WiS Kornela Morawieckiego chce zaistnieć w wyborachPAP/AH - 13 czerwca 2018 19:51


Po najbliższych wyborach samorządowych chcemy być bardziej rozpoznawalni w skali kraju – zapowiedział w środę w Kielcach lider ugrupowania Wolni i Solidarni Kornel Morawiecki. „Jesteśmy partią, która się tworzy i na razie jest mało znana" - przyznał polityk w rozmowie z PAP.

Do wyborów samorządowych partia WiS pójdzie z trzema głównymi hasłami: równe emerytury dla każdego, który przepracował 30 lat, podatek od obrotu, a nie od zysku czy dochodu oraz sędziowie funkcyjni i prokuratorzy wybierani powszechnie.

W wyborach do sejmiku województwa świętokrzyskiego w każdym z okręgów wyborczych na liście Prawa i Sprawiedliwości znajdzie się jeden polityk WiS.

Lider ugrupowania chciałby, aby po najbliższych wyborach samorządowych jego ugrupowanie było bardziej rozpoznawalne w skali kraju.

K.Morawiecki przyjechał do Kielc, aby spotkać się z sympatykami swojej partii z okazji przypadającej w tym roku rocznicy powstania województwa świętokrzyskiego. Przyznał jednak, że sam zbytnio nie pamięta tych wydarzeń sprzed 20 lat.

- Mieszkałem we Wrocławiu, a Dolny Śląsk nie miał wtedy podobnych problemów. Ale nie byłoby sukcesu tego regionu, gdyby nie zaangażowanie wielu osób - powiedział Morawiecki, który przypomniał postać ówczesnego świętokrzyskiego posła Mariusza Olszewskiego.

- Był jednym z liderów tego społecznego ruchu, który wtedy powstał na rzecz obrony województwa. Słyszałem, że kieleccy taksówkarze powiedzieli mu wtedy, że go będą wozić do końca życia. Wiem, że nie korzystał z tego przywileju. Ale to świadczy o ogromnych emocjach i determinacji ludzi, które towarzyszyły powstaniu regionu - dodał lider WiS.

K.Morawiecki przypomniał główne założenia programowe ugrupowania. Do wyborów samorządowych partia pójdzie z trzema głównymi hasłami: równe emerytury dla każdego, który przepracował 30 lat, podatek od obrotu, a nie od zysku czy dochodu oraz sędziowie funkcyjni i prokuratorzy wybierani powszechnie.

Jak zaznaczył, w wyborach do sejmiku województwa świętokrzyskiego w każdym z okręgów wyborczych na liście Prawa i Sprawiedliwości znajdzie się jeden polityk WiS. "Jeśli chodzi o wybory w miastach i gminach nasi działacze mają pełną dowolność, ale również nie wykluczamy koalicji" - podkreślił.

Morawiecki poinformował, że w wyborach na prezydenta Kielc Wolni i Solidarni prawdopodobnie poprą przedsiębiorcę i założyciela stowarzyszenia Bezpartyjny i Niezależny Kamila Suchańskiego.

Dodał, że chciałby, aby po najbliższych wyborach samorządowych jego ugrupowanie było bardziej rozpoznawalne w skali kraju. - To jest nasz główny cel, jeśli chodzi o te wybory. Jesteśmy formacją, która się tworzy i na razie nie jest znana. Kiedy na ulicy mówię ludziom nazwę naszego ugrupowania, pytają mnie "a co to jest?". Mam nadzieję, że po wyborach to się zmieni - powiedział marszałek senior.

Kornel Morawiecki to legendarny twórca Solidarności Walczącej w okresie stanu wojennego. W wyborach do Sejmu w 2015 r. startował z listy Kukiz'15. W kwietniu 2016 roku wystąpił z klubu Kukiz'15. Stało się to po tym gdy posłanka Małgorzata Zwiercan, za to, że zagłosowała w jego imieniu została usunięta z tego klubu.