznych środków przy pomocy których PiS chce się odgrodzić od polskiego społeczeństwa. Teren Sejmu będzie otwarty i dostępny dla obywatelek i obywateli, bo politycy są dla obywateli, a nie na odwrót" - zapowiedział lider Lewicy Razem.

Po drugie - jak dodał - "skończymy z praktyką wrzutek na ostatnią chwilę, uniemożliwimy ją". "Nie może być tak, że projekty, które są przygotowywane przez rząd przy pomocy grupy posłów są wrzucane na ostatnią chwilę tak, żeby uniemożliwić konsultacje społeczne" - zaznaczył Zandberg. Według niego powoduje to, "że to co jest sensem parlamentaryzmu, czyli możliwość społecznej dyskusji nad projektem nowego prawa, staje się niemożliwa".

"My nie zgadzamy się na to, żeby omijać Radę Dialogu Społecznego, nie zgadzamy się na to, żeby pozostawiać poza procesem stanowienia prawa partnerów społecznych, związki zawodowe. To nie może tak wyglądać. W nowoczesnym europejskim państwie w XXI wieku, w demokratycznym kraju, te zasady muszą być oczywiste i będą oczywiste w nowym parlamencie, na który będzie miała wpływ Lewica" - zaznaczył lider Lewicy Razem.

"Nie zgadzamy się na zamknięte strefy, nie zgadzamy się na odgradzanie się polityków od opinii publicznej i po prostu zrobimy wszystko, co będzie możliwe w przyszłym Sejmie, żeby z tym skończyć, żeby Sejm był tą przestrzenią w której obywatele i dziennikarze mają prawo politykom i polityczkom po prostu zadawać pytania" - dodał Zandberg.

Jak zaznaczył, chodzi też o kulturalne i ludzkie traktowanie się w Sejmie. "Chcemy powrotu do normalności, do takiej kultury prac parlamentarnych w których jest możliwa debata publiczna" - podkreślił

Startująca do Sejmu z trzeciego miejsca warszawskiej listy KW SLD Anna Tarczyńska (Wiosna) oceniła, że mijająca kadencja Sejmu i Senatu "przejdzie do historii jako upadek polskiego parlamentaryzmu. "Ostatnie cztery lata to przykład źle stanowionego prawa, prawa dopychanego nocą przez kolano marszałka Marka Kuchcińskiego. To cztery lata ograniczania praw dziennikarzy. To cztery lata ograniczania praw posłów do swobody wypowiedzi" - wyliczała Tarczyńska.

Jak dodała, w mijającej kadencji Sejmu mieliśmy "wyjątkowego marszałka" Marka Kuchcińskiego, który "łamał prawo na każdym posiedzeniu Sejmu". Zauważyła, że na 219 dni obrad Sejmu odbyło się aż 41 nocnych głosowań, na 10 posłów nałożono 15 kar. "W poprzedniej kadencji jedynie na trzech posłów nałożono kary za zakłócanie obrad Sejmu" - dodała.

×

SŁOWA KLUCZOWE

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • Wiesiek 2019-09-13 10:17:57
    Popadłeś w PiSowski letarg?Zauważ że mamy rok 2019,natomiast ci co urządzali wybory w 1947 od dawna nie żyją,a ich dzieci są mocno wiekowe.Odrobinę logicznego myślenia nie zaszkodzi(w PiS to bardzo trudne,wręcz nie wskazane).
  • Lewica XD 2019-09-12 16:05:19
    Dość ciekawe stanowisko dzieci czerwonych baronów, którzy urządzali wybory w 1947 roku.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [35.171.146.16]
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!