PARTNERZY PORTALU

#WidzianeZpołudnia (odcinek 1.)

  • Autor: DK
  • Dodano: 07-09-2019 09:00
  • Aktualizacja: 07-09-2019 15:27

W pierwszym odcinku naszego nowego programu „Widziane z południa” z Borysem Budką (Koalicja Obywatelska), Grzegorzem Długim (Kukiz’15), Wandą Nowicką (Lewica), Jerzym Polaczkiem (PiS) i Dobromirem Sośnierzem (Konfederacja) rozmawiamy o najgorętszych wydarzeniach politycznych minionych dni. Pytamy m.in. o kandydaturę Mateusza Morawieckiego z Katowic, Małgorzatę Kidawę-Błońską na stanowisku premiera, ocenę polityki prospołecznej oraz fuzję koncernów paliwowych Orlenu i Lotosu.

Śląskie stało się polską Florydą, czyli regionem który tak jak znany amerykański stan jest dziś języczkiem u wagi dla wszystkich partii. Politycy wręcz twierdzą, że kto wygra wybory na Śląsku, wygra w całym kraju. Efekt? Głos Ślązaków zyskał na znaczeniu, a to np. sprawiło, że o głosy mieszkańców regionu walczą już nie tylko lokalni działacze, ale i znani politycy z innych miejsc. Jak Mateusz Morawiecki, premier z Wrocławia, czy też Wanda Nowicka, była marszałek Sejmu z Lublina, co jednocześnie wzbudza kontrowersje.

M.in. dlatego i m.in. o tym rozmawiamy w politykami najważniejszych polskich partii politycznych w programie „Widziane z południa”. Program w restauracji Villa Gardena w Parku Śląskim prowadzi Adam Sierak, dziennikarz WNP.PL, a pomaga mu Rafał Kerger, redaktor naczelny WNP.PL, PortalSamorzadowy.pl i PulsHR.pl.Przedstawiciele partii niebędących u władzy w większości krytycznie odnoszą się do pomysłu kandydowania obecnego premiera Mateusza Morawieckiego z listy z Katowic. – Znajomość śląskiej problematyki premiera jest średnia, nie posiada specyficznej wiedzy dotyczącej problemów naszego regionu. Startując od siebie, z Wrocławia, zapewne miałby lepszy wynik i sam lepiej by się tam czuł – skomentował Grzegorz Długi z Kukiz’15. – Uważam, że premier na razie jest kandydatem wirtualnym, a oczekuję, że – z szacunku do naszych wyborców – weźmie udział w debacie o Śląsku – dodał Borys Budka.

- Sukcesem rządów PiS jest najlepsza od lat sytuacja gospodarcza – to są fakty obiektywne, poparte liczbami i ocenami międzynarodowymi. Jesteśmy w momencie, w którym samorządy uzyskują największy wzrost z wpływów z udziału w podatkach – mówił z kolei Jerzy Polaczek, który uznał, że w tej sytuacji to naturalne, że lider tych zmian może być mocnym punktem listy wyborczej.


Nasi rozmówcy zostali także zapytani o kandydaturę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na premiera Polski krytykowali decyzję Koalicji Obywatelskiej. Przed czterema laty to Platforma Obywatelska kwestionowała propozycję premier Beaty Szydło.

Ciekawie sprawę skomentowała Wanda Nowicka.

- Kobiet w polityce nigdy dość. Małgorzata Kidawa-Błońska nigdy nie pełniła funkcji lidera, nie była przywódcą. Jeśli Grzegorz Schetyna popiera tę kandydaturę, powinien to uwiarygodnić, ustępując jej przywództwa w partii – stwierdziła była wicemarszałek sejmu. - Platforma najpierw „grzała” temat rezygnacji Kaczyńskiego, teraz robią to samo, co można traktować jak śmieszną kompromitację. A prawda jest taka, że Schetyna się odsunął, bo tak mu poradzono – dodał Dobromir Sośnierz z Konfederacji.

×

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • Mariusz 2019-09-12 22:45:58
    Zastanawiam się kto Cię minusuje i jak te osoby logicznie potrafią podważyć słowa Sośnierza...
  • Adam 2019-09-09 14:48:24
    Pan Dobromir Sośnierz bardzo konkretny człowiek. Reszta - standardowo - bez konkretów... A szkoda, w takim programie liczyłem na więcej argumentów...

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [35.172.100.232]
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!