Wątpliwości rzecznika PSL ws. komisji do badania przypadków pedofiliiPAP/MG - 21 maja 2019 17:24


PSL na pewno nie będzie blokować działań, które zwalczają pedofilię - podkreślił rzecznik PSL Jakub Stefaniak. Natomiast pytanie jakie są intencje zapowiedzianej przez premiera komisji do badania przypadków pedofilii i jakie są założenia, bo tego nie wiemy - dodał.

We wtorek (21 maja) premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powołanie państwowej komisji do badania przypadków pedofilii. Jak zaznaczył, będzie ona zajmowała się wszystkimi środowiskami, m.in. duchownymi, a także artystycznymi i nauczycielskimi. Do pracy w komisji zostaną zaproszeni przedstawiciele opozycji. Szef rządu zapowiedział, że wkrótce zostaną przedstawione szczegóły w sprawie powołania komisji.

Stefaniak podkreślił we wtorek, że decyzję o tym, czy PSL weźmie udział w pracach tej komisji podejmie sejmowy klub Stronnictwa w momencie, kiedy będą znane szczegóły.

- Natomiast na pewno PSL jest za tym, żeby używać różnych instrumentów do rozwiązania problemu pedofilii, a problem jest i w interesie wspólnoty Kościoła jest to, żeby ten problem rozwiązać - podkreślił.

W jego ocenie taka komisja na pewno mogłaby być "pewnego rodzaju wsparciem dla organu powołanego przez hierarchów".

- Bo kluczowe jest to, żeby także hierarchowie tutaj rozpoczęli pewnego rodzaju działania i to być może jest dobra droga - podkreślił Stefaniak.

- Jeśli to ma być komisja, która jest fikcją tak, jak komisja weryfikacyjna Patryka Jakiego, to też jakby nie służy sprawie. Więc trzeba zobaczyć jak to będzie wyglądało, jakie są założenia tej komisji, jakie będzie ona miała też kompetencje i uprawnienia - dodał rzecznik PSL.

- Na pewno nie będziemy blokować żadnych działań, które zapobiegają, czy zwalczają pedofilię. Natomiast pytanie jakie są intencje tej komisji i jakie są założenia, bo tego nie wiemy - mówił rzecznik PSL.